Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Моравія. Моравский карст

         Moravský kras

Це найвідоміша заповідна зона карстових печер Чехії, площею 92 км², розташована в 30 км північніше Брно. Мандрівників приваблює сюди можливість побачити надзвичайно гарні печери і ущелини з прірвами, підземні річки і водоспади, скелі і ліси. На території карсту відкрито понад 1100 печер, але для відвідування доступні лише п’ять з них:

       ·         Пункевні печери (Punkevní jeskyně), система печер, якими, по підземній річці, пролягає шлях до дна прірви Мацоха;

·         Печера Бальцарка (Jeskyně Balcarka), багата на різноманітні сталактити;

·         Катеринська печера (Kateřinská jeskyně), містить рідкісні, висотою в кілька метрів, сталагміти;

·         Слоупсько-шошувські печери (Sloupsko-šosůvské jeskyně) з підземними прірвами і величезними тунелями;

·         Печера Випустек (Jeskyně Výpustek) - колишній закритий військовий об'єкт.

У заповіднику організована бездоганна інформаційна організація, покажчики та інфоцентри не дадуть мандрівникам заблукати. А відвідування печер у професійному супроводі дозволить насолодитися деталями, на які може звернути увагу тільки поціновувач.

Пункевні печери.

Пункевні печери у Чехії

Пункевні печери - найпопулярніші печери Моравського карсту. Свою популярність вони отримали завдяки тому, що цією печерною системою відвідувачі можуть спуститися на дно прірви Мацоха і в той же час зробити романтичну прогулянку човном по підземній річці Пунква.

Огляд печер поділений на дві частини: «Суху дорогу» і «Мокру дорогу». «Суха» частина екскурсії є прогулянкою прокладеними доріжками, з відвідуванням 3-х великих соборів (печер) і оглядом сухої частини дна прірви Мацоха. «Мокра» частина екскурсії становить прогулянку на човнах трьома підземними озерами, серед могутніх сталагмітів, сталактитів і сталагнатів, до Масарікового собору - найгарнішої печери Моравського карсту.

Прірва Мацоха

Головною визначною пам'яткою заповідника Моравський карст є прірва Мацоха. Її глибина становить 138 м, що робить Мацоху найглибшою прірвою в Чехії. Для огляду Мацохи можна скористатися 2-ма оглядовими містками, розташованими по краях прірви. Для підйому на Верхній місток діє канатна дорога. З нижнього містка добре видно дно прірви.

Прірва Мацоха, яка отримала своє ім'я за легендою ХVІІ століття, утворилася в результаті обвалу стелі великої печери. Згідно з переказами, звідси мачуха (по-чеськи Macoha), зіштовхнула свого пасинка. Але почуття провини змусило мачуху кинутися слідом за ним. Хлопчака врятували, він зачепився за коріння дерев. А зла мачуха загинула.

Дном Мацохи протікає річка Пунква, що виникла в результаті злиття багатьох підземних джерел, живить два озерця. Глибина верхнього озерця - приблизно 13 метрів і його видно згори. Нижня озерце, глибиною понад 30 метрів, приховано між скелями, його згори не видно.

Координати автостоянки біля інформаційного центру Скельний млин: 49.363533, 16.708423

Координати автостоянки біля інформаційного центру ущелини Мацоха: 49.371687, 16.730437

Пункевні печери, Моравський карст

Розклад роботи Пункевних печер та прірви Мацоха:

·         жовтень – березень: вівторок – неділя, 8.40 – 14.00;

·         квітень – вересень: понеділок, 10.00 – 16.00, вівторок – неділя, 8.20 – 16.00.

·         зачинені на національні свята, розклад уточнюйте на сайтах, вказаних нижче.

Вартість квитків:

·         дорослі – 180 крон (€7,00);

·         пенсіонери – 160 крон (€6,00);

·         діти від 3 до 15 років та студенти до 26 років – 100 крон (€4,00).

