Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Болгарії. Долина троянд

Розовата долина

Індійські легенди розповідають, що найгарніша на світі жінка Лакшмі народилася з квітки троянди, що складалася з 108 великих і 1608 маленьких пелюсток. Вішну, хранитель радості та веселощів, побачивши чарівну красуню в її трояндовій колисці, розбудив її і взяв собі за дружину. З цього моменту Лакшмі стала богинею краси, а бутон троянди, котрий був її одягом, став символом божественної таємниці, тому для всіх народів сходу троянда стала священною.

Долина Троянд - це не географічна назва регіону, а поняття, асоційоване з місцем, де ростуть болгарські олійні троянди. Грунт, клімат і погодні умови в цьому регіоні сприяють вирощуванню і культивуванню цих прекрасних квітів. Долина Троянд розташована на південь від Балканських гір і складається з двох річкових долин - долини Стряма (на захід) і долини Тунха (на сході), з центрами у містах Карлово і Казанлик відповідно. Долина троянд славиться вирощуванням троянд в промислових цілях, і є одним із символів Болгарії.

Олійна троянда, за деякими свідченнями, з’явилася в Європі в ХІІІ столітті. У 1270 році, під час хрестових походів, граф Брюя перевіз Троянду Дамасцену Мілі (RosaDamascenaMili) з околиць міста Дамаска (Сирія) до Франції. Звідси і її назва - дамаська троянда. Про появу олійної троянди у Долині троянд місцеві жителі досі розповідають різні легенди. Одна з найдавніших стверджує, що олійна троянда була перевезена з Малої Азії ще на початку ХV століття і поширена спочатку в околицях сьогоднішнього міста Шипка. Тому й ім'я міста зв'язується з давньоболгарською назвою троянди - «шіпеик». Турки називали його «шіпкхи».

У світі вирощують 4 види олійних троянд: Rosa Damascena, Rosa Centifolia, Rosa Gallica і Rosa Alba. У Болгарії культивують казанлишську троянду, з потомства Rosa Damascena. Справжня болгарська трояндова олія визнана еталоном якості цього продукту в світовому масштабі. Болгарія і Туреччина щороку влаштовують змагання за кількістю виробленої олії, але за якістю цього цінного і незамінного для парфумерної промисловості продукту, болгарська трояндова олія залишається неперевершеною. Вона містить виключно багату гаму - приблизно 300 ароматних компонентів - через особливості грунту і клімату в Долині троянд, а також через вікові традиції у цій галузі. Щороку Болгарія експортує 1,2-2 тонни відмінної трояндової олії, частина якої має сертифікат «біо». Ключовим клієнтом Болгарії є Франція.

Сприятливий клімат в Долині троянд з характерними м'якими зимами і довгою м'якою весною з періодичними невеликими дощами, з високою вологістю повітря особливо в травні і червні, з достатком ранкової роси і горбистим пейзажем ідеальні для вирощування олійної троянди і створення унікального аромату.

Період збору рожевих квіток охоплює приблизно місяць в році (з кінця травня до середини червня). Процес повністю ручний. Збір квіток троянд починається рано вранці, близько 5 години, і закінчується не пізніше 10 години ранку - до того, як випарується роса. У цей момент в трояндах міститься найбільш якісна олія в максимальних кількостях. Для збору підходять тільки квіти, що розпустилися.

Цікаво те, що кожного ранку склад олії у зібраних квітах різний. Співвідношення близько 300 компонентів залежить від години збору квіток, кліматичних умов в цей день, транспортування до дистилляційної установки, технології дистиляції. Для отримання 1 кг трояндової олії необхідно 3-3,5 тонни червоних троянд або 5-6 тонн білих олійних троянд. Квітки переробляються в безперервному ритмі, щоб не загубилися цінні компоненти основних продуктів – трояндової олії і трояндової води. Квітки троянд в мішках в певній пропорції висипають в котел і змішують з водою. Після цього їх обробляють паром для вилучення з квіток фракції та отримання первинного дистиляту. Під час вторинної дистиляції вода відділяється від олії, проходячи через флорентійський посудину, з якої виходять два продукти – трояндова олія і трояндова вода.

