Пам'ятки Києва. Андріївська церква
За легендою, на цьому місці апостол Андрій Первозванний у І столітті встановив хрест і провістив виникнення великого міста. Потім він довго милувався краєвидами, адже з паперті Андріївської церкви відкривається дивовижна панорама Подолу, Дніпра та Лівобережжя. Тож, починаючи з ХІ століття на цьому пагорбі, змінюючи одна одну, будувалися, перебудовувалися та руйнувалися дерев’яні та кам’яні церкви на честь Андрія Первозванного.
Остання з череди київських Андріївських церков, котру ми бачимо нині, збудована у XVIII столітті на замовлення імператриці Єлизавети, яка вирішила побудувати у Києві царську резиденцію, частиною якої і була церква. Урочиста церемонія закладання Андріївської церкви відбулася 9 вересня 1744 року. Пані імператриця була присутньою та заклала перші три цеглини у підмурок. Архітектором імперської резиденції в Києві, котра складалася з Маріїнського палацу та Андріївської церкви був Бартоломео Растреллі.
Через складну геологію пагорба, на якому знаходиться церква, та постійну небезпеку зсуву грунту, для церкви побудували дуже міцний підмурок-стилобат, поєднавши його з двоповерховою будівлею «cвященицьких покоїв». Споруда церкви змурована з високоякісної білої та червоної цегли. Капітелі, орнаментальні прикраси фасадів виготовлені з чавуну, загальна вага яких сягає 97 тонн. Освячення Андріївської церкви у Києві відбулося у 1767 році, проте, уже не як палацової. Після освячення Андріївська церква діяла як звичайна церква до 1932 року, коли за рішенням совіцької влади богослужіння було припинено, а з 1939 року в ній розміщувалася філія Софіївського антирелігійного музею. Після окупації Києва німцями, служби були відновлені та діяли до 1961 року, коли знову совіцька влада церкву закрила та передала до складу історико-архітектурного заповідника «Софія Київська». Зараз у храмі відбуваються богослужіння Української Автокефальної Православної Церкви.
В плані церква має форму хреста, довжиною майже 32 та шириною — 20 метрів, висота від тераси до верху хреста — 50 метрів. Церква п’ятиверхої композиції складається з центральної бані та чотирьох декоративних веж, якими увінчано опорні пілони — контрфорси. Відповідно до творчої манери автора пишність декору Андріївської церкви наростає знизу вгору, і бані та маківки сяють багатством рельєфних деталей. Завдяки такій архітектурній композиції споруда церкви сприймається стрункою й легкою.
Ліпний орнамент внутрішього оздоблення церкви підкреслює усі елементи архітектури, органічно поєднуючись з ними. Мотиви його надзвичайно різноманітні: квіткові гірлянди, стилізовані пальмові гілки, листя аканта, рокайлі, волюти, численні голівки херувимів. Ліплення обрамляє двері, вікна, люкарни, прикрашає пілястри, барабан, баню. Ліпний декор, більш стриманий на стінах, досягає найбільшого насичення в оздобленні бані, де складається з дивовижно примхливих асиметричних візерунків. Деталі ліпних прикрас відливалися з гіпсу в спеціальних дерев’яних формах, а потім покривалися позолотою.
В Андріївській церкві, яка завжди була суто православним храмом, в оформленні інтер’єру використано елементи католицизму, такі як проповідницька кафердра та надпрестольна сінь, які створили унікальний інтер’єр церкви. За оригінальним задумом Растреллі кафедра для проповідей Андріївської церкви нагадує мініатюрну театральну ложу. На кафедру ведуть східці з балюстрадою, поверхню якої пишно прикрашають гірлянди стилізованих квітів, живописні медальйони біблійного змісту. Складається враження, що позолочені об’ємні фігури двох янголів підтримують та ніби несуть на своїх крилах кафедру.
У вівтарній частині церкви над престолом розташована оригінальної композиції сінь-ротонда. Надпрестольна сінь або ківорій є рідкісною архітектурною формою у християнському храмі. Ця вишукана декоративна прикраса має «накривати» собою головну святиню храму — престол. В Андріївській церкві силует надпрестольної сіні складають вісім спіралеподібних колон коринфського ордера та сферична баня. Колони оздоблено гірляндами стилізованих квітів, а баню — розмаїтим рослинним орнаментом, різної форми закрутками, голівками херувимів, зірочками, променями, короною.
Іконостас Андріївської церкви складається з трьох ярусів, які горизонтально відокремлюються один від одного гарними карнизами, а чудові пілястри ділять яруси вертикально на частини. Загальний напрямок архітектури та декору церкви від периферії до центру і вгору спостерігається і в оздоблення іконостаса, форма якого вписується у трикутник, спрямований вершиною до підбаневого простору.
Андріївський узвіз, 23, Київ. Координати: 50.458646, 30.517754.