Пункевні печери у Чехії

Печера Бальцарка

Печера Бальцарка знаходиться в північній частині Моравського карсту, на мальовничій ділянці Сухого корита біля села Острів біля Мацохи, в заповідній зоні Бальцарової скелі. Це чудовий лабіринт коридорів, соборів та прірв з багатими і різноманітними сталактитами. Популярна вона серед туристів тим, що на відносно малій території печери сконцентрована досить велика кількість різноманітних утворень сталактитів. Входом до печери служить 5 метровий високий штучний прохід.

Печера Бальцарка, Моравський карст

 

Координати інформаційного центру печери Бальцарка: 49.376972, 16.757166.

Розклад роботи:

·         грудень – лютий: зачинено;

·         березень, листопад: екскурсії вівторок – неділя, о 9.00, 11.00, 14.00;

·         квітень, вересень: екскурсії вівторок – неділя, щогодини з 9.00 до 16.00;

·         травень – серпень: щодня, 8.20 – 16.00 (липень, серпень – 16.30);

·         жовтень: екскурсії вівторок – неділя, щогодини з 9.00 до 14.00 (субота, неділя – до 16.00).

Вартість квитків:

·         дорослі – 100 крон (€4,00);

·         пенсіонери від 65 років – 80 крон (€3,00);

·         діти від 3 до 15 років та студенти до 26 років – 60 крон (€2,00)

Катеринська печера.

Відвідувачі заходять в печеру повз готичний портал, через який вони потраплять в Головний собор, найбільше приміщення Моравського карсту і, поряд з тим, це найбільший доступний громадськості підземний собор у Чехії. Собор славиться відмінною акустикою, тому тут кілька разів на рік організовуються музичні та співочі концерти.

З Головного собору маршрут веде в так звану Нову печеру, де відвідувачі можуть помилуватися Чарівницею та бамбукових лісом, що складається з рідкісних, висотою в декілька метрів, сталагмітів.

Назва печери повязана з легендою про дівчинку Катерину, котра пасла овець неподалік та, під час грози, вирішила перечекати в печері. Коли гроза минула, дівчинка вигнала своє стадо і не дорахувалася однієї вівці, але в глибині печери почула дзвіночок. Дівчинка пішла вглиб печери, аби визволити овечку, та сама загубилася. Невдовзі її знайшли мертвою.

І чому усі легенди такі сумні? Придумали б краще, що були у дівчинки криві зуби, вона погризла сталактита і стала у неї посмішка, як у голівудської пані. І узяв її за дружину найфайніший парубок, котрий також чимось потерся об сталагміта, тільки в іншій печері….. Така позитивна легенда ой як уяву розбурхує…. а то, сумні легенди тільки неслухняним дітям розповідати, щоб не лазили самі де не треба.

Координати печери: 49.361150, 16.709416

Координати автостоянки біля інформаційного центру Скельний млин: 49.363533, 16.708423

Розклад  роботи:

·         грудень – лютий: зачинено;

·         березень, листопад: екскурсії вівторок – неділя, о 9.00, 11.00, 14.00;

·         квітень, вересень: екскурсії вівторок – неділя, щогодини з 9.00 до 16.00;

·         травень – серпень: щодня, 8.20 – 16.00 (липень, серпень – 16.30);

·         жовтень: екскурсії вівторок – неділя, щогодини з 9.00 до 14.00 (субота, неділя – до 16.00).

Вартість квитків:

·         дорослі – 90 крон (€4,00);

·         пенсіонери від 65 років – 70 крон (€3,00);

·         діти від 3 до 15 років та студенти до 26 років – 50 крон (€2,00)

Слоупсько-шошувські печери.

