Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Києва. Музей мікромініатюр

Завдяки таланту цієї людини виникло саме поняття «мікромініатюра» та цілий напрямок у мистецтві. Майстром створено безліч речей з характеристикою «найменший». Скрипка, книжка, електромотор, годинник та, навіть, пивоварня. Опис кожної з робіт вражає розмірами, котрі зазначені не те щоб у міліметрах - у тисячних частках міліметра. А почалося все з виклику……

Крізь забуття і крізь роки

Важкі краплини, наче ртуть,

І досі відблиски кладуть

На всі діла, на всі слова,

На все, що в безвість відплива.        Микола Сядристий, 1976 рік.

Цей виклик був зроблений у ХІХ столітті казкою про Лєвшу, котрий підкував англійську блоху. Ця історія. схоже, глибоко вкорінилася в Миколу Сядристого, котрий першою своєю роботою вирішив повторити вчинок вигаданого Лєвші. І повторив, підкувавши живу блоху. Це вже потім він зробив ще одну, золоту, блоху, котру також підкував, а перша була натуральною!

І понеслося…..

Нині постійно діючі виставки робіт майстра, розташовані у музеї мікромініатюр на території Києво-Печерської Лаври, в Московському політехнічному музеї та в Музеї мікромініатюр у Князівстві Андорра. З 1959 до 2011 року його роботи можна було бачити на виставках чи не в усьому світі. Частина робіт знаходиться у майстра вдома, він, наразі, роздумує над новим місцем експозиції.

Експозиція музею у Києві.

Отже - підкована блоха. Блоха в натуральну величину виконана із золота та підкована золотими підківками.

Мікрознімок: ніжки натуральної блохи, яка теж підкована (одна з перших робіт майстра).

На обох лапках цієї блохи знаходяться золоті підківки товщиною в п'ять мікрон. Їх ширина дорівнює 60 мікрон (діаметр людської волосини). Розгледіти роботи можна лише під мікроскопом.

Найменша в світі книга – «Кобзар». Розмір 0.6 мм. Книга має 12 сторінок з віршами Т.Г.Шевченка і малюнками. Зашита павутинкою, обкладинку виготовлено з пелюстки безсмертника.

 

Троянда у волосині. Волосина просверлена по довжині та відполірована ззовні і всередині до прозорості стінок. У волосину вставлено виготовлену гілочку троянди, товщиною 0.05 мм.

Паралельний світ. На носі комара в натуральну величину (довжина 6,5 мм), виконаного із золота сидить під золотою парасолькою дівчинка.

 

 

 

Пам'яті Олександра Гріна. Модель фрегата довжиною 3,5 мм, товщина оснастки 0.003 мм (що в поперечному зрізі в 400 разів тонще людської волосини). Модель складається з 337 деталей. В цій роботі продемонстровано різнобічні методи обробки матеріалу, а також витримано об'ємний монтаж, рівень якого недосяжній для сучасних технічних засобів.

Найменші в світі шахи. Шахівниця з фігурками розміщена на голівці шпильки. Показана позиція гри однієї з партій Альохіна і Капабланки.

Вітряк.  Золотий макет одного із діючих вітряків, який знаходиться в Інтернаціональному музеї вітряків в м. Гіфгорні (Німеччина). Складається з 203 деталей. Висота -1.8 мм. Розміщений на половині макової зернини.

Крім вищезазначених, в музеї відвідувачі побачать портрет Юрія Гагаріна, вирізаний зі шматочка тернової кісточки, портрет Ернеста Гемінґвея на зрізі зерна груші, вигравіруваний алмазним різцем на краплині зі скла автопортрет Сядристого (2,5х3 мм) та портрет його матері (2х3 мм), макет корабля “Санта-Марія” завдовжки 3, 85 мм, який складається із 256 золотих деталей та роботу “Маленький Принц”, котру автор створив за малюнком Антуана де Сент-Екзюпері: фігурка принца заввишки 0,8 мм на астероїді (перлинці), інший елемент композиції — макет літака “Латекоер-26”, на якому літав Екзюпері, завдовжки 2 мм.

 Серед робіт, розміщених у Музеї мікромініатюр у Князівстві Андорра і в Московському політехнічному музеї, варто згадати про найменшу в світі скрипку (3,45 мм), найменший у світі напис — автограф на торці волосини, найменший у світі діючий електромотор, що майже вдесятеро дрібніший за макову зернину, макет пивоварні із 137 деталей на зрізі зернини ячменю, а ще про караван золотих верблюдів, які крокують у вушці голки.

Найменший у світі діючий електромотор. Розмір електромотора 1/20 мм³, виріб майже в 20 разів менший за макову зернину. В 1967 році серед технічних досягнень 64 країн, які демонструвалися на Всесвітній виставці ЕКСПО-67 в Монреалі, був найменшим діючим агрегатом. Для порівняння мотор показано поряд з мурашкою.

Час. Найменший в світі діючий механічний годинник, який розміщено у голівці золотої бабки. Мотор і годинник складаються із 130 деталей. Матеріал: золото, скло.

Більше чотирьох десятиліть майстер займається створенням шедеврів у стилі мікромініатюри. Досягнень Миколи Сядристого поки ніхто в світі не повторив. Він залишається неперевершеним, а ви Лєвша, Лєвша. Правша він! А ще поет, музикант, історик та публіцист. Талановита людина – талановита в усьому!

вулиця Лаврська, 21, корпус 5, Київ. Координати: 50.432077, 30.556667.

Розклад роботи.

щодня, 9.00 – 17.00.

 

 

Київ, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Києві, музеї Києва, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.