Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чехії. Чеський Крумлов. Крумловський замок

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Володарі цього замку свого часу мали право карбувати власну монету. Таких панів у Чеському королівстві було крім, власне, короля лише троє. Первісна готична фортеця у Крумлові була заснована десь близько 1250 року аристократичним родом, названим на ім'я міста «пани з Крумлова», однієї з гілок могутнього роду Вітковичів, герб яких вінчала троянда з п'ятьма пелюстками.

У 1302 році династія «панів з Крумлова» вимерла, а їхнє майно успадкували родичі з Рожмберка. З ім'ям Рожмберків і трьома століттями їх правління пов'язана епоха найбільшого розквіту міста і фортеці, яка з часом перетворилася на чудову замкову резиденцію епохи ренесансу. Володарі цього періоду були провідними представниками чеської аристократії, а також освіченими гуманістами, меценатами культури і мистецтва, талановитими політиками, що посідали найвищі пости в Чеському королівстві. Проте, у другій половині XVI століття родовий маєток потрапив у сильну боргову залежність, і власники вирішили продати Крумловський замок імператору Рудольфу II.

Імператор Фердинанд II з династії Габсбургів, у свою чергу, наділив королівським майном князя Яна Олдржиха Еггенберга - представника австрійського князівського роду. Лише в 60-х роках XVII століття через пожвавлення господарської, будівельної та культурної діяльності замок Чеський Крумлов звільнився з полону провінційної відсталості, котра тривала з часів Тридцятилітньої війни. Ян I Еггенберг перебудував Чеський Крумлов на презентабельну резиденцію епохи бароко.

Рід Еггенбергів згасає без нащадків в 1719 році, і в Крумлов приходить нова родова династія - княжий рід Шварценбергів. Вже у другому поколінні цього роду зявляється незвичайно творча особистість: князь Йозеф Адам Шварценберг. Цей кмітливий та заповзятливий господарник і, до того ж, великий шанувальник муз здійснює грандіозну перебудову ареалу замку. Культурне життя і архітектурні рішення замку були пройняті атмосферою імператорської резиденції у Відні і, тим самим, долучені до культурної традиції загальноєвропейського масштабу. Однак вже в кінці XVIII століття почалася затяжна творча і культурна стагнація, котра призвела до втрати замком Чеський Крумлов ролі головного родового маєтку, а у 1947 році майно Шварценбергів, включаючи замок Чеський Крумлов, перейшло у власність держави.

В 1992 році весь історичний комплекс був внесений до престижного списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. В останні роки на окремих об'єктах всього ареалу замку проводилися обширні реконструкційні і значні реставраторські роботи.

Для перегляду в нинішній час відкриті два екскурсійні маршрути з оригінальними інтер'єрами періоду XVI, XVIII і XIX століть, циліндрична Замкова вежа, унікальний Бароковий театр, Замковий лапідаріум (зібрання скульптур та кам’яного декору). Крім того, в замку можна відвідати міжнародну виставку керамічного дизайну в приміщеннях Вацлавського підземелля, Галерею чеської культури, Галерею Дoxa в Колонному залі і тематичні виставки із замкових депозитаріїв, розташовані в Монетному дворі.

Екскурсія замком знайомить з ефектним архітектурним ансамблем ренесансної резиденції XVI - XVII століть з рідкісними фресками епохи ренесансу і бароко на будівлях, котрі оточують п`ять дворів замку. Десять гектарів замкового парку, оформленого у французькому та англійському паркових стилях, з каскадним фонтаном і замковим озером служать улюбленим місцем для медитації і легких прогулянок.

Ареал замку Ческий Крумлов належить до числа дуже обширних замкових ареалів. Відстані між замковими дворами, які потрібно пройти пішки, складають сотні метрів при значній різниці у висоті розташування. Разом з ареалом парку віддаленість може становити кілька кілометрів. У зв'язку з цим, ретельно сплануйте маршрут відвідування завдяки нижченаведеній схемі, аби не нарізати потім кілометрові кола.

Легенда до схеми:

1. Інфоцентр, туристичний сервіс;

2. Галерея Дoxa;

3. Лапідаріум;

4. Замкова вежа, оглядовий майданчик;

5. Головні каси, Інфоцентр;

6. Галерея чеської культури;

7. Вхід на II-й екскурсійний маршрут;

8. Вхід на I-й екскурсійний маршрут;

9. Галерея Вацлавські підвали;

10. Вхід в Замковий театр.

Замковий бароковий театр.

