Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Хорватії. Спліт. Палац Діоклетіана

 

Це друге за величиною місто Хорватії виникло на місці побудованого в 295 році розкішного палацу римського імператора Діоклетіана, оточеного в ті часи потужними стінами, за якими в VIII столітті сховалися жителі сусідніх міст, розорюваних аварськими і слов'янськими племенами. Не палац був побудований в Спліті, а сам Спліт виріс навколо палацу римського імператора Діоклетіана.

 У 284 році імператором Римської імперії став Діоклетіан, який, скоріш за все, був уродженцем Салони – міста, яке в давнину знаходилося на північній околиці сучасного Спліта, нині – поселення Солін. У 305 році Діоклетіан вирішив відійти від громадського життя і переїхав в палац, спеціально побудований для нього в Сплітський затоці, неподалік від рідного міста.

Після того як у 313 році Діоклетіан помер, палац почали використовувати в якості адміністративної будівлі та резиденції губернатора. А після руйнування в 615 році Салони аварами тут знайшли захист натовпи біженців. Поступово палац Діоклетіана, внесений ЮНЕСКО в книгу світових скарбниць культурної спадщини, перетворився на місто-фортецю, яке сьогодні є головною визначною пам'яткою Спліта.

За своєю будовою палац дуже нагадував військовий табір римлян. З усіх боків він був оточений потужними стінами, які місцями досягали 28 метрів у висоту. По чотирьох кутах стін розташовані квадратні вежі. Такі ж вежі розміщені вздовж східної, північної та південної сторін палацу. На стороні, зверненій до моря розташована Лоджія з арками. Довжина палацу становила 215, а ширина - 180 метрів. Кожна стіна мала свої ворота, які були пов'язані з двома вулицями: Декуманус і Кардо, котрі ділили територію палацу Діоклетіана на чотири частини.

Поперечна вулиця з'єднує східні і західні ворота і ділить територію Палацу Діоклетіана на дві частини, а поздовжня з'єднує північні ворота з південними. У північній частині побудовані житлові будинки різних епох, серед яких раніше розташовувалися житла палацової охорони, слуг і солдатів, а в південній - імператорська резиденція, собор і підвали палацу.

Центральна внутрішня площа Палацу Діоклетіана - Перистиль - місце перетину Декумануса та Кардо, нині улюблене місце романтичних зустрічей. Перистильний двір - складова частина більшості житлових і громадських будівель періоду античності і є обов’язковою частиною греко-римського будинку. У римській архітектурі перистиль - це відкритий простір, як правило, сад, двір, майдан, оточений з усіх сторін критою колонадою.

На Перистилі нині розташовується Кафедральний собор святого Домнія з дзвіницею. Тут відбуваються різні заходи, наприклад, в рамках знаменитого фестивалю Сплітське літо для відвідувачів демонструються опери. Перистиль грав роль головного входу в резиденцію імператора Діоклетіана.

Детальніше про собор тут: Далмація. Кафедральний собор св. Домнія.у Спліті

Зі сплітського Перистилю сходинки ведуть до північного входу в Палац імператора, а також до входу на вузьку алею, яка веде до Храму Юпітера. Вестибюль Палацу був побудований таким чином, щоб справляти враження. Діра в стелі колись була вкрита куполом, а стеля була прикрашена фресками. У внутрішній частині Палацу розташований музей міста Спліт.

У підвалах Морських воріт можна побачити склепіння з кам'яних блоків і коричневих цеглин, що спираються на квадратні колони. Ці приміщення зараз облюбували продавці місцевих сувенірів.

У північно-східній частині палацу Діоклетіана знаходиться палац Папалічів, побудований в середині XV століття Юраєм Далматинцем. Саме Папалічі, відомі гуманісти свого часу, першими почали збирати місцеві старожитності. На базі їхньої колекції і виник музей міста Спліт з дуже цікавою експозицією.

Після смерті Діоклетіана палац залишався у власності імператорів до 480 року. Нині на старовинних тінистих вуличках і майданах палацу розташовані числені кав’ярні і ресторанчики, крамнички й магазинчики.

 

Храм Юпітера в Спліті - римський храм, присвячений головному богу давніх римлян, Юпітеру. Це один з небагатьох римських храмів, добре збережених не тільки зовні, але і внутрішньо (зокрема, збереглися кесонні інтер'єри). Храм розташований в західній частині палацу, поряд з Перистилем . Храм був побудований в кінці третього століття одночасно з палацом Діоклетіана. Біля входу в храм розташований один з дванадцяти сфінксів, привезених імператором Діоклетіаном з Єгипту. Частина храму залишилася недобудованою через раптове зречення імператора від престолу.

У середньовіччі храм був перебудований в баптистерій Святого Іоанна Хрестителя. На одній з мармурових плит храму збереглися вигравірувані пізніше імена хорватського короля Звонимира. Всередині храму знаходяться дві скинії, в яких поховані архієпископи Спліта Іван II (X століття) і Лоуренс (1099 рік). Також в храмі збереглася велика статуя Іоанна Хрестителя, вилита з бронзи, - робота скульптура Івана Местровича.

 

Міський музей Спліта (Etnografski muzej Split) був створений в 1946 році. Він розташований у північно-східній частині Палацу Діоклетіана, в комплексі середньовічних споруд, в центрі яких знаходиться музей родини Папалік. Сім'я Папалік оселилася в Спліті, на початку ХІV століття. Це була одна з найбільш шанованих сімей міста. Вони побудували для проживання своєї родини невеликий палац. У цьому приміщенні і розміщується зараз міський музей Спліта.

Основа виставкових матеріалів музею була взята з колекції скульптур і пам'ятників Д.Папаліка, привезених з околиць Салони. У наступні роки, колекція постійно поповнювалася картинами і творами мистецтва, а також фрагментами скульптур, пам'ятників і статуй, які колись були частинами будівель міста Спліта. Поряд з творами мистецтва, в музеї представлено безліч документів, карт, фотографій і рукописів, які допомагають відвідувачам краще дізнатися історію міста Спліта. Також в музеї відкрита збройова палата з експонатами періоду ХV - XVIII століть.

Музей оточений прекрасним, доглянутим двором з багато прикрашеною лоджією. На першому поверсі музею міститься зала з розкішними чотирьох-, двох і одностулковими вікнами та добре збережениою дерев'яниою стелею

Палац Діоклетіана - центр Спліта, ulica Natka Nodila 1, Split/ Координати: 43.509799,16.439694