Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Зальцбург. Кафедральний собор

Dom zu Salzburg

Зальцбурзький Кафедральний собор є, мабуть, найбільш значною сакральною спорудою міста і одночасно релігійним центром. Зі своїм розкішним фасадом і велетенським куполом він являє собою вражаючу монументальну будівлю раннього бароко на північній території Альпійських гір.

 Його виникнення тісно пов'язане з талантами і зростанням духовного князівства. Зруйнований пожежами і знову відновлений, збільшений і розширений, він свідчить про владу та незалежність Зальцбургських князів-архієпископів. 

Перша будівля виникла при єпископі Віргиліо, який в 767 році в центрі колишнього римського міста Ювавум наказав побудувати Кафедральний собор. 24 вересня 774 року Кафедральний собор був присвячений двом святим Петру і Руперту.

Коли 1167 року графи фон Плайн, прихильники кайзера Фрідріха Барбаросси, спалили місто, Кафедральний собор згорів дотла. Тільки за архієпископа Конрада III фон Віттельсбаха, через десять років, Кафедральний собор був заново відбудований - гарніший, розкішніший і величніший ніж будь-коли. Він небезпідставно став вважатися найбільшим романським Кафедральним собором на північній території Альпійських гір, чиї розміри перевершили навіть Імператорський собор в місті Шпайер. 

11 грудня 1598 року, пожежа знову перетворила на руїни більшу частину Кафедрального собору. Князь-архієпископ Вольф Дітріх, у зв'язку з ситуацією, що склалася, наказав знести пошкоджений собор і став виношувати плани на його відновлення. Жителі Зальцбурга були дуже обурені безцеремонними діями князя-архієпископа, за розпорядженням якого були зруйновані не тільки цінні скульптури та могильні плити князів-архієпископів, а й переораний церковний цвинтар, а останки померлих викинуті на сміття. Арешт і ув'язнення у фортеці Хоензальцбург під приводом чвар з Баварією за сіль за наказом племінника і наступника Маркуса Сіттікуса фон Хоенемса поклали несподіваний кінець численним будівельним задумам Вольфа Дітріха.

Після смерті Вольфа Дітріха князь-архієпископ Маркус Сіттікус доручив архітектору Сантіно Соляріо спорудження нового Кафедрального собору, який став першою церковною будівлею в стилі раннього бароко на північній території Альпійських гір. У самий розпал тридцятирічної війни, 25 вересня 1628 року, відбулося урочисте освячення Кафедрального собору князем-архієпископом Парісом Лодроном, яке князь-архієпископ Маркус Сіттікус вже не застав в живих. Паріс Лодрон з дипломатичним мистецтвом майже повністю позбавив міцно укріплене місто від труднощів тридцятирічної війни, так що освячення Кафедрального собору стало одним з найбільших і пишних святкувань, які Зальцбург коли-небудь бачив.

Наполеонівські війни привели до закінчення багатовікового панування Зальцбургських церковних князів. Після позбавлення влади останнього князя-архієпископа Хіронімуса фон Коллоредо вперше правління в Зальцбурзі перейняв представник з роду Габсбургів - великий герцог фон Тоскана, Фердинанд III. 

У 1944 році авіабомба зруйнувала купол і частину вівтарного приміщення. Після проведення необхідних реставраційних робіт в 1959 році Кафедральний собор постав в колишній пишноті. Три дати із зазначенням року на решітці воріт Кафедрального собору нагадують про три урочистих освячення : "774", "1628 " і "1959".

 Перед головним фасадом розташовані чотири монументальні статуї: апостоли Петро і Павло з ключем і мечем, а також зальцбурзькі земельні патрони Руперт і Віргиліо з діжкою солі і моделлю церкви. Два гербових щита на фронтоні вказують на обох творців Кафедрального собору - Маркуса Сіттікуса і Паріса Лодрона. Коштовностями Зальцбурзького Кафедрального собору вважаються поряд з купіллю, де свого часу охрестили Вольфганга Амадея Моцарта, чудовий головний орган в оточенні шанувальників ангелів і увінчаний святими Рупертом і Віргиліо, а також розкішні ворота майстрів Шнайдер-Манцель, Матаре і Манцу.

Вольфганг Амадей Моцарт, як придворний органіст і концертмейстер, створив численні безсмертні твори церковної музики для Зальцбурга. 

Соборна площа утворює свого роду атрій для Кафедрального собору. У 1660 році князь-архієпископ Гвідобальдо Тун доручив архітектору Джованні Антоніо Даріо спорудити Соборну арку. У центрі площі розташована Колона богоматері, побудована в 1766 - 1771 роках майстрами Вольфгангом і Іоганном-Баптистом Хагенауерами для князя- архієпископа Зігізмунда, Графа Шраттенбаха.

Domplatz 1a, 5020 Salzburg, Österreich. Координати: 47.797914, 13.045825.

 

Собор відчинений:

Січень – лютий:

Понеділок - субота 08.00 – 17.00, неділя і святкові дні 13.00 – 17.00;

Березень – квітень:

Понеділок - субота 08.00 – 18.00, неділя і святкові дні 13.00 – 18.00;

Травень – вересень:  

Понеділок - субота 08.00 – 19.00, неділя і святкові дні 13.00 – 19.00.

 

 

Зальцбург, Австрія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Австрії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.