Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернігова. Земельний банк/ громадська бібліотека

Триярусна вежа з шатровим верхом, яка височіє над входом до цієї будівлі, нагадує донжони середньовічних європейських замків. Саме цю будівлю вважали найбільш модерновою спорудою в Чернігові на початку минулого століття. Поєднання гранітних плит цокольного поверху і різнобарвної майоліки викликає захоплення. А шестигранні вікна і незвичайний трикутний балкон, розташований на другому поверсі виглядають так вишукано і елегантно...

Земельний банк був побудований в 1910-1913 роках як відділення Дворянського і селянського земельного банку. Будівля банку (зараз бібліотеки) була зведена за проектом архітектора Фон-Гогена і за участю інженера Д. Афанасьєва. У бдівлі досить своєрідно застосовані українські мистецькі традиції.

Чернігівська громадська бібліотека була відкрита у березні 1877 року. Заклад започаткувала група демократично налаштованої інтелігенції міста. Первісною формою існування бібліотеки була «газетна читальня». Через рік, у лютому 1878 року, рішенням засновників при читальні відкрито також бібліотеку. Книжки для неї були подаровані засновниками, багатьма були передані для спільного користування власні бібліотеки. Пожертви на утримання закладу та придбання нових книг надходили також від інших членів правління, різних культурних закладів, а також від плати за користування книгами. Наприкінці першого року роботи фонд бібліотеки становив 564 книжки.

Протягом перших 8 років бібліотека не мала власного приміщення. Окремий будинок по вулиці Преображенській, під тиском громадськості, міська управа виділила лише у 1895 році.

Пожвавленню роботи бібліотеки посприяло включення до складу її правління М. Коцюбинського, М. Вороного, інших письменників. Велику допомогу надавала Чернігівська українська «Громада» i товариство «Просвіта». Тоді в бібліотеці влаштовували народні читання, публічні лекції, концерти. Навколо закладу об'єдналася найбільш прогресивно настроєна інтелігенція. Поява такого українського культурного осередка викликало невдоволення російської влади, i, на підставі формального приводу — виявлення нелегальної літератури, — в 1909 році бібліотеку було закрито. Але вже наступного року бібліотека відкрилась під новою назвою — міська, як заклад, що належав міському самоуправлінню.

Після революції 1917 року разом з ліквідацією міського самоврядування і передачею всіх освітніх закладів Наросвіті, функціонування бібліотеки було тимчасово припинено. Її книжковий фонд поповнений книгами національних бібліотек, i бібліотека стала утримуватися за державний кошт. У липні 1919 року було ухвалено рішення про відкриття на її базі центральної зразкової губернської бібліотеки.

Державною обласною бібліотека стала в 1934 році. Відтоді вона стала осередком методичної, бібліографічної та краєзнавчої роботи Чернігівської області.

У 1941 року бібліотека під час бомбардування міста була зруйнована — її 216-тисячний фонд і майно повністю загинули. У період тимчасової окупації 1941-43 років бібліотека працювала як міська, зосередивши у своїх фондах 148 тисяч томів з різних книгосховищ міста. Під час визвольних боїв за Чернігів і цей фонд був знищений. Радянська влада відновила роботу закладу вже 1 грудня 1943 року.

Після Другої світової війни головна бібліотека Чернігова швидко відновилась, постійно збільшуала свої фонди, налагоджувала культурно-просвітницьку діяльність. Спершу вона містилася в приміщеннях на вулиці Попудрена, 60 i Єлецькому монастирі, а від 1974 року розмістилася в сучасній будівлі колишнього Земельного банку на проспект Миру.

просп. Миру, 41, Чернігів. Координати: 51.496648, 31.291476

 

 

Чернігів, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернігівській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.

Останні додані пам'ятки