Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Києва. Софійський собор та монастир

 

Будівництво цього храму завершило кількастолітній процес створення чергової суспільно-політичної формації України та ознаменувало ствердження київської Руської Імперії та статусу її Великих Князів серед середньовічних монархів. Держава отримала новий інструмент громадянського об’єднання народів та центральне сакральне місце, де формувалася та впроваджувалася релігійна політика, що поширювалася на усі верстви населення Русі.

Пам'ятки Києва. Михайлівський Золотоверхий монастир

 

Цей монастир для України є дуже знаковим та символічним. Закладений у часи найбільшого розквіту Давньоруської держави та розграбований і знищений «великорусскімі орками» у часи найбільшого розквіту комуністичного мракобісся, а потім відновлений після здобуття Україною незалежності аби зіграти одну з ключових ролей у буремні дні Помаранчевої та Революції Гідності.

Пам'ятки Києва. Золоті ворота

 

Ця брама стародавнього Києва, котра уособлювала велич та непереможність, жодного разу не була взята штурмом. Навіть, за легендами, татари у 1240 році штурмували Київ з боку Лядських воріт. Золоті ворота були єдиними мурованими воротами, що робило їх найсильнішою ланкою оборонних споруд, та вважалися головним парадним в’їздом середньовічного міста. Через ці ворота в місто в’їжджав Великий Князь з почтом та делегації іноземних держав.

Пам'ятки Києва. Андріївська церква

 

За легендою, на цьому місці апостол Андрій Первозванний у І столітті встановив хрест і провістив виникнення великого міста. Потім він довго милувався краєвидами, адже з паперті Андріївської церкви відкривається дивовижна панорама Подолу, Дніпра та Лівобережжя. Тож, починаючи з ХІ століття на цьому пагорбі, змінюючи одна одну, будувалися, перебудовувалися та руйнувалися дерев’яні та кам’яні церкви на честь Андрія Первозванного.

Пам'ятки Києва. Будівля Національного банку України

У технічному завданні на проектування цього будинку містився пункт про те, що він має «задовольнити потреби не менш як на п'ятдесят років», але та споруда змогла задовольнити лише на 30. Потім було вирішено надбудувати 2 поверхи. Рідко коли така надбудова не порушує цілісності і пропорцій будинку. Подібні споруди-каліки (а їх, на жаль, немало) «вдячні нащадки», як правило, вимушені ховати в зелені дерев і кущів. Але, завдяки майстерності архітекторів, будівля, де нині знаходиться НБУ,  за своїми архітектурно-художніми якостями стала ще кращою і виразнішою.

Пам'ятки Києва. Свято-Михайлівський Видубицький чоловічий монастир

«...повеле кумири іспроверщи, ови. Перуна ж повеле прив’язати коневі і влещи з гори по Боричеву на Ручай, 12 мужа пристиви теті жезлем». Образ Перуна освятили в Дніпрі і бог поплив священними водами, а кияни йшли берегом, приказуючи : «…видибай, боже». І місце, де Перуна прибило до берега стало священним, а перший київський митрополит Михаїл заснував там церкву. Місцина отримала назву Видубичі.