Моравія-Сілезія. Острава. Металургійний район Нижнє Вітковіце
Dolní oblast Vítkovice
Опинившись у місті сталі, перед очима відкривається фантастичне видовище, яке не поступається футуристичним виглядом містам в голлівудських блокбастерах. Вид лабіринту залізних веж, труб і патрубків химерних форм залишить в душі неймовірне враження. Це єдине місце в Європі, де весь процес виробництва сталі відбувався в одному ареалі, який зберігся до наших днів.
Острава ніколи не була звичайним містом, знаменитим своїми архітектурними та історичними пам'ятками. Тут розташовується безліч заводів, що працюють в різних промислових сферах. Одне з таких підприємств, на якому добували і обробляли залізну руду нині перетворено на музейний комплекс.
Вітковський Металургійний комбінат, можна сказати, заснував Оломоуцький архієпископ Рудольф у 1828 році, коли запустили першу сталеварну піч. Поступово в роботу було запущено шість доменних печей. Невдовзі, з початком видобутку коксівного вугілля в копальні «Глибина», котра також знаходиться неподалік, весь технологічний процес, від видобутку руди та коксу до виплавки чавуну, розмістився в межах одного села.
Цей промисловий комплекс діяв протягом 170 років, а у 2002 році Нижню область Вітковіце, через її унікальність, оголосили національним культурним пам'ятком. У 2008 році територія внесена до списку Європейської культурної спадщини.
Весь комплекс складається з кількох окремих екскурсійно-музейних об’єктів:
1. Екскурсійний маршрут «Технологія виробництва заліза» (Prohlídky NKP Dolní oblasti Vítkovice).
2. Музей «Малий світ техніки».
3. Музей «Великий світ техніки»
Екскурсійний маршрут «Технологія виробництва заліза» розповідає про шлях заліза від руди та вугілля до переробки та отримання чавуну. В маршрут включено відвідування копальні «Глибока», підприємства, де вугілля перетворюється на кокс, а також доменної печі, де з руди за допомогою коксу плавили чавун. За допомогою підйомника відвідувачі підніміться прямо до жерла печі, яка колись наповнювалася залізною рудою, коксом, вапняком та іншими присадками, та температура якої, під час виплавки чавуну, досягала 1500°С. Найсміливіші можуть піднятися на вершину 80-метрової вежі, звідки відкривається імпозантний вид на всю Остраву.
Малий світ техніки U6 розкриває таємниці технічних винаходів від парової машини до нинішнього часу. Відвідувачі тут знайдуть цілий ряд винаходів, які істотно вплинули на розвиток промисловості та технічного прогресу на території чеських земель, а також у всьому світі. Більше сотні інтерактивних експонатів, які рухаються, говорять і, головним чином, розважають маленьких і дорослих відвідувачів, показують науку в новому світлі, як жарт та ігри. Замість складної теорії з нудних підручників, відвідувачі тестують науково-технічні закономірності на власній «шкірі». Тут можна покерувати поїздом в якості машиніста, політати на літаку, пограти в сталевара на фабриці, в космонавта або капітана Немо, який подорожує через океани на своєму підводному човні. Завдяки грі, складні на перший погляд речі стають логічними і зрозумілими.
Великий світ техніки пропонує відвідувачам сотні розважальних атракціонів, які розважають і розкривають різні області життя, природничих і технічних наук. На площі 14 000 м² відвідувачів чекають чотири «світи»:
· дитячий світ (для дітей від 2-х до 6-ти років);
· світ науки та відкриттів;
· світ цивілізацій;
· світ природи з ботанічним садом.
Всередині центру знаходяться 3D кінотеатр і Театр науки. Спільною рисою усіх світів є пізнання за допомогою розваги та гри. Відвідувачам тут допоможуть зрозуміти суть функціонування міста або людського тіла, всесвіту, або піднятися в крони дерев. Відвідувачам старшого віку можна заглибитися в таємницю клонування, ознайомитися з мікро- і наносвітом та багато іншого. У всіх дослідників детектор настрою розпізнає, який у них сьогодні настрій. Шоу, повне експериментів і вибухів в Театрі науки, роботи, керовані за допомогою мобільного телефону, летючі риби, адреналіновий гіроскоп та 3D фільми про летючих динозаврів, льодовиковий період, спостереження за морськими мешканцями коралових рифів……
Та багато інших цікавих речей, адже світ техніки на місці не стоїть жодної секунди.
Ruská 2993, 703 00 Ostrava – Vítkovice. Координати: 49.818401, 18.279673.
Розклад роботи:
· щодня, 10.00 – 18.00.
Вартість квитків залежить від об’єкту відвідування, усі варіанти можна подивитися на сайті, котрий вказаний нижче в розділі "Prohídky" Ceník všech expozic.