Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Спліт. Кафедральний собор св. Домнія

Cathedral of St. Domnius

До того, як стати собором ця будівля була мавзолеєм імператора Діоклетіана. Собор тут організувався у VII столітті, коли було винесено скинію з останками Діоклетіана, а на її місце помістили мощі святого Домнія чи Дує. Тож мавзолей був освячений і перетворений архієпископом Спліта в християнську церкву.

З того часу він практично не змінився, не рахуючи того, що у ХІІ столітті була побудована дзвіниця і у внутрішню частину у ХІІІ столітті були додані хори. 

Cпочатку, коли з мавзолею зробили церкву, храм був присвячений Божій Матері і називався собором Святої Марії-Богородиці. Однак дуже скоро храм став називатися церквою святого Дує (хорв. Duje) або Домнія, святого заступника Спліта, що був у III столітті єпископом Салони, і чий вівтар був поставлений у соборі в ранньому середньовіччі.

У 1214 році на вхідному порталі були встановлені дерев'яні панелі, на яких зображені в обрамленні квітів сцени з Євангелія. Собор, який побудований за восьмикутним планом, прикрашає подвійний ряд коринфських колон, більша частина яких має римське походження. Над колонами розміщений фриз, на якому зображені сцени полювання Ероса, що підтримує медальйони з портретами Діоклетіана і його дружини Присціли.

Вівтар святого Дує, над створенням якого працював у 1427 році Бонино Міланський, розташований в другій ніші праворуч, яка цікава фресками 1428 року. Приклад романського стилю - різьблення початку XIII століття можна побачити на сидіннях хору в пресвітерії XVII століття. Каплиця з вівтарем Св. Анастасія, який був виготовлений у 1448 році за проектом Юрая Далматинця, розташовується на цій же стороні. А розташована за цим місцем ніша в XVIII столітті була змінена, і на її місці побудували барочну каплицю Св. Домнія.

Тонкі колони, прикрашені різьбленими капітелями, підтримують шестикутну кафедру, зведену в XIII столітті. Позаду собору розташована будівля XIV століття, в якій розміщена ризниця. Над входом до неї вибито ім'я Філотаса, який був одним з архітекторів. Сьогодні в ризниці знаходиться Музей собору, в якому демонструється багато цікавих творів мистецтва. Серед них є середньовічні ікони, давні рукописи, вироби з золота і срібла, одяг. У числі найбільш цінних експонатів - Євангеліє VII століття і написана архидияконом Фомою в XIII столітті «Historia Salonia».

Капітальна перебудова в 1908 році повністю змінила первісний вигляд дзвіниці собору – більшість оригінальних римських скульптур було знято. Піднявшись по крутих сходинках на вершину дзвіниці, кожен відвідувач буде винагороджений приголомшливим видом на Спліт. Дерев'яні двері собору Св.Дюже - це окремий твір мистецтва. Вони були зроблені хорватським скульптором і художником Андрія Бувіне в 1220 році. Два крила дерев'яних дверей Бувіне зображують 14 сцен з життя Ісуса Христа, розділені багатим дерев'яним орнаментом.