Печери знаходяться у південній частині містечка Слоуп в Слоупській долині (початок Сухого корита). Вони входять в систему Любительських печер, яка є найдовшим печерним комплексом у Чехії. Слоупсько-шошувські печери – це великий комплекс соборів, коридорів і величезних підземних прірв, розташованих на двох поверхах. В частині цього комплексу, що має назву Еліштина печера - прекрасна акустика, тому вона іноді використовується для організації концертів камерної музики. Під час екскурсії гід знайомить відвідувачів з акустичними властивостями печери ввімкненням музичного фрагменту. Насолода! Навіть якщо ведмідь потоптався по вашим вухам.

Дорога підземеллям веде через штучний коридор у найвеличнішу частину Слоупсько-шошувських печер – Стародавні скелі. Стародавні скелі починаються Готичним коридором, а в його кінці розташована Каскадна прірва, глибиною 65 метрів. Далі шлях лежить до Перпендикулярної прірви та Нагелової прірви.

Слоупсько-шошувські печери Моравського карсту

Найцінніша частина Слоупсько-шошувських печер – Нагелова прірва. Нині її красою можна помилуватися з двох містків. Глибина прірви від стелі до рівня Слоупської річки - приблизно 90 метрів, вона вважається однією з наймасштабніших прірв в Чехії. Від Нагелової прірви маршрут веде до балкового коридору, який переходить у Срібний коридор завдовжки 260 метрів. Цей коридор так називається через сріблястий колір його натічних утворень.

З Срібного коридору прокопана перемичка в Шошувські печери, які не такі величезні, як Слоупські, але вони багаті на незаймані сталактити. Маршрут веде через Броушкову казкову залу з унікальним сталагмітом під назвою "Свічка" в Рієгрову залу. Кульмінація екскурсії Шошувськими печерами – Чорна прірва, якою, на глибині 70 метрів, протікає Слоупська річка.

Слоупсько-шошувські печери

Координати інформаційного центру Слоупсько-шошувських печер: 49.411458, 16.738116

Розклад роботи краще уточнювати на сайтах нижче, оскільки в печері є кілька маршрутів, котрі доступні в різний час, залежно від місяця року.

Вартість квитків також краще уточнити на сайті.

Печера Випустек

Моравський карст у ЧехіїПечера знаходиться в середній частині Моравського карсту, ліворуч від  Крштинської долини. Ця печера, раніше також відома як «Печерний лабіринт Випустек», утворена в основному з фосильних скам'янілостей колишнього підземного коридору Крштинського струмка.

ХХ століття залишило помітний слід людського втручання в печері Випустек. Оскільки в печері була велика кількість збагачених фосфатом відкладень, фосфатний грунт, з якого вироблялися добрива, став в 20-х роках предметом інтенсивного видобутку. Це призвело до збільшення і розширення печери. У 1936 році печера впала в око Міністерства національної оборони, котре вирішило спорудити в ній склад зброї. Для цих робіт були звільнені й інші грунтові ділянки, однак склад ніколи не використовували. Нарешті, всередині печери Випустек, наприкінці 1944 року був споруджений підземний цех німецького заводу Flugmotorenwerke Ostmark, що спеціалізувався на виробництві авіаційних двигунів. У 60-і роки тут був створений штаб командування армії, який аж до 2001 року був суворо засекречений і ретельно охоронявся.

З 2010 року тут діє постійна експозиція: «Використання печер людиною», де відвідувачі дізнаються, як упродовж 15000 років людина раціонально використовувала печерні об’єкти.

Координати інформаційного центру печери: 49.291315, 16.724470

Розклад  роботи:

·         листопад – березень: екскурсії вівторок – неділя, о 10.00, 12.00, 14.00;

·         квітень, жовтень: вівторок – неділя, 9.00 – 16.00 (жовтень субота, неділя до 15.30);

·         травень – вересень: щодня, 9.00 – 16.00 (липень, серпень – 16.30);

Вартість квитків:

·         дорослі – 110 крон (€4,00);

·         пенсіонери від 65 років – 90 крон (€3,00);

·         діти від 3 до 15 років та студенти до 26 років – 60 крон (€2,00)