Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Запорізької області. Кам’яна могила

Культовий центр, що містився на цьому пагорбі є давнішим за усі відомі на сьогодні людські споруди. Цей пагорб в давнину виконував роль «світової гори», як Олімп у Стародавній Греції та був протягом багатьох тисячоліть «Меккою» стародавніх жерців Великого Степу, які залишили тут сакральні знаки своєї релігії… Це найдавніші людські письмена, які дійшли до нашого часу. Кам'яна Могила є своєрідним храмом, який об’єднує три світи – небесний, земний та підземний.

Кам'яна могила

В гротах і печерах цього пісковикового пагорбу містяться кілька тисяч петрогліфів – наскальних малюнків стародавніх людей, що жили і кочували в приазовських степах багато тисячоліть. Кам'яна Могила – єдине місце в світі, де зосереджені малюнки, датовані настільки широким історичним діапазоном: від епохи пізнього палеоліту до середньовіччя (ХХІV – XX тисячоліття до н.е. – X - XII століття н.е).

Кам'яна могила

Мільйони років тому тут плескалися води Сарматського моря, яке займало територію нинішніх Чорного, Азовського та Каспійського морів, а на місці нинішньої Кам’яної могили була піщаникова мілина. Море пішло, запанувала пустеля. З’явилися червоно-бурі глини, що містили залізо та марганець, які поступово перетворилися у пісковиковий моноліт. Під дією води та вітру первинний щит піщанику розколовся, а його уламки сповзли по піску, і виник своєрідний кам’яний пагорб.  З часом плити набули дивовижних, дещо містичних, форм та обрисів. Сьогодні на багатьох з них можна побачити відбитки молюсків Сарматського моря. Однак це не хаотичне нагромадження плит, а кам’яний панцир, в якому утворилися гроти та печери, які виявилися дуже зручними  для культових цілей стародавніх людей.

Кам'яна могилаОбвітрені за мільйони років, оброслі зеленувато-сірим лишайником глиби пісковику складені в порядку, що створює враження мовчазної величності. Остання назва пагорба, що дійшла до нас – Кам’яна Могила. Напевне, коли пагорб втратив сакральне значення, мешканці степу стали називати його, як інші високі кургани в степу, більшість з яких були могилами попередніх правителів.

Однак Кам'яна Могила – це виключно природне утворення. В наші дні висота пагорба досягає 12 метрів. На 1,3 гектарах її площі нараховується біля 3 тисяч плит. Це не хаотичне нагромадження пісковикових плит, а кам’яний панцир, що розпався, а його гроти та печери виявилися дуже зручними для культових цілей. Протягом багатьох тисячоліть багато людей знаходили собі відокремлене місце, створювали своєрідні вівтарі та здійснювали релігійні обряди.

Кам'яна могила
        На вершині пагорба знаходиться священне місце – стародавній вівтар, що складається з п'яти каменів - власне, вівтарного в центрі (в ньому є характерна виїмка) та чотирьох каменів, розташованих півколом. Цікаво, що центральне святилище на Кам’яній Могилі споруджено не тільки за всіма традиційними канонами – бути «звідусіль відкритим для поглядів», але й розташоване у точці енергетичного «стовпа» з позитивним зарядом. Це підтверджують багато екстасенсів.

В наші дні Кам'яна Могила стала місцем туризму, тож з північного боку біля підніжжя пагорбу був створений музей «Первісне мистецтво Кам’яної Могили», де зібрані унікальні експонати історії жителів південних степів від епохи пізнього палеоліту до бронзового віку та середньовіччя.

Більшу частину експозиції займає епоха міді-бронзи. Особливе місце займають петрогліфи, які розкривають духовну культуру та вірування стародавніх жителів, а образи тварин займають значуще місце в релігійних уявленнях. Дуже багато місця приділено образу «Дощового бика», Богині смерті Мергер-Сегер, Сонячному човну Бога Ра, геральдичним знакам, Богу Агні, дракону Врітру, Богу-герою Індрі.

 

Отакої….. Цивілізація почалася не з Шумеру!

Запорізька область, Мелітопольський район, смт. Мирне. Координати: 46.949594, 35.465656