Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Словаччини. Гора Риси

Rysy, Vysoké Tatry.

Три вершини цієї гори знаходяться у двох сусідніх країнах, а колись між ними існував навіть справжній прикордонний перехід. Цікаво, митниця на тому переході була? Одна з вершин, висотою 2499 метрів над рівнем моря, є найвищою вершиною Польщі, дві інших вершини (2503 та 2473 метри) знаходяться у Словаччині. Нині це найвища гора Словаччини, на яку дозволене сходження недипломованим альпіністськими дипломами туристам.

На гору можна піднятися як з боку Польщі, так і з боку Словаччини. Проте, для вибору маршруту треба зауважити те, що польська стежка лежить на північному схилі гори і сніг тут можна застати посеред літа, крім того, польська стежка значно важча та крутіша і, подекуди, без гарної підготовки, досить небезпечна. Тому цей шлях обирають більш досвідчені горолази, а менш досвідчені та аматори, які надумали викласти фото у соцмережі на фоні Високих Татр та назбирати купу лайків, як підкорювачі найвищої польської гори, обирають словацьку стежку.

Початок сходження на Риси міститься у словацькому містечку Штрбське Плесо, яке знаходиться на висоті близько 1346 метрів над рівнем моря. Тут можна заночувати в готелі чи хостелі, а вранці здійснити підкорення гори Риси. Якщо ж ви приїхали сюди на один день тільки для сходження на гору, то за координатами: 49.121167, 20.063236, знайдете автостоянку для автомобіля.

Координати початку маршруту сходження у Штрбському Плесі 49.127600, 20.074342. Йдемо до розвилки з координатами 49.130410, 20.076383 і повертаємо ліворуч до Попрадського озера. Звідти починається стежка на Риси. Маршрут марковано більш ніж достатньо, - тут не заблудиться навіть початківець-адепт трекінгу.

Перших 4 км шляху здадуться легкою прогулянкою асфальтованою стежкою. Тут на 4 кілометрах перепад висот не більше 150 метрів, тож за годину дойти можна. Для глибоководного офісного планктону півтори години вистачить точно.

У точці з координатами 49.154137, 20.077673 починається справжній гірський туризм. Тут необхідно уважно вчитатися у вказівники і повернути на правильну стежку. Пройшовши близько 1,5 км, підходимо до наступної розвилки з вказівником. Уважно читаємо знаки на вказівнику і вибираємо правильний шлях. Далі маршрут тягнеться серпантином, в багатьох місцях є ланцюги, за які можна (а як правило - треба) триматися.

Наступний 3,5-кілометровий відрізок шляху приведе до гірського притулку «Хата під Рисами». Chata pod Rysmi – це найвищий туристичний притулок у Високих Татрах, розташований на висоті 2250 м над рівнем моря. Відкриття притулку відбулося у 1932 році, після цього хата кілька разів руйнувалася та відновлювалася. У 1977 році  у хаті надбудували верхній поверх, на якому влаштували хостел. У 2000 році хата була пошкоджена потужним сходженням лавини, після цього навіть збиралися перенести розташування притулку за межі лавинного шляху. Одначе власник вирішив відновити пошкоджену хату на старому місці. Нині у «Хаті під Рисами» можна за 15 євро переночувати, відпочити, а також підкріпитися перед останнім ривком до вершини Риси.

Останній кілометр шляху від «хати» до вершини Риси доведеться долати близько години. І, Слава!!! Ви найвищий персонаж у Польщі та один з найвищих у Словаччині. Милуєтеся видами, робите селфі та гарні фото!

Зі спорядження бажано мати трекінгове взуття (можна і в звичайних кросівках, але, по-перше, після спуску вони можуть перетворитися на мотлох після подорожі камінням, а, по-друге, на висоті понад 2000 метрів можливий сніг, а в трекінговому взутті набагато безпечніше ходити по снігу.

Одяг. Одяг підбирайте з врахуванням того, що нагорі температура на 10°С нижча, ніж внизу і часто присутній пронизливий вітер. Тож радимо взяти з собою вітровку. Також краще взяти запасну суху одіж, в яку можна буде перевдягтися, коли прийдеться надягнути вітровку.

Обовязково подбайте про захист від сонця. Картуз та крем від засмаги – необхідні речі. Трекінгові палиці – обов’язково. На крайній випадок – добрий ніж аби вирізати їх по дорозі.

Вода та їжа. Води має бути 2-3 літри на особу в один бік (туди й назад – 4-6 літрів). Воду можна також набрати в «Хаті під Рисами». З їжі краще брати шоколадні батончики типу Снікерса та печиво.

Час на сходження та спускання. Від Штрбського Плеса до «Хати під Рисами» підйом в середньому триває 3,5-4,5 години, в залежності від вашого спортивного стану. Це з урахуванням привалів та фотосесій по дорозі. Зупинка в «Хаті під Рисами» – хвилин 30. Далі до вершин Риси ще 1-1,5 години. Красування на вершині – хвилин 30 вистачить. Зворотній шлях до Штрбського Плеса трохи скоріший, але години 4 займе точно. Тож на весь проект резервуйте до 10 годин часу.

Туристична стежка відкрита для туристів виключно у літній сезон в період з 15 червня по 31 жовтня.