Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Демановські печери

Demänovské jaskyne

Національний пам'ятник природи Демановські печери на північній стороні Низьких Татр є найдовшою печерною системою в Словаччині. Вона складається з двох ярусів: верхній ярус – печера Свободи, нижній – Крижана печера. Печера Свободи спокушає різноманіттям кольорових печерних утворень, таємничим підземним потоком Деменовкою і чарівними озерами. А Крижана печера – це царство льоду у різних формах.

Печера Свободи

Demänovská jaskyňa slobody

Печера була виявлена в 1921 році, а в 1923 році в печері було встановлене тимчасове електричне освітлення і, після відповідних досліджень, частину печери в 1924 році відкрили для туристів. Нині це найбільш відвідувана печера в Словаччині.

Проходи печери представляють собою чотири горизонтальних рівні: Мармурове русло, Глиняний проїзд, Сухий проїзд та цокольний поверх або Галерея короля. Вони наповнені різноманіттям печерних утворень: кам’яне латаття та інші озерні форми (губки, корали, виноград форми), унікальні ексцентричні сталактити, могутні кам’яні водоспади і колони, сталагміти та багато інших захоплюючих форм, включаючи товстий шар білого м'якого утворення, котрий можна знайти у Великому Соборі.

В печері є два екскурсійних маршрути. Короткий має довжину 1150 метрів з перепадом висот 86 метрів. Стежка має 913 сходинок. Довгий маршрут має довжину 2150 метрів, перепад висот 86 метрів та 1118 сходинок. Тривалість короткої екскурсії близько 60 хвилин, а проходження довгим маршрутом займе близько 100 хвилин. Середня температура в печері від 6 до 7°С.

Короткий маршрут.

Екскурсія проходить найцікавішими частинами печери. Відкритий у 1933 році. Унікальні форми натічних кам’яних утворень, підземна річка Деменовка, карстові басейни і річкові канали. У більш високих рівнях стіни, тріщини і стеля прикрашені гарними сталактитами. Зупинки у найцікавіших місцях з фаховими коментарями стосовно природи та історії печери.

Довгий маршрут.

На додаток до короткого маршруту містить: Великий Собор - найбільша підземна зала в Словаччині з підземним руслом та м'яким білим натічним оздобленням стін; Рожевий зал і Галерея Короля є морфологічно найбільш різноманітною частиною печери з унікальним печерним лататтям, губками, перлинами і багатьма формами натічних прикрас вздовж усього шляху.

Екскурсія довгим маршрутом в печері Свободи відбувається для мінімум 10 осіб. Початок в міжсезоння о 13.00, у високий сезон о 13.15.

Demänovská Dolina. Координати: 48.998104, 19.583154

Розклад роботи:

·         відчинено: 26 грудня – середина листопада;

·         зачинено: середина листопада – 26 грудня.

Вартість квитків на короткий маршрут:

·         дорослі - €8,00;

·         діти 6-15 років - €4,00;

·         студенти, пенсіонери - €7,00;

·         фото, відео без штативу - €10,00.

Вартість квитків на довгий маршрут:

·         дорослі - €15,00;

·         діти 6-15 років - €7,50;

·         студенти, пенсіонери - €13,00;

·         фото, відео без штативу - €10,00.

 

Крижана печера

Demänovská ľadová jaskyňa

Крижаною є північна частина всесвітньо відомої печерної групи. Тут постійно утворюються нові химерні та могутні крижані фігури, котрі заповнюють підземний простір, живуть рідкісні представники печерної фауни.

Крижана печера була відома з незапам'ятних часів. Перша згадка про неї в числі інших Демановських печер знаходиться у документах керівництва Естергома у 1299 році. А перша письмова згадка, власне, про крижану печеру датується 1672 роком. Тоді один чоловяга видавав кістки печерних ведмедів, котрі тут знайшов за кістки дракона.

Перші відвідування печери туристами відбулися в середині ХІХ століття, проте, невдовзі інтерес до печери впав після відкриття в 1924 році печери Свободи. Печера знову стала доступною з 1952 року, коли в ній провели електричне освітлення.

Довжина екскурсійної частини печери складає 2445 метрів з перепадом висот 57 метрів. Печерний простір має три рівні, котрі складаються з овальних проходів та бокових басейнів (Чорна галерея, Озерний коридор, Ведмідь-зала) і соборів, видозмінених обвалами і морозним вивітрюванням. Печера наповнена підземним льодом, крижаними колонами, сталактами і сталагмітами. Зледеніння відбулося після засипки поверхневих отворів на схилах гір, завдяки чому обмежився повітрообмін. Найважче холодне повітря утримується в нижніх частинах печери, дощові води, просочуючись в охолоджені підземні області, замерзають, утворюючи печерний лід. Температура повітря заповнених кригою ділянок складає близько 0°С, відносна вологість повітря 92-98%.

Demänovská Dolina. Координати: 49.015994, 19.581116

Розклад роботи:

·         відчинено: середина травня – вересень;

·         зачинено: жовтень – середина травня.

Вартість квитків:

·         дорослі - €8,00;

·         діти 6-15 років - €4,00;

·         студенти, пенсіонери - €7,00;

·         фото, відео без штативу - €10,00.