Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Угорщини. Секешфегервар. Замок Борі

Bory-vár

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре – зроби Сам. Цей замок був побудований завдяки силі кохання та присвячений Музі його творця – коханій дружині. Якщо чоловік черпає натхнення з безконечного джерела свого кохання – він зверне гори і побудує їх знову. Це й довів угорський художник Єно Борі, побудувавши власними руками за 40 років казковий замок. В імя коханої дружини Ілони.

Замок є дійсно грандіозною і величною спорудою, в якій гармонійно поєднуються різноманітні архітектурні стилі. По всій території замку розташовані скульптури, барельєфи, картини і вітражі, створені самим художником і його дружиною. Практично в кожній кімнаті є зображення Ілони, Єно буквально молився на неї, як на ікону. І це не перебільшення: у палаці є каплиця, де Ілона зображена в образі Мадонни, а біля її ніг – сам Єно в образі янгола.

Історія замку почалася в 1912 році, коли Єно Борі, архітектор, скульптор, професор Інституту образотворчих мистецтв та Політехнічного інституту, придбав невеликий будиночок на околиці Секешфегервару і почав будівництво. Правда, в часи Першої світової війни будівництво на 10 років призупинилося та відновилося у 1923 році. Єно Борі продовжував працювати над замком до самої своєї смерті у 1959 році. Кошти на будівництво він отримував, продаючи свої картини і скульптури.

В результаті творчої праці Митця постав пам'ятник чоловічій силі волі та подружній любові. Він став єдиним в світі чоловіком, що збудував будинок такого масштабу практично наодинці. Численні зображення Ілони в скульптурах, картинах і віршах, присвячених їй і висічених на каменях замку, кожен куточок замку розповідає про високе почуття, яке Єно Борі відчував до своєї дружини.

Внутрішній двір замку – це запашний сад з безліччю трояндових кущів, звідки не хочеться виходити. Тут все просякнуто атмосферою любові, відданості і чистоти. Недарма замок став Меккою для закоханих. Багато молодих пар приїжджають сюди аби отримати натхнення і пронести своє кохання через все життя!

Поряд з майстернею і в саду виставлені твори відомих художників, а також самого Єно Борі і його дружини. Стіни замку прикрашені фресками, на терасах - бюсти відомих угорських архітекторів, скульпторів і живописців. Між вежами замку висить дамоклів меч. Уздовж стін можна побачити скульптури угорських королів. Піднявшись на вежу замку, перед вами відкриється чудова панорама околиць міста Секешфегервару.

Ілона прожила 89 років, переживши Єно на 15 років.

У 1980 році замок був реконструйований і фактично відновлений в первісному стані, онуками сім'ї Єно Борі.

Máriavölgy 54, Székesfehérvár. Координати: 47.210544, 18.451878

Розклад роботи:

·         понеділок – пятниця: 9.00 – 17.00;

·         субота, неділя та свята: 10.00 – 12.00 та 14.00 – 16.00.

Вартість квитків:

·         дорослі – 1000 форинтів;

·         учні, студенти – 600 форинтів;

·         діти до 6 років – безкоштовно.

 

Інші пам’ятки Секешфегервару.

Місто було засноване в 972 році угорським князем Гезою, в подальшому грало ключову роль в середньовічній історії Угорщини. Його називали містом королів. У базиліці Секешфегервару були короновані 37 королів і 39 королев-дружин. В ХІV столітті вважалося, що король є законним правителем країни при дотриманні трьох умов: на його голову повинна бути покладена корона Святого Іштвана, корону мав покладати єпископ Естергомський і коронація мала відбутися в Секешфегерварі. Вперше цей звичай ввів король Петер Орсеоло в 1038 році, останнім коронувався Янош II Жигмонд в 1540 році. У Секешфегерварі були поховані 15 угорських правителів.

Центр старого міста – головною визначною пам'яткою якого є Кафедральний собор святого Іштвана, зведений в 1758 - 1768 роках на місці собору, зруйнованого турками. Поблизу розташовується невелика каплиця святої Анни, споруджена в 1480 році.

Ратушний майдан – є центральним майданом міста. Тут знаходиться відразу кілька пам'яток, головною з яких, є Єпископський палац, побудований в 1800 році. Ратуша, побудована в 1690 році в стилі бароко, є однією з перших споруд, побудованих в місті після вигнання з нього турків. До Ратуші примикає Палац Зічі, побудований в 1781 році. На північній стороні знаходиться, збудована в 1745 році, церква св. Імре, що належить ордену францисканців.