Найбільш значним пам'ятником, справжньою перлиною в короні світової театральної спадщини є всесвітньо відомий Замковий бароковий театр, що має одну з найбільш збережених в Європі театральних сцен XVII століття з практично повним набором декорацій, костюмів, реквізиту і техніки сцени.

У 1682 році князь Ян Еггенберг розпорядився побудувати на V-му внутрішньому дворі самостійний будинок театру, який було споруджено за проектом італійських архітекторів. У цей час у замку вже грав професійний музичний ансамбль – Княжа капела Еггенберг, і, що унікально, з 1675 року, професійна акторська трупа, яка складалася з приблизно 15 постійних акторів. Вони забезпечували театрально-постановницьку діяльність аж до 1691 року, коли були звільнені зі служби при дворі.

Наступним значним періодом театрального життя замку Чеський Крумлов була 2-а половина XVIII століття. У 1765 -1766 роках князь Йозеф I Адам Шварценберг розпорядився перебудувати театр. Тоді ж був зроблений новий розпис залу і сцени та створений великий набір театральних декорацій. Репертуар Шварценбергського театру включав в себе оперу, балет і драму. У XIX столітті театральне життя знову завмерло, спектаклі ставилися лише іноді і, в основному, мандрівними театральними трупами. У 1898 році театр був закритий з міркувань безпеки. У 1966 році розпочато реставраторські роботи з його оновлення.

В наші дні театр використовується як діючий театральний музей. Відвідувачі за час сорокахвилинної екскурсії оглядають глядацький зал, прикрашений специфічними для епохи Ілюзіон розписами на стінах і обладнаний унікальною шведською системою освітлення. Можна побачити оркестрову яму з рідкісним двостороннім пультом для нот та, крім того, трюмне обладнання з наборами рухливих рам, лебідок і ручних корб.

Плащовий міст.

У 1706 році було прийнято рішення про будівництво дерев'яної галереї, яка б зв'язала на кількох рівнях інтер'єри третього поверху замку із замковим парком, котрий розташований вище. Через рік після закінчення будівництва цієї галереї було розпочато будівництво нижньої галереї, котра з'єднувала 2-й поверх замку з будівлею театру. Сьогоднішній вигляд галерей склався у XVIII столітті. По всій довжині галереї рівномірно встановлені залізні двері з барочними замками і фурнітурою. Двері, що знаходяться в нижній галереї, мають написи, котрі повідомляють, що наліво можуть увійти тільки дами, а направо тільки пани. Ці написи в барокових картушах позначають входи в туалети, які, разом з гвинтовими сходами, що ведуть до них, були прибудовані до мосту в 1749 році.

Екскурсійні маршрути в замку.

Перший екскурсійний маршрут знайомить з замковими приміщеннями ХVI - XVIII століття, а також ритуальними та господарськими приміщеннями. являє собою огляд інтер'єрів періоду Відродження, золотої карети і Маскарадного залу.

Другий екскурсійний маршрут присвячений XIX століттю – періоду, коли замок належав Шварценбергам. Рід Шварценбергів мав герцогський титул, історично походив з німецьких земель (Нижня Франконія), проте осів з XVII століття в Чехії. Шварценберги входили в число дуже можновладних і відомих аристократичних сімей і займали значні посади при імператорському дворі у Відні. Маршрут знайомить відвідувачів з приміщеннями, де жили господарі.

Крім цього, для відвідування відкриті замковий музей, котрий розповідає про історію замку, його власників, замкові скарби та озброєння захисників, а також історію карбування монет у Крумлові.

Chvalšinská 138, 381 01, Český Krumlov. Координати: 48.814284, 14.313231

Розклад роботи:

·         квітень, травень та жовтень, щодня, крім понеділка: парк – 8.00 – 17.00 (у травні – 9.00 – 19.00), екскурсійні маршрути – 9.00 – 17.00, театр (травень та жовтень) – щогодини 10.00 – 15.00 (за винятком 12.00), замкова вежа – 9.00 – 16.30, лапідарій – зачинений;

·         червень – вересень, щодня, крім понеділка: парк – 9.00 – 19.00, екскурсійні маршрути – 9.00 – 18.00, театр - щогодини 10.00 – 15.00 (за винятком 12.00), замкова вежа – 9.00 – 17.30, лапідарій – 10.00 – 17.00;

Вартість квитків:

Тут існує велика кількість варіантів відвідування, котрі залежать в тому числі від мови екскурсії та кількості об’єктів перегляду. Тому ціни краще подивитися на сайті замку, котрий вказаний нижче.