Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Моравія-Сілезія. Острава. Шахтарський музей Ландек-парк

Вугілля у цій місцині добували уже 23000 років тому. Люди спочатку копали пласти, котрі знаходилися біля поверхні. Потім копали глибше і глибше, аж поки не викопали здоровенну копальню. У 80-х роках ХХ століття копальню закрили, а на її місці у 1993 році відкрився наймасштабніший сучасний музей гірничої справи у Чехії, котрий пропонує захоплюючу та в міру екстремальну екскурсію по одному з найстародавніших місць діяльності людини з часів кам'яного віку.

Музей Ландек парк - це всесвітньо відомий комплекс, найважливіший пам'ятник історії природничих наук та гірничої справи, а також одна з найцікавіших пам'яток Чехії. Нині територія парку визнана національним природним заповідником, а експозиція музею складається з трьох основних частин: копальні Ансельм, виставки гірського рятувального обладнання та виставки гірничих машин і мехінізмів.

Видобуток вугілля - вкрай непроста і виснажлива справа, що вимагає чималих зусиль і витримки. Відвідавши музей, ви зможете переконатися в цьому і зрозуміти, наскільки складна і небезпечна праця шахтаря. Екскурсія в копальню Ансельм починається з відвідин так званої ланцюгової роздягальні – кімнати з вмонтованими в стелю ланцюгами, на яких підвішений робочий одяг шахтарів. Після цього відбувається, власне, спуск у копальню в підйомній клітці шахтним колодязем з історичної будівлі до верхнього шару. Тісна клітка повільно переносить відвідувачів у підземні лабіринти копальні, в яких безпосередньо і добувалося вугілля.

Туристам демонструються різні машини й пристрої, за допомогою яких добувалося вугілля, геологічні шари породи і системи безпеки, у всіх деталях розкажуть про життя і роботу людей в копальнях. Доповнюють картину манекени шахтарів, що зображують робочий процес у його природному вигляді.

У будівлі над копальнею міститься виставка гірничорятувального обладнання, серед представлених експонатів якої рятувальні костюми, захисні каски, вимірювальні прилади, інструменти та інші пристосування сучасності і минулих років для робіт з високою мірою ризику, завдяки яким рятувальники можуть працювати в середовищі, яке значно підступніше, ніж глибини моря чи космосу.

Експозиція, присвячена історії гірничодобувного транспорту від середньовіччя до сучасності, розповідає про розвиток транспорту в гірничій справі від транспортерів, котрі використовували коней до сучасних електричних. А на відкритій виставці можна побачити великі гірничодобувні машини: комбайни, ротори, крани і транспортні системи.

А завершити екскурсію варто у колоритному шахтарському барі «Харенда», в якому можна посмакувати фірмовим чеським пивом і насолодитися незвичайним антуражем місця, інтер'єр якого багато прикрашений предметами з шахтарською тематикою.

Pod Landekem 64, Petřkovice, Ostrava. Координати: 49.867956, 18.264690

Розклад роботи:

·         листопад – березень: вівторок – неділя, початок екскурсій 10.00, 12.00, 14.00, 16.00;

·         квітень – жовтень: щодня, 9.00 – 18.00, щогодини, остання екскурсія починається о 16.00;

·         24 та 25 грудня – зачинено.

Вартість квитків.

Велика екскурсія, близько 2 годин:

·         дорослі – 150 крон (€5,50);

·         діти від 6 років, студенти – 90 крон (€3,50);

·         сімейний квиток – 390 крон (€14,00).

Експозиція гірничорятувального обладнання:

·         дорослі – 90 крон (€3,50);

·         діти, студенти – 50 крон (€2,00);