Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Житомирської області. Коростень. Військово-історичний комплекс «Скеля»

Це місце віддавна мало велике оборонне значення. Не дарма стародавні древляни збудували на цій скелі свою столицю. А печери в товщі гори завжди слугували людям прихистком у часи лихоліття. Радянське командування також гідно оцінило це місце та збудувало в товщі старовинної гори командний пункт цілого укріпрайону. Та збудувало так грунтовно і якісно, що навіть через 80 років об’єкт перетворюється з музею на бойову споруду за лічені хвилини.

Військово-історичний комплекс «Скеля» — унікальний музейний комплекс, розташований в підземеллях колишнього командного пункту Коростенського укріпрайону. Тож, відвідуючи цікаві місця Житомирської області, відвідайте цю визначну пам’ятку не лише Коростеня, а й всієї України.

В кінці 20-х років ХХ століття на західному оперативному напрямку на кордоні з Польщею радянське керівництво вирішило побудувати декілька укріпрайонів. Згідно з планом, Коростенський украпрайон мав проходити у 40—50 км від кордону та прикривати напрямок Овруч — Коростень. План було затверджено 30 червня 1931 року. Відразу розпочалося будівництво. До листопаду 1932 року збудували 455 об'єктів.

Протяжність укріпрайону становила 182 кілометри, система оборони налічувала 14 батальйонних районів, 2 відсічних рубежі і окремий вузол оборони в Ємільчиному. За 8 км від переднього краю йшла друга смуга оборони. Було викопано 20 кілометрів траншей і ходів сполучень, а також 120 км дротяних загороджень. За допомогою каналів, що були вириті уздовж лінії оборони, можна було перед або в ході наступу противника затопити місцевість.

Озброєння укріпрайону складалося з 16 гармат, 919 станкових і 309 ручних кулеметів, що становило лише третину від потреби. Самі споруди перед війною уже перебували в незадовільному стані, що підтвердила комісія, котра оглядала укріпрайон. З 178 споруд, котрі були оглянуті комісією, більшість не були повністю обладнані, маскування прийшло в непридатність, гідроспоруди перебували у незадовільному стані, підготовка частин гарнізону була вкрай низькою. Проте командний пункт був в ідеальному стані.

Власне командний пункт Коростенського укріпрайону будували в природних гранітних печерах у режимі суворої секретності з 1934 по 1938 роки. Він будувався як повністю відокремлена та автономна споруда, оснащена системами вентиляції (як зовнішньою так і рециркулятивною внітрішньою), опалення, зв'язку, енергозабезпечення (дизель-генератори), водопостачання (криниця та оброблений сріблом бак з нержавіючої сталі на 10 тонн і бак для технічної води на 15 тонн) та каналізації, стоки з котрої до цих пір стікають невідомо куди. Навіть існувала система контролю рівня тиску. На глибині 15 метрів був прокладений прямий телефонний кабель, що з'єднує командний пункт з Москвою, а внутрішня АТС на 68 номерів досі перебуває в чудовому стані.

Бункер вміщував максимум 2000 осіб. Тут були передбачені бойові пости, робочі приміщення, їдальні, кімнати відпочинку. Цілий рік підтримується стабільна температура +16°С. Всі металоконструкції виконані з броньованої  сталі, яка використовувалася для виробництва танків. Двері витимували прямий постріл з гармати.

Коростенський укріпрайон тримав оборону з початку липня 1941 року, затримавши наступ противника на Київ на цій ділянці фронту до початку серпня. До 60-х років ХХ століття командний пункт повністю прийшов в запустіння і лише у 1986 році він був відремонтований і перетворений у запасний пункт управління адміністрації міста Коростеня. Тоді ж він і отримав назву «Скеля»

Загалом командний пункт складається з трьох рівнів, проте нині для відвідування відкритий тільки середній, другий рівень з 146 метрами коридорів. Переходи із середнього на інші рівні були забетоновані під час відступу радянських військ у 1941 році, крім того є інформація про те, що інші два рівні заміновані. Всього на сьогоднішній день в комплексі 36 доступних приміщень площею 472 м². 

Нажаль усі офіційні документи стосовно цього командного пункту знаходяться у Москві і, не зважаючи на безліч запитів від української сторони, російські військові не передають документи українцям. Напевно, десь у глибині душі на щось сподіваються.

Музейний комплекс в оборонній споруді створений в 2005 році. Переважна більшість експонатів музею — предмети знайдені в укріпленнях Коростенського і Новоград-Волинського укріпрайонів, інші артефакти часів Другої світової війни: фотографії, реконструкції і макети ДОТів, схеми опорних вузлів.

Тут діє єдиний в Україні музей протигазів, де можна побачити протигаз для коня, виготовлений ще під час Першої світової війни, протигаз для корови, дитячий протигаз. Є ще експонат, з якого можна навіть пити воду.

У 2011 році був відкритий новий виставковий зал присвячений діяльності підрозділів СМЕРШ, конттрозвідки НКВС. Зал в кімнаті № 8 об'єкту «Скеля» відтворює кабінет начальника відділу НКВС і обстановку часів 40-х років ХХ століття.

вулиця 1-го Травня, 2-А, Коростень, Житомирська область. Координати: 50.946789, 28.648407

Розклад роботи.

·         Середа – неділя: 10.00 – 17.00, перерва 13.00 – 14.00.

·         Вихідні: понеділок, вівторок.

Останні додані пам'ятки