Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Ліка. Природний парк Плитвицькі озера

Plitvičkajezera

Тисячоліттями вода точила ці скелясті береги і створювала неповторні пейзажі. Плитвицькі озера - це оаза незайманої природи серед гір, вкритих густими лісами. Тут знаходяться 16 прекрасних озер з прозорою смарагдовою водою, які між собою пов'язані пінними каскадами і гучними водоспадами, включаючи найбільший водоспад Хорватії!

У 1949 році Плитвицькі озера отримали статус національного парку, а в 1979 році за рішенням ЮНЕСКО парк занесений до списку світових пам'яток природи. Завдяки унікальній красі, багатому рослинному і тваринному світу, природний парк Плитвицькі озера входить до числа найкрасивіших природних пам'яток Європи.

Національний парк Плитвицькі озера знаходиться в південній частині схилів Малої Капели між високих гір Динарського нагір'я на висоті між 450 і 1280 метрів над рівнем моря. Це та область, альпійського рельєфу, що робить значний вплив на кліматичні явища і, отже, на рослинність в цьому районі. А геологія, геоморфологія та гідрологія Динарської карстової області роблять його одним з найбільш вражаючих карстових утворень у світі. Площа парку – 30000 гектарів.

Гідрологічні властивості навколишніх гір, котрі складаються з вапнякових порід, порізаних тріщинами і печерами, що спираються на водонепроникні доломітові шари постачають озера водою, котра проходить через крейдяні відкладення вапняку і перенасичується розчиненим карбонатом кальцію у вигляді крихітних кристалів. Це і надає їй незвичайний, неповторний колір.

Відкладення карбонату кальцію, яким багаті озерні води, на особливих видах водоростей, мохів та одноклітинних організмів призвели до появи природних порогів з пористого вапняку або травертину чи туфу, процес формування яких триває і сьогодні. Листя і сучки з дерев, що впали у воду швидко покриваються кальцефілами (так званими «крейдяними рослинами»), які, відмираючи, кам’яніють і утворюють тверді відкладення, що перекривають річки. Процес йде так швидко, що впала у воду гілка через рік вже мінералізується, а ще через деякий час перетворюється на камінь. Так утворюються бар'єри з травертину, що перегороджують шлях воді, і водоспади, які їх долають. Вода поступово розмиває подібні «дамби» і утворює нові водоспади.

Практично щороку вид порогів і водоспадів змінюється. Плитвицькі озера тим і унікальні.

Процес формування туфу йде далеко в геологічній історії, вік активного утворення бар'єрів оцінюється в 6000 - 7000 років, що відповідає їх формуванню після останнього льодовикового періоду. Ріст і розвиток травертинів знаходиться під загрозою, якщо є порушення у фізичному, хімічному і біологічному балансі, важливих для процесу осадження. Гілки і дерева, що впали, не піднімаються і не прибираються, щоб не втручатися в процес самовідновлення лісу. Дерева та гілки, що потрапили у воду, теж не рушать, оскільки вони беруть участь в процесі життєдіяльності озер - скам'янінні, утворенні нових бар'єрів і нових водоспадів.  

Верхні Озера являють собою систему з 12 озер: Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko, Malo, Vir, Galovac, Milino, Gradinsko, VelikiBurget та Kozjakрозділені бар'єрами травертину. Різниця висот між Proscansko і озером Kozjak- 100 м. Ці два озера є найбільшими озерами всієї системи. Озеро Proscansko живить річка Matica. Озеро розташоване на висоті 636 м над рівнем моря і є другим за величиною в загальній системі Верхній озер, з глибиною 37 м. А найбільше з Плитвицьких озер – Kozjak з довжиною 3 кілометри і глибиною 46 м. Лівий берег цього каскаду розташований у Вищій захисній зоні, тому доступ відвідувачам туди заборонений.

Озера Milanovac, Gavanovac, KaluđerovacіNovakovićaBrodвідносяться до групи Нижні озера, котрі розташовані в вапняковому каньйоні. Деякі з скель каньйону сягають висоти 40 м. Високі скелі до 20 м піднімаються над озером Milanovac. Східна частина водоспадів озера Milanovac, називається на честь хорватської оперної діви MilkaTrnina. А води озера Gavanovac спадають травертином, котрий зветься Великі Каскади.

У дальньому кінці озера NovakovićaBrod, є декілька водоспадів висотою 25 м у великій западині під назвою Sastavci, де закінчується група Нижні озера. Води озера NovakovićaBrod зливаються з PlitvicaStream, що падає з висоти 78 метрів мальовничим водоспадом (Великий Водоспад), який біля підніжжя Sastavci створює виток річці Корану.

