Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Бургенланд

Земля прикордонних замків.

Регіон не був окремим територіальним утворенням і не мав ніякої назви до 1921 року. До кінця Першої світової війни німецькомовну західну прикордонну область Угорщини іноді неофіційно називали Дойч-Вестунгарн (німецька Західна Угорщина). Назву Фірбургенланд (Земля Чотирьох Замків) вигадав у 1919 році Одо Ретіг. Вона була узагальненою назвою чотирьох угорських вармедьє (німецькою комітат, округів), відомих угорською як Пожонь, Мошон, Шопрон і Ваш, або німецькою як Пресбург, Візельбург, Еденбург і Айзенбург. 

Після того як місто Пожонь/Пресбург відійшло до Чехословаччини число фір прибрали, але назву зберегли, тому що вона відповідала області з численними старими прикордонними замками, розташованими на гряді вапнякових пагорбів, що тягнуться з півночі і північному заходу вздовж берегів Нойзідлер. Ці височини завжди були рубежем оборони між степовиками пусти (puszta - "степ", угор.) і німецькими землями, тому тут досі тягнеться ціла низка старих замків і монастирів.

Назва Бургенланд була офіційно прийнята першим засіданням Ландтагу в 1922 році.

Головне місто Бургенланду - Айзенштадт, родове гніздо князів Естергазі; досі члени цього аристократичного сімейства відіграють важливу роль у розвитку регіону.

Незважаючи на явну двомовність області (до цього часу близько 15% населення складають угорці та хорвати), культура Бургенланду мало чим відрізняється від решти частини Австрії. А ось природні умови помітно інші - це єдиний майже повністю рівнинний регіон країни - тут немає жодного пагорба вище 629 метрів, та й клімат дещо сухіший, ніж в інших місцях.

Особливу привабливість Бургенланду надає єдине в Західній Європі степове озеро Нойзидлер (NeusiedlerSee, Ferto), що лежить в 16 км на схід від Айзенштадту. Оточене з усіх боків заростями очерету, солончаковими ставками і болотами, це велике (довжина - 33,5 км, ширина - 12 км, площа близько 315 км²), але мілке (до 1,8 м) озеро є свого роду екологічним феноменом. Це четвертий за розмірами озерний басейн Центральної Європи, при цьому воно не має жодних річок, що живлять його водою (найбільший водотік - струмок Вулька), не має і стоку, проте рівень води відносно постійний. Втім, озеро, за великим рахунком, все ж має стік, але він створений руками людини і зарегульований.

Вода тут солона, але в ній привільно живуть численні прісноводні види риби - в Західній Європі більше немає водойм з такими параметрами. Тому озеро і його околиці включені до Списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО і охороняються відразу двома заповідниками - національним парком Нойзідлер - Зевінкель з австрійської сторони і Ферте-Ханшаг з угорської. Озеро сильно заросло очеретом і тому є прекрасним місцем для життя великої кількості тварин, риб і рідкісних птахів (близько 300 видів!), А також улюбленим місцем відпочинку австрійців. Це озеро вподобали жителі Відня, які приїжджають сюди поплавати і зайнятися серфінгом, і тому Нойзидлер Зеє називають "Віденським озером".

У Бургенланді добре налагоджена інфраструктура оздоровлення, особливо в районах навколо озера Нойзидлер Зеє, на курортах з мінеральними джерелами Лутцмансбург - Франкенау і Бад-Тацманнсдорф

А ще федеральна земля Бургенланд займає друге місце після Нижньої Австрії за площею виноградників і обсягом виробництва вина. Варто сказати, дуже пристойного вина. Інновативні винороби Бургенланду - найбільше багатство регіону і головна причина його успішної винної економіки. Це багато в чому пояснює, чому вина Бургенланду отримали так багато нагород і визнань в останні роки, навіть коли вина зроблені з міжнародних сортів або являють собою повнотілі червоні купажі.