Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Благоєвград. Місто Мельник

Град Мелник.

Це місто-музей, місто-історія, найменше місто в Болгарії ... В'їжджаєш в місто і, немов потрапляєш в минуле. Мальовничі будиночки з черепичними дахами, вузькі вулички, кам'яні дороги і запряжені сумними конячками вози, що везуть бочки з вином. Час тут ніби зупинився. Червоне сухе вино, яке ви спробуєте тут, змусить вас засумніватися в тому, що справжні вина можна знайти тільки у Франції. Так зване Мелнішко вино вражає багатим смаком і ароматом.

Винарні Мельника відомі далеко за межами Болгарії, і це не випадково. Винна справа тут процвітає десятки і сотні років. Секрети виробництва передаються з покоління в покоління. І оскільки клімат тут середземноморський, сама природа сприяє вирощуванню відповідних сортів винограду.

Мельник знаходиться в південно-західній частині Болгарії. Його населення складає всього 300 чоловік. Розташований Мельник в гірському районі, на висоті 437 метрів над рівнем моря. Через нього протікає маленька річечка, яка називається Мелнішко, вона є лівою притокою річки Струма. Для любителів піших прогулянок є кілька туристичних маршрутів, що проходять через мальовничі місця і мельницькі піраміди. При виході з міста можна виявити десятки піщаних печер. Тут колись жили люди, і у багатьох з них були власні винні льохи. Просто дивно, яким великим було це місто в минулому, і яким маленьким воно є зараз.

Незважаючи на те, що Мельник досить маленьке містечко, його історія багата і йде далеко в минуле. Точно не відомо, коли було засновано місто Мельник. Перші письмові джерела, в яких він згадується, датуються XI століттям. Згідно з археологічними розкопкам, першими поселенцями на території сучасного Мельника були фракійці, а точніше фракійське плем'я Меди, до якого належав легендарний повстанець Спартак. Кілька століть потому, на цій землі жили римляни, про що свідчить давньоримський міст, що зберігся дотепер. Слов'яни, які згодом заселили цю територію, назвали своє поселення Мельником через крейдяні утворення, що оточують місто. У 1215 році Мельник став столицею незалежного феодального князівства, керованого деспотом Олексієм Славом. Руїни Славової фортеці збереглися до сьогоднішніх днів.

Оскільки Мельник знаходився на кордоні між Болгарією та Візантією, його суверенітет постійно змінювався. У перебігу XI - XIV століть, Мельник встиг побувати у володінні Болгарії, Візантії, Нікейський імперії і навіть Сербії. Величні візантійські будинки активно використовувалися місцевим населенням до початку ХХ століття, деякі з них збереглися і досі. В 1395 році Мельник потрапив під владу Османської імперії. У перші століття Османського панування місто перебувало у занепаді. Становище покращилося в кінці XVIII і початку XIX століть. Почали процвітати виноробство і виробництво тютюну.

Так зване Мелнішко вино експортувалося по всій Європі, велика частина якого продавалася в Англію і Австрію. Найвідомішими і найбільшими торговцями вином було сімейство Кордопулос, чий будинок сьогодні є приватним музеєм (Кордопулов будинок). У той час місто було багатолюдним. У ньому діяли понад 70 церков, поблизу розташовувалися 4 монастиря, працювали три чоловічих і одна жіноча школи. Також Мельник славився своєю багатою бібліотекою. У другій половині XIX століття місто поступово починає занепадати. Жителі переселяються в Сяр, Горна Джума та інші міста Болгарії. Велика частина міста була зруйнована і знищена пожежею. У 1968 році Мельник оголошують містом-музеєм. Сьогодні основне заняття місцевого населення - виноробство, виробництво тютюну та туризм.

Мельнішко вино було улюбленим вином сера Уїнстона Черчилля. Щороку він замовляв по 500 літрів вина. Мельник відомий своїм винятковим вином з винограду "широка мелнішко лоза". Це старий сорт червоного винограду, який може вирощуватися тільки в південно-західній Болгарії в районі Мельника, Сандански і Петрича в долині річки Струма. Всі спроби перенести цей сорт в інші райони Болгарії чи за кордон виявилися неуспішними. Це його робить по-справжньому унікальним.

Цікавинки Мельника.

Церква Святого Антонія (Църква Свети Антоний)

Ця церква (базиліка) знаходиться недалеко від центру Мельника в його північно-східній частині. Церква є пам'яткою культури національного значення в рамках культурно-історичного заповідника "Мельник". Була побудована в 1765 році. Вважалося, що покровитель церкви - Святий Антоній зцілює психічно хворих. 

