Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Русану або Святої Варвари

Μονής  Ρουσανου

Розташований на особливо обмеженій площі на невисокій скелі, покриває всю її поверхню так, що здалеку здається ніби це одна будівля. Насправді монастир складається з трьох рівнів. На першому рівні знаходяться келії і церква, а два інших рівня зайняті житловими приміщеннями, виставковою та прийомною залами, а також додатковими келіями.

 

Внутрішнє приміщення монастиря прикрашено чудовими розписами, дорогоцінними аналоями, іконами і дерев'яним вівтарем з позолотою і різьбленням. Після відновлення монастир діє як жіночий. Черниці, які тут проживають, мають репутацію дуже дружелюбних і гостинних жінок, часто пригощають своїх гостей цукерками та солодощами.

Про походження назви монастиря достеменно нічого не відомо. Вірогідно, вона устворилась від імені засновника чи місцевості з якої він походив. За другою версією, заснування монастиря відбулося у 1388 році монахами Никодимом та Венедиктом. Проте, невдовзі, з невідомих причин, монастир все ж припинив своє існування. Тому справжніми засновниками монастиря вважаются брати Максим та Йосааф з Янін, яким єпископство Стагон у 1527 році надало у розпорядження скелю Русану. І у 1545 році брати побудували храм, свідченням чого є їхній заповіт, котрий зберігається у Державній бібліотеці:«   Двоє братів створили цей монастир... спілку чесних... на Метеорі і більш ніде...1545 року... і усі жили, допомагаючи один одному... »

Собор Святої Варвари у монастирі.

Собор Св. Варвари складається з нефу та основного храму. Верхні частини стін закінчуються зубчатими лініями. Купол собору багатокутний з оздобленими півколами віконцями з кожного боку. Зовнішнє покриття виконано не дуже старанно і місцями проглядаються цегляні вставки.

Неф являє собою чотирикутний майданчик, покритий еліпсоїдним куполом, що спирається на 4 арки. Основний храм хрещатий з дванадцятистороннім склепінням. Горизонтальні лінії хреста закінчуються півколами на північній та південній стінах, як і в основному храмі. Такий тип будівництва храму було вперше використано у Соборі Великої Лаври на Святому Афоні наприкінці Х століття і тому називається афонським.

У Соборі монастиря Русану збереглося безліч фресок, серед них напис на західній стіні основного храму:

«Зведений цей божествений та шанований храм на честь Преображення Христа зусиллями та на кошти Преосвященства ієромонаха та ігумена цього монастиря Святого Арсенія у листопаді 1560 року.»

Фрески куполу зображують Всемогутнього, оточеного ангелами та Богоматір'ю. На склепінні фігури пророків, а по кутах — четверо євангелістів. Під склепінням храму — Платитера серед янголів.

Низка стінних фресок, іконопис, ескізи, колір і техніка поєднують оздоблення Собору монастиря Русану із великими настінними фресками «Критської школи» на Святому Афоні та на Метеорах, а також із сусіднім монастирем Дусику. Під враженням від роботи художника Франко Кателано у монастирі Варлаама, художник монастиря Русану вводить в іконопис живий червоний колір — колір вогню, який, власне, вирізняє його стиль.

Стінні фрески Собора Святої Варвари — один із найкращих взірців розквіту «Критської школи». У поєднанні із живописом інших метеорських монастирів вони позначили новий етап розвитку релігійного живопису Греції ХVІ століття.

Καστράκι, Τρίκαλα, Ελλάδα. Координати: 39.721332, 21.631562.

Час роботи монастиря:

·         зима: 9.00-13.00, 15.00-17.00;

·         літо: 9.00-17.45;

·         зачинено – середа.

Інші монастирі в Метеорах:

Метеори. Монастир Мегала Метеора

Метеори. Монастир Святої Трійці

Метеори. Монастир Святого Варлаама

Метеори. Монастир Святого Миколая Анапавсаса

Метеори. Монастир Святого Стефана

 

 

Фессалія, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.