Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Єрусалим. Храмова гора

 

Навколо цього місця наворочено стільки міфів, що аж вуха завертаються. Юдеї вірять, що тут міститься камінь, який є наріжним каменем світобудови та першим каменем, з якого Бог творив світ. Мусульмани вірять, що це стартовий майданчик, з якого Пророк Мухаммед літав до Аллаха за важливою інформацією. Наука каже, що Храмова гора, на якій знаходяться мечеть Аль-Акса та Купол Скелі, котрий і накриває камінь, взагалі побудована, ніби здоровенний мегаліт та стартовий майданчик для прибульців……..

Єрусалим. Купол Скелі

Тож може богослови і праві. В сиву давнину прибульці змайстрували собі тут перший на Землі порт, а потім покатали Пророка Мухаммеда. Може…… Нині місце це – яблуко розбрату між іудеями і мусульманами. Його називають найбільш оспорюваною нерухомістю в світі.

Майже три тисячі років тому цар Соломон спорудив тут Перший Храм, в Святилищі якого стояла Скинія з кам'яними скрижалями, які Мойсей ніби отримав від Господа. У 586 році до н. е. вавилоняни захопили Єрусалим, забрали юдеїв в рабство і зруйнували храм і святилище. У 368 році до н. е. частина юдейського народу, повернувшись з вавилонського полону, взялася за зведення Другого Храму. Його будівництво завершив в 20 році цар Герод Великий. Через півстоліття римляни, взявши Єрусалим, зруйнували і Другий Храм. Серед руїн залишилася потужна штучна платформа, на якій в VII столітті мусульмани почали будувати свої культові споруди.

Єрусалим. Храмова гора

Храмова гора або Харам аш-Шаріф – пагорб у південно-східній частині Старого міста Єрусалима. Висота – 774 метри над рівнем моря. Вершина являє собою обнесений високими стінами прямокутний майданчик, що підноситься над іншими частинами Старого міста. З усіх боків Храмова гора обнесена стінами. Висота кам'яної стіни в найвищому місці 45 метрів. Загальний обсяг кам'яної кладки стіни близько 200 000 м³ - лише трохи менше обсягу кладки, наприклад, третьої піраміди (піраміди Менкаура) на плато Гіза. На даний момент розкопки всередині Храмової гори тривають. І виявляється, що вона йде як мінімум на стільки ж углиб землі. У її основі мегалітична кладка, з вагою окремих блоків майже по 600-700 тонн. Характерною особливістю є укладання більших і важчих блоків на менші, що спостерігається також в Баальбеку, в так званому «Храмі Юпітера». Характерні квадратні виїмки, так само як і робота з величезними масами, свідчать про одні й ті ж прийоми будівництва. Довжина стін Храмової гори: північної 321 метр, східної - 497 метрів, південної 238 метрів і західної - 490 метрів. В наш час тут розташовані третя за значимістю святиня ісламу – Мечеть Аль-Акса, а також Купол Скелі. Крім них на Храмовій горі знаходиться близько 100 будівель, що належать до різних періодів. Більшість припадає на османський та мамлюкський періоди. Серед будівель можна побачити безліч мальовничих альтанок, арок і фонтанів. У їх будівлях широко використовувалися такі деталі, як колони і капітелі.

За велінням п'ятого халіфа з династії Омейядів, Абд ал-Маліка ібн Марвана, в 687-691 роках тут був споруджений Купол Скелі. Він побудований над Каменем заснування (чи точніше – скелею, довжиною близько 18 та шириною близько 30 метрів), що вказує місце, де знаходилося Святилище іудейського Єрусалимського храму.

Єрусалим. Храмова гора

Згідно з хадісами (переказами), одного разу Пророку з'явився ангел Джабраїл. Разом з Мухаммедом вони верхи на крилатому коні аль-Бураку зробили нічну подорож до Єрусалиму (1240 кілометрів в один бік). Звідси Мухаммед вознісся до престолу Аллаха. Отримавши від Аллаха важливі вказівки, він тієї ж ночі повернувся в Мекку. Сама подорож, стверджують хадіси, тривала лише мить – випадково перекинутий ангелом Джабраїлом глечик не встиг пролитися.

Купол скелі (або Куббат ас-Сахра), крім релігійного значення, є однією з найдавніших і найкрасивіших пам'яток раннього ісламського зодчества, маючи правильні пропорційні обриси і внутрішній багато прикрашений мереживною мозаїкою орнамент. Золотий купол Куббат ас-Сахра видно здалеку і є символом Єрусалиму. Куббат ас-Сахра і Аль-Акса два абсолютно різних ісламських храми, однак разом вони складають єдиний комплекс – Харам Аш-Шаріф. Будівля багаторазово перебудовувалася, страждала від землетрусів і різних завойовників. Храм ставав власністю то мусульман, то християн, деякий час він навіть об'єднував обидві релігії. З 1250 року Купол Скелі належить мусульманам.

