Національний заповідник Ейн-Ґеді
Якщо вірити National Geographic, то Ейн-Ґеді належить до найцікавіших природних пам’яток на нашій планеті. Ця оаза у юдейській пустелі, оточена з одного боку Мертвим морем, а з іншого 600-метровими скелями, на вершині яких, власне, і починається посушлива юдейська пустеля, оберігає один з найгарніших водоспадів Ізраїлю – водоспад Давида. В перекладі з івриту Ейн-Ґеді означає «джерело козеняти».
Поряд з оазою в старовину існувало поселення з такою ж назвою. Багаті пасовища на його території, що живляться водами природних джерел, служили запорукою процвітання міста і місцем випасу численних отар домашньої худоби, серед яких не останнє місце займали кози.
Стародавній Ейн-Ґеді існував імовірно з VII століття до н.е. У ті часи місто було відоме виноградом, інжиром, фініками і вином. Але головну славу і досить істотну статтю доходів місту приносили цінні пахощі і знаменитий далеко за межами цих місць бальзам з бальзамового дерева «афарсемон» або «опобальзамон», секретом виробництва якого володіли місцеві жителі. Протягом своєї історії місто руйнувалося завойовниками і знову відбудовувалося кілька разів. Так тривало приблизно до VI століття, коли стародавнє місто був остаточно знищене кочовими арабськими племенами, які прийшли на цю територію.
Територія заповідника розташована між долинами двох річечок – Давида на півночі та Аругот на півдні. Ландшафт скелястий та пустельний, за винятком русел річечок та кількох прісноводних струмків, які витікають з джерел посеред пустелі. Між цими водоймами розкидані руїни давніх будівель і пролягає кілька стежок, які іноді круто піднімаються на вершини гір до оглядових майданчиків.
На обох річечках є по кілька водоспадів, подивитися на які і приїздить більша частина відвідувачів. До найпершого водоспаду на потоці Давида, веде упорядкована широка доріжка. До найвищого водоспаду заповідника, що також знаходиться на потоці Давида, дістатися уже важче – стежка тягнеться через скелі, проте, вона досить нескладна. Кожні кілька десятків метрів стежка виводить нас до нових водоспадів, а після того, як стежка пірнає в невеликий вузький тунель, вдалині з'являється вузька смужка 36-метрового водоспаду Давида – третього за висотою в Ізраїлі. Тут, над руслом струмка на вершині водоспаду три тисячі років тому ховався від переслідування царем Саулом один з головних героїв Старого заповіту – Давид – другий цар Ізраїлю, що став пізніше для багатьох образом ідеального правителя.
Крім цього маршруту, по заповіднику прокладено кілька інших маршрутів – від досить простих і пологих доріг до важких крутих стежок, на яких можна позмагатися у спритності з гірськими козлами. На вході отримаєте брошуру зі схемами маршрутів – і вперед підкорювати пустелю! Маршрути тривалістю від 1 години (згаданий до водоспаду Давида) до 9-10 годин (з підняттям до оглядових майданчиків). Тож, якщо вирішили полазити по заповіднику, потурбуйтеся приїхати сюди о 8.00. Та потурбуйтеся про достатню кількість води! Це все ж таки пустеля, і не просто пустеля, а гірська! Якщо вирішили подолати 9-годинний маршрут – запасіться не менш, як 5-ма літрами води на туриста.
А в нагороду отримаєте глибоке очищення легенів парами Мертвого моря та чудові краєвиди того ж таки Мертвого моря,!
Вхід біля струмка Давида: 31.466230, 35.394261
Вхід біля струмка Аругот: 31.455955, 35.383568