Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернігова. Катерининська церква

 

Катерининська церква в Чернігові є найвизначнішою в Україні пам´яткою стилю українського (козацького) відродження ХVІІ-ХVІІІ століть, що збереглася в автентичному вигляді, справила вирішальний вплив на розвиток української церковної архітектури ХVІІІ століття і досі відіграє роль містобудівної домінанти історичного середмістя. Церква знаходиться в історичному центрі міста, на високому мисі, відокремленому яром від Валу, Чернігівського дитинця.

Споруджена на честь героїзму козаків Чернігівського полку, проявленого під час штурму турецької фортеці Азов у 1696 році під командуванням чернігівського полковника, наказного гетьмана Якова Лизогуба. Церква освячена в 1715 році на честь святої Катерини, яку в Україні шанували з давніх часів.

Значних перебудов Катерининська церква не зазнала. Зазнала руйнувань у 1941-43 роках (згоріли дахи і верхи бань ). Реставраційні роботи проводилися в 2 етапи: в 1947-55 роках та в 1975-80 роках.

За композицією споруда повторює традиційну дерев'яну українську церкву, де в єдине пластичне ціле об'єднані п'ять восьмериків, кожен з яких завершується куполом. Центральна глава підноситься над бічними, а вони в свою чергу — над рукавами архітектурного хреста. Вертикальність композиції церкви досягається відсутністю горизонтальних членувань стін, кути граней підкреслені пілястрами, більшість віконних отворів мають витягнуті по вертикалі форми, підкреслені наличниками, характерні вікна у вигляді хрестів.

Для Катерининської церкви характерна всефасадність. Існують три вхідних портали: північний, східний та південний. Основну роль в оздобленні фасадів відіграють обрамлення порталів і віконних отворів: трикутні фронтончики, наличники, мілкопрофільовані карнизи. В церкві відсутній ліпний орнамент, в якості будівельного і декоративного матеріалу використана звичайна і лекальна цегла, яка замінила плінфу.

Головною рисою інтер´єру храму є розкриття внутрішнього простору вгору. В плані - це п´ятикамерний безстовпний храм, який вінчають п´ять позолочених бань. Верхи вирішено традиційним для України склепінням із заломами (з двома заломами – в центральному об´ємі та одним заломом – над раменами).

У 1933 в церкві відбулось останнє богослужіння, після чого вона була закрита. До липня 2006 року в церкві розміщалася експозиція Музею народно-декоративного мистецтва Чернігівщини.

18 липня 2008 року козацька православна громада разом з єпископом Чернігівським і Ніжинським Іларіоном зайшли в храм і через 75 років після заборони, відновила богослужіння. З того часу храм став козацьким кафедральним собором Чернігівської єпархії.

вул. Преображенська, 1-а, Чернігів. Координати: 51.487022, 31.305102

 

 

Чернігів, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернігівській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.