Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Вінниці. Обласний художній музей

Джерела чудового зібрання цього музею беруть початок у XVII столітті, часі, коли Правобережна Україна, її культура значною мірою знаходились під впливом багатих польських магнатів. На Вінниччині це перш за все Потоцькі, а також Грохольські, Чарторийські, Бжозовські та інші. Принаймні ядро колекції музею безумовно складає їх культурна спадщина, яка відзначена величезним багатством, респектабельністю, Через свої високі естетичні уявлення та очевидну причетність до елітної європейської культури вони спромоглися створити власний еталон поєднання цих постулатів з етнографічною, національною культурою місця свого проживання.

Результати цього цивілізованого підходу донині вражають уяву пишнотоюполотен блискучих західноєвропейських, російських, українських живописців,багаті портретні зібрання яких на віки залишаться знаковими символами вжене просто сімейних, родових подій, але й часу в цілому. Кожен, хто вперше потрапляє у вінницький музей, залишається враженим, здивованим художнім багатством, яке несподівано постає перед ним.

Вінницький обласний художній музей був заснований у 1987 році на основі художнього відділу обласного краєзнавчого музею з 3000 експонатів і штатом науковихспівробітників. Розташований в історичній будівлі на території комплексу «Мури». На жаль, приміщення музею не дозволяє виставити усі експонати.

Значною мірою брак експозиційних площ був компенсований створенням у 2005 році нової постійно діючої експозиції, до якої ввійшло близько 300 творів XVII – XX століття живопису, скульптури, бронзи, порцеляни, дорогоцінних металів та каміння західноєвропейських, українських, російських авторів, а також східних майстрів — Японії, Китаю, Персії.

Використання нових принципів розміщення та розвіски експонатів дозволило вдвічі збільшити кількість творів, що демонструються, в порівнянні з попередньою експозицією. Тут знайшли своє відображення ідеї органічного зв’язку всіх демонстрованих творів, які постають перед відвідувачами в природному для свого часу оточенні, тематично нерозривно пов’язаних між собою, відтворюючи епізоди минулого в їх історичному значенні. Поряд з часовою градацією представленого матеріалу в експозиції виділені та розміщені в окремих залах такі розділи, як портретна галерея Потоцьких,зала російського та українського живопису.

Різні та цікаві шляхи поповнення колекції музею. До цікавих, навіть епатажних історій формування колекції можна віднести надходження творів із садиби сина відомого лікаря С. Ф. Мерінга, що знаходилася в селі Старі Прилуки. Під час проведення ремонтних робіт у тайнику однієї із старих стін будинку було виявлено справжній скарб з 6-ти полотен, серед яких твори Свєрчкова, Ге, Святославського та інших.

Полотно «Вакх», оповите таємницею приналежності до кола М. М. да Караваджо потрапило до музею з палацу Можайського в с. Вороновиця Вінницького району.  Тут ще доречно згадати і наявність в музеї роботи «Великий канал у Венеції» Карла Леопольда Гревенброка, послідовника Каналетто, полотна сяючої краси, не кажучи вже про його об’єктивну художню цінність. Також масштабний твір «Евакуація» Ф. Воувермана, можливо виконаний на замовлення нащадків Вільгельма Оранського, який очолив боротьбу за незалежністьНідерландів у XVI ст.

І до сьогодні ці полотна та багато інших, які знаходяться в першому ряду світового живописного мистецтва, є уособленням багатства та респектабельності їх власників в минулому, цінності музейної колекції в теперішньому, ствердженням гідності та специфічності подібного регіонального зібрання, його значення для культури країни в цілому.

Згодом колекція формувалась внаслідок надходжень від меценатів, істориків, краєзнавців, а також звичайної для всіх музеїв системи закупок.

У постійній експозиції музею є також розділ «Подільська народна ікона», де музейна колекція доповнена експонатами з приватного зібрання місцевого мецената Володимира Козюка. Особливий інтерес викликає виставка мініатюрних портретів французьких монархів VII–XVI століття, які прикрашають інтер’єр Салону мистецтв музею. Ця унікальна збірка, що виконана на шовку та слоновій кістці, не раз експонувалася за кордоном, у деяких містах України, привертала пильну увагу спеціалістів та широкої аудиторії.

У процесі роботи над створенням експозиції була впізнана значна кількість портретів. Так, знайшли свої імена Анна Ельжбета, Михайло, Юзеф Потоцькі, Марія Болеславівна Строганова, також з Потоцьких. Проте автори цих портретів до цього часу залишаються невідомими. Припускається, що всі вони були західноєвропейськими художниками, запрошеними для роботи в маєтки цих знаних на Поділлі людей.

До цього періоду належить також чудовий жіночий портрет пензля польського автора Леопольда Горовіца, що завжди привертає увагу незвичністю своєї композиції, де фоном є вузька смужка землі та високий пласт сіро-синього неба. На цьому фоні самотньо, але гордовито та неприступно виглядає крупним планом виконана темна фігура в темній сукні, з довгим розпущеним волоссям. Приваблюють очі моделі — сповнені туги та глибокої внутрішньої скорботи. Виявлення її імені, а це портрет Ізабели Потоцької, дружини Романа Потоцького з Ланцута, дає відповідь на всі ці запитання: вона була улюбленицею своєї сім’ї, проте рання смерть у 19 років від серцевого нападу зруйнувала сімейну ідилію, де її свекруха, сповнена глибокої любові та поваги до покійної невістки, замовила художнику її портрет.

Про цей музей можна писати багато і різнобічно: висвітлювати його мистецьку сутність, естетичні неминущі цінності, і все це буде вагомо, цікаво, а головне, унікально за своєю історичною сутністю, яка звела в одному регіоні блискуче елітне зібрання живопису, графіки, декоративних предметів, не залишивши осторонь і фольклорні джерела, які чудово вписуються в цей складний та багатий художній контекст.

вул. Соборна, 21, Вінниця. Координати: 49.233396, 28.475803.

Графік роботи:

пн.-пт. 09.00- 18.00, сб.-нд. - (на замовлення, тел. 432 35-3254).

 

 

Вінниця, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати у Вінницькій області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки. Музеї Вінницької області.