Вздовж усіх озер парку  прокладені доглянуті пішохідні стежки, а над водою, у наймальовничіших місцях - дерев'яні настили. Пересуватися парком можна тільки цими шляхами. Крім того, уздовж озер проходить дорога, по якій відвідувачів возять автодизельпотяги. Дуже зручно дістатися таким потягом до найвищої точки парку, а потім спускатися, милуючись неповторними краєвидами. А найбільшим (3 кілометри) озером Козьяк (Kozjak) плавають кораблики. 

Національний парк прикрашають кілька печер. У деяких з них знайдені сліди проживання доісторичної людини. Особливий інтерес викликають печери, розташовані під водоспадами.

Багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ парку: близько 152 видів птахів, численні види метеликів, дрібні ссавці, олені, ведмеді, вовки, кабани і дикі кішки. А форель у парку така нахабна, що підпливає до самого берега, аби відвідувачі її годували мало не з рук. Флору парку складають близько 1200 видів рослин, з них близько 50 видів - орхідеї. 

Незайманий ліс ČorkovaUvalaплощею 80 гектарів розташований у північно-західній частині національного парку на висоті 860 - 1028 м, в бук-ялицевій лісовій зоні.

Маршрути парку розбиті на групи за довжиною та рівнем складності. Найкоротший маршрут розрахований на 2-3 години, найдовший може зайняти 8 годин. Взимку на Плитвицьких озерах відкрита гірськолижна база. Там можна взяти напрокат черевики, лижі або сноуборд чи санки і покататися сніжними схилами. Їх довжина невелика, всього 300-400 м, але, враховуючи виняткову красу місцевості, подібний відпочинок обіцяє багато задоволень.  

Є кілька маршрутів для любителів гірських сходжень. Один з них веде на гору Медведжак (Medvjeđak) висотою 886 метрів. Стежка проходить через незайманий ліс, в якому ростуть бук, ялина, клен та явір. Околиці гори є одним з небагатьох в Європі місцем постійного проживання бурого ведмедя. З вершини відкривається незабутня панорама на комплекс озер і водоспадів.

У парку також є кілька велосипедних маршрутів.

Плитвицькі озера розташовані в глибині країни, на стику континентальної і морської кліматичних зон. Тут свій особливий мікроклімат. Температура повітря навіть у сонячну погоду на 3-5 градусів нижча, ніж на узбережжі. Нерідкі похмура погода і дощі. У таких випадках температура повітря може влітку опускатися до +16°C і нижче, при +30°C на узбережжі. Тому під час відвідування національного парку варто подбати про наявність теплого і непромокаючого одягу та зручного взуття. Взимку випадає багато снігу, а в січні-лютому Плитвицькі озера замерзають. 

На численних інформаційних щитах, як і на квитках, зображена схема національного парку, на якій позначені всі озера, стежки і маршрути.

Координати:

Вхід №1 - 44.905428, 15.611991.

Вхід №2 - 44.882516, 15.623149.

Час роботи парку:

Парк відкритий для відвідувачів щодня, включаючи вихідні та святкові дні:

·               взимку з 9.00 до 16.00,

·               навесні і восени з 8.00 до 18.00,

·               влітку з 7.00 до 20.00.

Ціни квитків:

З 1 січня до 31 березня та з 1 листопада до 31 грудня (виключно пішохідна прогулянка):

·               дорослі – 55 кун (€7,30);

·               студенти – 45 кун (€6,00);

·               діти від 7 до 18 років – 35 кун (€4,70).

З 1 квітня до 30 червня та з 1 вересня до 31 жовтня:

·               дорослі – 110 кун (€14,70);

·               студенти – 80 кун (€10,70);

·               діти від 7 до 18 років – 55 кун (€7,30).

З 1 липня по 31 серпня:

·               дорослі – 180 кун (€24,00);

·               студенти – 110 кун (€14,70);

·               діти від 7 до 18 років – 80 кун (€10,70).

Діти до 7 років – безкоштовно.

Вартість паркування:

·      мотоцикл – безкоштовно;

·      автомобіль – 7 кун/год (€0,90)

·      кемпер, авто з причепом – 70 кун/день (€9,00)

У ціну квитків включений проїзд на автопоїздах, проїзд на кораблику озером Kozjak коротким маршрутом (до виходу № 2) і одноразовий проїзд на кораблику довгим маршрутом (вздовж озера).

Візьміть з собою якихось харчів для форелі та качок.