У Куполі Скелі зберігається відбиток стопи Мухаммада і три його волоска. Навколо скелі по периметру стоять 4 потужних стовпа, що тримають купол і безліч легких витончених колон. Нинішній купол має 20 метрів у діаметрі, його висота 34 метри. Число архітектурних елементів кожного виду строго кратне чотирьом – священному числу мусульман. Зодчим вдалося створити будівлю, що панує над містом. Нижня восьмикутна частина будівлі всередині розділена надвоє колонадою, яка створює подвійний обхід навколо священної скелі, торкатися якої суворо заборонено. Інтер'єр вражає величчю: стіни облицьовані візерунчастим мармуром, покриті мозаїкою, капітелі колон позолочені, балки і одвірок чотирьох дверей обшиті бронзовими пластинами з карбуванням і позолотою. Строго дотримана характерна для ісламу біло-синьо-зелено-золота гама.

Єрусалим. Купол Скелі

За часів Сулеймана Пишного (ну, ви знаєте, чоловіка Роксолани) фасади споруди були покриті чудовими кахлями. Сам купол в 1965 році покрили заново алюмінієвим сплавом бронзового кольору, але в 1993 році його замінили золотом. Король Йорданії Хусейн продав один зі своїх будинків у Лондоні, щоб купити потрібні 80 кілограмів дорогоцінного металу.

Під час Шестиденної війни 1967 року сюди з боєм прорвався ізраїльський десант. Над Куполом підняли прапор Ізраїлю, рав Горен увійшов в будівлю з сувоєм Тори і шофаром (ритуальним рогом, в який трубили в особливих випадках). Однак територія Храмової гори незабаром була передана в ісламський вакуф (особлива форма використання нерухомості), керують нею мусульмани.

Єрусалим. Купол Скелі

Зараз в будівлі діє «жіноча» мечеть. Правила відвідування весь час змінюються. То Купол Скелі можна відвідувати, то не можна. Причому внятного графіку немає. Усе залежить від ісламської влади Храмової гори, тож краще перед екскурсією Єрусалимом підійти до входу та уточнити час відкриття. Якщо вхід немусульманам дозволено, необхідно відповідно одягнутись: повинні бути прикриті плечі і ноги, для жінок обов'язковий головний убір, при вході належить роззутися.

Для відвідування Купола Скелі потрібно купити єдиний квиток за 40 шекелів ($10,5), який дає право на відвідування Храмової гори.

Єрусалим. Купол Скелі

 

Мечеть Аль-Акса, розташована на Храмовій горі неподалік від Куполу Скелі, є третьою святинею ісламу після Кааби (мечеть Аль-Харам) в Мецці і мечеті Пророка в Медині. Мечеть Аль-Акса була першою кіблою в ісламі до перенесення її в Мекку. Кібла – напрямок розташування святині, куди мусульмани звертаються під час молитви. Згідно з хадісами, у цьому місці Мухаммед здійснив молитву в якості імама. Після молитви янголи розсікли Мухаммеду груди і обмили його серце. І тоді він здійснив сходження на небо по сходах янголів і відвідав сім небес, після чого постав перед Аллахом, який відкрив Мухаммеду правила мусульманської молитви.

Мечеть Аль-Акса на Храмовій горів Єрусалимі

Перша будівля мечеті Аль-Акса була побудована халіфом Омаром бен аль Хаттабом в 636 році на Храмовій горі. Спочатку це був невеликий молитовний будинок, нинішня споруда була закладена халіфом Абдель аль Маліком з династії Омейядів в 709-714 роках. Будівля неодноразово перебудовувалася, страждала від руйнувань і пожеж. Коли хрестоносці захопили Єрусалим, вони використовували частину мечеті як церкву, а в іншій частині проживали лицарі-тамплієри і зберігали там свою зброю і спорядження. Коли Єрусалим перейшов під владу султана Саладіна, будівля знову стала функціонувати як мечеть.

Мечеть являє собою сім галерей - одна центральна і ще по три з західного та східного боків. Центральна галерея широка і трохи піднесена над підлогою. У центрі мечеті встановлено купол. З внутрішньої сторони він покритий мозаїкою, а з зовнішньої свинцевими пластинами. Усередині мечеті знаходиться безліч мармурових колон, кам'яних стовпів і арочних перекриттів. У мечеть Аль-Акса можна потрапити через сім дверей з північного боку, кожна з яких веде в одну з галерей. Є ще кілька дверей з західної, східної і південної сторін. Мечеть має велике підвальне приміщення, відоме під назвою Соломонові стайні (хрестоносці використовували їх дійсно як стаєнь). Стіни мечеті до половини покриті білим мармуром, а вище - чудовими мозаїками. Мечеть Аль-Акса – одна з найбільших мечетей, під час п'ятничних молитов вона може вмістити до 5000 віруючих.

 Але потрапити до мечеті туристу вкрай непросто. Мусульманська адміністрація то відкриває доступ до мечеті, то закриває. Причому якоїсь внятної логіки у цьому немає, після підйому на Храмову гору просто підходите і питаєте, чи можна потрапити до мечеті. Головне правило відвідування (крім правильного одягу) – чоловік та жінка не можуть торкатися одне одного, навіть якщо вони перебувають у шлюбі.

Вхід на Храмову гору розміщений правовуч від Стіни плачу та здійснюється спеціальним мостом. Координати: 31.775397, 35.234493. Причому внизу вас перевіряють ізраїльські поліцейські, а нагорі – ісламська сторожа. Якщо будете вбрані невідповідно (жінкам спідниця повинна затуляти ноги повністю, або вдягайте штани), мусульманська сторожа на Храмову гору не пустить.