Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Національний заповідник Ейн-Ґеді

 

Якщо вірити National Geographic, то Ейн-Ґеді належить до найцікавіших природних пам’яток на нашій планеті. Ця оаза у юдейській пустелі, оточена з одного боку Мертвим морем, а з іншого 600-метровими скелями, на вершині яких, власне, і  починається посушлива юдейська пустеля, оберігає один з найгарніших водоспадів Ізраїлю – водоспад Давида. В перекладі з івриту Ейн-Ґеді означає «джерело козеняти».

Заповідник Ейн-Ґеді в Ізраїлі

Поряд з оазою в старовину існувало поселення з такою ж назвою. Багаті пасовища на його території, що живляться водами природних джерел, служили запорукою процвітання міста і місцем випасу численних отар домашньої худоби, серед яких не останнє місце займали кози.

Стародавній Ейн-Ґеді існував імовірно з VII століття до н.е. У ті часи місто було відоме виноградом, інжиром, фініками і вином. Але головну славу і досить істотну статтю доходів місту приносили цінні пахощі і знаменитий далеко за межами цих місць бальзам з бальзамового дерева «афарсемон» або «опобальзамон», секретом виробництва якого володіли місцеві жителі. Протягом своєї історії місто руйнувалося завойовниками і знову відбудовувалося кілька разів. Так тривало приблизно до VI століття, коли стародавнє місто був остаточно знищене кочовими арабськими племенами, які прийшли на цю територію.

Заповідник Ейн-Ґеді в Ізраїлі

Територія заповідника розташована між долинами двох річечок – Давида на півночі та Аругот на півдні. Ландшафт скелястий та пустельний, за винятком русел річечок та кількох прісноводних струмків, які витікають з джерел посеред пустелі. Між цими водоймами розкидані руїни давніх будівель і пролягає кілька стежок, які іноді круто піднімаються на вершини гір до оглядових майданчиків.

Заповідник Ейн-Ґеді в Ізраїлі

На обох річечках є по кілька водоспадів, подивитися на які і приїздить більша частина відвідувачів. До найпершого водоспаду на потоці Давида, веде упорядкована широка доріжка. До найвищого водоспаду заповідника, що також знаходиться на потоці Давида, дістатися уже важче – стежка тягнеться через скелі, проте, вона досить нескладна. Кожні кілька десятків метрів стежка виводить нас до нових водоспадів, а після того, як стежка пірнає в невеликий вузький тунель, вдалині з'являється вузька смужка 36-метрового водоспаду Давида – третього за висотою в Ізраїлі. Тут, над руслом струмка на вершині водоспаду три тисячі років тому ховався від переслідування царем Саулом один з головних героїв Старого заповіту – Давид – другий цар Ізраїлю, що став пізніше для багатьох образом ідеального правителя.

Заповідник Ейн-Ґеді в Ізраїлі

Крім цього маршруту, по заповіднику прокладено кілька інших маршрутів – від досить простих і пологих доріг до важких крутих стежок, на яких можна позмагатися у спритності з гірськими козлами. На вході отримаєте брошуру зі схемами маршрутів – і вперед підкорювати пустелю! Маршрути тривалістю від 1 години (згаданий до водоспаду Давида) до 9-10 годин (з підняттям до оглядових майданчиків). Тож, якщо вирішили полазити по заповіднику, потурбуйтеся приїхати сюди о 8.00. Та потурбуйтеся про достатню кількість води! Це все ж таки пустеля, і не просто пустеля, а гірська! Якщо вирішили подолати 9-годинний маршрут – запасіться не менш, як 5-ма літрами води на туриста.

Заповідник Ейн-Ґеді в Ізраїлі

А в нагороду отримаєте глибоке очищення легенів парами Мертвого моря та чудові краєвиди того ж таки Мертвого моря,!

Вхід біля струмка Давида: 31.466230, 35.394261

 

Вхід біля струмка Аругот: 31.455955, 35.383568