Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Болгарії. Бургас. Старе місто Несебир

България. Несебър

Старий Несебир - амальгама культурного центру фракійців, греків, римлян та болгарського середньовіччя. Тут час ніби зупинився і об'єднав мудрість і неповторну красу. Це одне з найстаріших міст Європи, місто-музей. Особливо вражаючими є затишні бруковані вулиці з антикварними будинками. Занурте свій погляд і душу в унікальну атмосферу старого міста! Його зелені вулички з невисокими будинками люблять художники, письменники і просто ті, хто шукає натхнення. Тут торкаєшся до історії на кожному кроці, кожен будинок розповідає свою власну історію, а затишні ресторани і кафе відкривають свої двері для вина і кухні чорноморської Болгарії.

Несебир - стародавнє місто Месамбрія, що знаходиться на романтичному скелястому півострові, 850 метрів довжиною і 300 метрів завширшки, пов'язаному із сушею за допомогою вузького перешийку. Місто під час пізнього середньовіччя називалося Месемврія, а пізніше Несебр, було заселене тисячі років тому, наприкінці бронзового віку. Стародавні фракійці називали його "Мелсамбрія", що означає "місто Мелс" за імям легендарного засновника поселення.

В кінці VI століття до н.е. до Месамбрії прибули перші грецькі поселенці. Місто поступово зростало, будувалися храми, школа і театр. З  ремесел найбільшого розвитку досягла обробка металу.  Власні золоті монети місто почало карбувати близько 440 р до н.е. Місто мало добрі відносини з полісами Чорного, Егейського морів та Середземномор'я.

У 72 р до н.е. місто без жодного опору було захоплене римлянами. Після короткої окупації, в I столітті, воно стало частиною Римської імперії. Месемврія, як тоді називали місто, з його недоторканими стінами і великими громадськими будівлями, продовжувала карбувати власні бронзові монети і залишається важливим торговельним і культурним центром на узбережжі Чорного моря римської Фракії.

Перенесення столиці Римської імперії до Константинополя і прийняття християнства як офіційної релігії створили сприятливі умови для відродження міст Чорного моря. У Месемврії почалося будівництво нових християнських церков - базилік, будували стіни, споруджували нову систему водопостачання і громадські лазні. Все це робилося за допомогою провідних архітекторів і будівельників імперії, як столиці прототипів. Центральна церква у Месемврії була, як і в Константинополі, присвячена Святій Софії.

Частиною болгарської держави місто стало в 812 році, після завоювання ханом Крумом. Несебир, як слов'яни почали називати місто, залишилося болгарським, з короткими періодами захоплення візантійцями, до завоювання його турками-османами у 1453 році. 

За роки османського панування, економічне та культурне життя міста не припинялися. Оскільки порт Несебиру був, як і раніше основним торговим центром на Чорному морі, турки не сильно перешкоджали розвитку християнських храмів та монастирів. Деякі з монастирів і обителей дожити до ХVIII-XIX століть. Збереглися як багато будинків епохи Відродження – типової архітектури Чорного моря, так і багато вітряних млинів, лазень та фонтанів. Вітряний млин став навіть символом Несебиру.

Зараз це місто-музей, заповідник національного архітектурного значення, внесений до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО. Вулиці вузькі, криві, мощені каменем. Будинки дерев'яні з еркерами, фундамент з каменю, всюди в'ється виноград і незмінні смоковниці. На цьому маленькому шматочку землі вмістилося дуже багато стародавніх церков, пам'яток античної, візантійської ери, Середньовіччя. Багато античних, фракійських монет знайшли археологи тут, фракійські шоломи, грецьку кераміку. Римське панування збереглося надгробками, що мають написи, також частиною західної фортечної стіни. Останки потужних укріплених стін залишилися на пристані біля міських воріт. 

Сьогодні прогулянка вулицями міста приведе до залишків приблизно 40 цегляних церков. Кожна з них відрізняється своєю архітектурою. Митрополійська церква, заснована у V столітті - найстаріша в місті. За легендою, вона побудована на руїнах храму Аполлона. У новій тринавній Митрополійській церкві Святого Стефана (перебудови ІХ століття) добре збереглися фрески XVI століття, різьблений іконостас того ж періоду, трон і кафедра єпископа епохи Болгарського Ренесансу. Координати: 42.657608, 27.73311.

Однією з найкрасивіших не тільки в Несебирі, але й у всій Болгарії вважається церква Христа Пантократора (Вседержителя) ХІІ-XIV століть. Вона вражає багатством форм і керамічних інкрустацій в обробці. Зараз в будівлі храму розташована картинна галерея. Координати: 42.658498, 27.733314. Церква Святої Параскеви ХІІІ століття, котра знаходиться в північній частині Несебира цікава своїм пишно декорованим фасадом. Координати: 42.659659, 27.735364.

За статистикою, Несебир - місто з найбільшою кількістю церков на душу населення по всій країні. У середньовіччі тут було близько 40 каплиць і храмів, більше половини збереглися недоторканими, решта - у вигляді руїн, які все одно вражають туристів.

Багата колекція знахідок розміщена у Археологічному та Етнографічному музеях Несебиру (http://www.ancient-nessebar.com) на вулиці Месембрія, координати археологічного музею: 42.658687, 27.730852, етнографічного музею: 42.658369, 27.73631.

Вартість квитків та час роботи уточнюйте на сайті музею. Там досить багато різних варіантів.

Координати: 42.659101, 27.729374.

Громадським транспортом до Несебру можна доїхати:

·         з Бургасу, Автогара Юг біля центрального залізничного вокзалу (вулиця „Княз Александър Батенберг), координати: 42.490248, 27.47399. Літом автобуси відправляються кожні 40 хвилин, починаючи з 6,20 до 20.40. Детальніше на сайті http://burgasbus.info/burgasbus/?page_id=361.

·         з Варни, Автогара Варна, бул. Владислав Варненчик, 158, координати: 43.215885, 27.896492, сайт http://www.autogaravn.com/.

 

 

Золоті піски, Болгарія, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Болгарії, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.