Перші поля Долини троянд були засаджені з комерційною метою в кінці XVI і початку XVII століття. А вже у 1921 році трояндову олію виробляли 2170 громади. У 40 роки ХХ століття 80% виробленого продукту в Болгарії отримували в Долині троянд.

Троянда є атрибутом багатьох народних болгарських обрядів. Особливої уваги заслуговує Фестиваль троянд, котрий проводиться в кінці травня - початку червня  в Казанлику і Карлово. Перший Фестиваль троянди відбувся в 1903 році в Карлово. Дні фестивалів з роками стали святами Карлово і Казанлика, що привертають туристів як з Болгарії, так і з-за кордону.

Фестиваль починається біля полів олійної троянди, де проводиться ритуальний збір пелюсток, з яких потім пов'язують вінки. Потім свято переноситься в центр міста, де починається багата культурна програма - виступ фольклорних ансамблів, хода кукерів, майстер-класи та виставки художників і фотографів, а також концерти юних виконавців. Під відкритим небом майстри традиційних народних ремесел виготовляють строкаті глечики, тчуть килими або пригощають гостей свіжовипеченими коржиками. У ці дні відкриті для відвідувачів всі визначні пам'ятки міста і його околиць.

Одним з яскравих моментів фестивалю є конкурс Королеви Троянди. Вперше цей конкурс відбувся в 1975 році. Під музику, з піснями і танцями, жителі та гості міста проходять по головній вулиці Казанлика або Карлово, вбрані в костюми римських, фракійських і давньогрецьких часів. А група хлопців на спеціальних ношах у вигляді трону несе на руках обрану Царицю Троянди, повиту рожевими вінками. Вона обсипає присутніх пелюстковим дощем. Закінчується свято пізно вночі веселими танцями.

 

В місті Казанлик працює музей Троянд, в якому демонструються фотографії, документи і матеріали про 330-річну історію болгарського виробництва троянд і традиційної культури.

Адреса музею: бул. „Освобождение“ 49, 6100 Казанлък. Час роботи: 9.00 – 17.00 без вихідних.

 

Фракійська гробниця в Казанлику – один з перших болгарських пам'ятників, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У гробниці є унікальний і реалістичний розпис, котрий надає цінну інформацію про спосіб життя, звичаї і вірування фракійців. Фрески знаходяться в коридорі і в похоронній камері. У коридорі зображені сцени війни, ймовірно, пов'язані з життям похованого правителя. У камері, на думку експертів, зображена сцена бенкету, який є частиною похоронного ритуалу фракійців (описаних в наступні століття Геродотом). Учасники церемонії зображені дуже реалістично і показують правителя, яким він був за життя. Це доводить тезу про віру фракійці в загробне життя. З померлим поклали все, що він мав протягом свого життя.

Координати: 42.625497, 25.398728. Час роботи 9.00 – 17.00. без перерви, щоденно.

 

В 5 км від міста Казанлик і в 2 км від села Овоштник, поруч з річкою Тунджа знаходяться казанликські мінеральні лазні і відкритий пляж з мінеральною водою.  Крім того, ця місцевість дає можливості для еко і пішого туризму. Села Єніна, Долно ізворово та Маглиж є вихідними пунктами для позначених туристичних маршрутів Шипкінськими Балканами.

За 6 - 7 км на захід від міста Казанлик знаходиться одне з найкрасивіших болгарських водосховищ «Копринка» (координати: 42.611321, 25.316816). Тут побудована велика туристична база - прекрасне місце для відпочинку, спорту і туризму серед природи.

 

Для планування подорожі громадським транспортом скористайтеся, будь-ласка, інформацією зі сторінкиhttp://www.bgrazpisanie.com/bg/разписание

 

 

Стара Загора, Пловдив, Болгарія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Болгарії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі. Природні цікавинки.