Колись тут лікували психічно хворих, про що свідчить збережений стовп з залізним ланцюгом для прив'язування буйних. У центрі храму є спеціальна плита з двухглавий орлом Патріархії. Такого роду плити встановлювалися тільки там, де лікувальні властивості особливо сильні. Вся церква розписана квітами, букетами, херувимами, серафимами та янголами. Виняткову цінність представляє іконостас, ікони (особливо "Матір Божа" і "Св. Богородиця найчеснішу херувим" XVIII століття), а також настінні розписи.

Міський історичний музей (Пашова къща)

Цей будинок був побудований в 1815 році. Зараз у ньому знаходиться міський історичний музей. Будинок складається з восьми кімнат. Цокольний поверх будівлі побудований з каменю. Ви можете ознайомитися з експозицією, що розповідає про основні заняття жителів міста Мельник - виноробство з місцевого мельницького винограду. У музеї зберігаються різноманітні експонати, що показують життя і побут міста в часи Відродження, а також фотографії хат, бочок та інших предметів, пов'язаних з обробкою вина. Відвідати музей можна щодня з 9:00 до 17:00 (обідня перерва з 12:00 до 13:00).

Церква Святого Миколая Чудотворця (Църква Свети Николай Чудотворец)

Митрополитська церква Святого Миколая Чудотворця знаходиться недалеко від центру Мельника в його південно-східній частині. Святий Миколай в християнстві шанується як чудотворець, покровитель мореплавців, мандрівників, купців і дітей. Відомий своєю благодійною діяльністю, а також як захисник обмовлених і невинно засуджених. За легендою, Миколай підкинув одному збіднілому шляхтичу два мішки з золотом і кілька монет в комин, щоб допомогти йому посватати дочку. Так народилася традиція дарувати різдвяні подарунки.

Церква Святого Миколая Чудотворця в Мельнику побудована з каменю і плоскої цегли. У дворі є криниця з чистою гірською водою (болгарською - чешма). На північній стіні над дверима вцілів фрагмент початкового розпису стін. Церква була розписана Лазаром Зографом Мельничанином, його зображення досі збереглося на святих вратах старого іконостасу. Розпис мельницьких церков містить підкреслений неповторний стиль, який відрізняється від основних іконописних шкіл епохи Відродження. У церкві зберігаються унікальні ікони, які представляють виняткову художню цінність і є неповторними зразками художньої школи Мельника та прилеглих сіл.

Побудована церква в XIII столітті. Однак, у той час її зовнішній вигляд значно відрізнявся від сьогоднішнього. У часи середньовіччя будівля була невеликою. Кілька століть поспіль вона перебудовувалася і розширювалася. А в 1756 році вона отримала вигляд, подібний до сьогоднішнього, про що свідчить напис на вівтарній стіні в східній частині церкви. У 1895 році будівлю церкви було знищено пожежею, але на початку XX століття знову відновлено за допомогою Національного інституту пам'яток культури. Сьогодні це одна з небагатьох діючих церков Мельника.

 

Церква Святого Івана Предтечі (църква "Свети Йоан Предтеча)

Церква знаходиться в північно-західній частині Мельника на правому березі річки. Відома ще одна назва церкви - церква Святого Яні, так її називає місцеве населення. ІванПредтеча (ІванХреститель) вшановуєтьсяякпророк, щопередбачивприхідбоголюдини. БувнайближчимпопередникомІсуса, проповідувавхрещенняпокаяння, хрестивІсусаХреста табувобезголовленийзавказівкоююдейського Синедріону. Цікаво, що історичність Івана Предтечі не заперечувалася навіть атеїстичними радянськими вченими.

Церква Святого Івана Предтечі в Мельнику побудована в XVIII-XIX століттях. Є пам'ятником культури національного значення в рамках культурно-історичного заповідника "Мельник". Храм багато розписаний. На колонах зображені кольорові гірлянди та букети, над іконостасом - кружляють птахи і різнобарвний півень, голуби і кольорові павичі - на єпископському троні. Іконостас і царські двері представляють виняткову художню цінність. Унікальним є і колекція ікон, частина яких була написана художниками Лазаром Аргіровим і Яковом Миколою.У даному храмі, на відміну від інших, є два ряди балконів, один був призначений для дівчат, а інший - для жінок, хлопці та чоловіки стояли внизу.

На даний момент церква Святого Іоанна Предтечі є чинною і служить цвинтарною церквою міста Мельник.

 Благоєвград. Мельник. Будинок сім’ї Кордопулос

Координати: 41.523248, 23.390609

 

 

Софія, Болгарія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Болгарії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.