Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернігова. П’ятницька церква

 

П’ятницька церква демонструє найвищі досягнення останнього, домонгольського етапу розвитку архітектури Русі. Динамізм і виразність притаманні як зовнішньому, так і внутрішньому вигляду храму. Ступінчатим склепінням відповідають зовнішні арки-закомари. Сходинки на хори тут вбудовано в товщу західної стіни. На рівні хорів влаштовано неширокі галереї, пов´язані з вікнами-бійницями південної та північної стіни.

П’ятницька церква в Чернігові — унікальний витвір майстрів  останнього періоду давньоруської архітектури. Церкву було споруджено в кінці ХІІ — на початку ХІІІ століття на чернігівському посаді біля торгу і названо на честь святої Параскеви-П’ятниці — покровительки торгівлі, сільського господарства та сім´ї.

Сучасний вигляд храму — реконструкція його в первісних формах. У плані — це майже квадратна чотиристовпна хрестовокупольна споруда. Головна особливість архітектури храму — оригінальне вирішення переходу від прямокутної основи до барабану за допомогою триуступних арок-закомар. Ефект руху вгору досягається також і за допомогою вертикального членіння фасадів багатопрофільними пілястрами, тонкими півколонами та широкими лопатками по кутах, а також вікнами і арками храму, котрі мають стрільчату форму.

Зовнішній об’єм храму багато оздоблений, фасади його прикрашені горизонтальними смугами меандру, сітчатого орнаменту, так званими “городками”, барабан прикрашає аркатура з бордюром. Урочистості храму надавали також яскраві орнаменти фресок в нішах, в оздобленні вікон та порталів.

Цікава техніка кладки стін П’ятницкої церкви - це давньоримська техніка мурування «в ящик». За цією економною  технікою ззовні та зсередини стін йдуть суцільні ряди цегли-плінфи, проміжки між котрими заповнені вапнобетоном.

Храм зазнав чимало руйнувань і перебудов. Перше руйнування - у 1239 році під час нашестя монголо-татар, перша перебудова - у 1670 році. У 1690-х роках на західному і східному фасадах надбудовано барокові фронтони, а над банею-багатоярусний верх. Після пожежі 1750 року у архітектурі церкви відбулися кардинальні зміни, коли до храму прибудували бокові приділи, а в 1818-20 роках за проектом архітектора Карташевського до західного фасаду  було прибудовано ротонду-дзвіницю. Церква стала семибанною.

Під час Другої світової війни церква була сильно зруйнована. Протягом 1943-45 років були проведені консерваційні роботи, а в 1962 році завершено реставрацію в гаданому первісному вигляді за проектом видатного реставратора Барановського. При цьому, не були відновлені первісні бокові притвори, а також прибудови ХVІІ—ХІХ століть, а ротонда–дзвіниця  була розібрана.

Нині храм є діючим, належить Українській православній церкві Київського патріархату.

вул. Гетьмана Полуботка, 12, Чернігів. Координати: 51.492566, 31.3011.

 

 

Чернігів, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернігівській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.

Останні додані пам'ятки