Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Австрії. Нижня Австрія. Замок Кройценштайн

Burg Kreuzenstein

У замку знімалися численні фільми і, якщо Ви в нього потрапите то не дивуйтеся реальності речей, що Вас оточують, можливо, Ви їх десь вже бачили. Нашумілий трилер «Час відьом» з Ніколасом Кейджем у головній ролі знімали саме тут - в казковому середньовічному замку на березі Дунаю. У низці австрійських замків Кройценштайн є одним з найпопулярніших і найвідвідуваніших.

Ця споруда має древню історію. За даними дослідження, перший середньовічний замок, ймовірно, був побудований на початку ХІІ століття. Стара назва Гризанштайн, з якої з'явилася нинішня назва Кройценштайн (що значить кам'яний хрест), вперше згадується близько 1115 року і найімовірніше, може бути пов’язаною з одним з перших лордів і власників замку, Дітріхом Гризанштайном з Баварської сім'ї Формбахер. Інші припущення про походження імені "Гриззо" лорда фортеці, пов’язують з хрестом Святого Северина, роблячи навіть саму назву замку легендою. Замок Кройценштайн спочатку будувався під склад зброї та начиння. Цей замок виконаний у готичному стилі, оточений глибоким ровом та підйомним мостом, а з боків височать високі збройові вежі.

У 1641 році в ході тридцятирічної війни замок був захоплений шведами. А в 1645 році при відході шведський фельдмаршал Леннарт Торстенсон наказав підірвати замок. Так і стояв Кройценштайн в руїнах аж до середини дев'ятнадцятого століття потихеньку руйнуючись, поки його не придбав у приватну власність австрійський землевласник Йоганн Непомук граф Вільчек.

Відомий полярний дослідник і меценат Йоганн Непомук граф Вільчек придбав руїни замку в свою власність і в 1874 році почав його відновлення. Австрійському вельможі сподобалася ідея створення для своєї родини розкішного палацу, який одночасно буде виконувати ще й функцію склепу. При цьому, звичайно, це повинно було поліпшити вигляд міста в цілому. Крім того, що мова йшла про відродження пам'ятника культури. Співпрацюючи з архітектором Карлом Кайзером Гандольфом, придворним архітектором імператора Максиміліана Мексиканського, який вважався провідним спеціалістом з реконструкції історичних пам'яток, а потім, після смерті Гандольфа в 1895 році, за проектом архітектора Гумберта Вальчера Мольтгейма, протягом трьох десятиліть на залишках руїн попереднього замку, він створив вражаючий монументальний твір мистецтва на історичній основі.

Для реконструкції були використані різноманітні цінні історичні вихідні компоненти, котрі Вільчек знайшов і купив у численних дослідницьких експедиціях по всій Європі. Таким чином Кройценштайн сьогодні являє собою місце з множинною історією, з одного боку як значну романтичну будівлю кінця ХІХ століття, з іншого боку як ідеал "реального" замку часів розквіту середньовіччя.

Щорічні витрати на будівництво становили близько 50.000 гульденів. У підсумку , в період з 1874 року по 1906 Кройценштайн був повністю відбудований заново. Закінчення будівництва замку збіглося з візитом німецького імператора Вільгельма II в 1906 році.

За основу нового замку був узятий романтичний образ ідеального середньовічного замку (як і знамениті Нойшванштайн і замок Гогенцоллерн). Реконструкція була виконана відповідно зі збереженими планами початкової архітектури замку. І сьогодні кожен бажаючий може помилуватися цією величною спорудою, яка височить на берегах Дунаю.

Експонати для замку граф Вільчек привозив з різних замків Європи. Усі вони належать до часу розквіту лицарства. Тут знаходиться багата колекція середньовічної зброї та предметів побуту, лицарський зал і замкова бібліотека.

Під каплицею за бажанням графа Вільчека побудований сімейний склеп. Вражає своєю архітектурою внутрішній двір замку, який оточений будівлею великого залу, північно-західною вежею, каплицею, підземеллям і так званим Gaden, потрапити до якого можна через зовнішній двір  під гостроверхою аркою.

На додаток до своєї захисної функції, рів Кройценштайну зберігає особливу таємницю: вхід в підземелля, яке було вирізане на момент реконструкції, щоб отримати будівельний матеріал з корінних порід. У печері на початку останнього туннелю знаходиться незвичайний експонат підвішений до стелі, який нагадує про мисливський хист засновника Кройценштайну і його полярну експедицію в 1872 році: гігантські скелетні останки гренландського кита. Тунель довжиною 200 м був розширений і служить шляхом евакуації на Дунай.

Відновлений замок - приватна власність графської династії Вільчек, яка організувала тут цікаві годинні екскурсії з оглядом не тільки стін і внутрішнього двору, а й старовинних інтер'єрів з величезною експозицією стародавньої зброї і лицарським залом з обладунками. Можна зазирнути на кухню, де від тих давніх часів зберігся старий дерев'яний стіл вагою в тонну. До того, як стати меблями для обідів, цей стіл був мостом через річку Зальцбурга.

Ви можете відвідати всі приміщення замку і оглянути його експонати. Також ви зможете спостерігати середньовічну забаву - соколине полювання.

У замку Кройценштайн знімали наступні фільми: 1956 р. - Kaiserjäger, режисер Вілі Форст. 1970 р. - Will be bitten at night (німецька комедія на вампірську тему), режисер Фредді Франсіс. 1972 р. - Baron Blood, режисер Маріо Бава. 2006 р. - Кат (Shadow of the Sword - Der Henker), режисер Саймон Ебі. 2011 р. - Час відьом (Season of the Witch), режисер Домінік Сена.

Колекції замку

Збройна

Збройна, одна з найбільших приватних колекцій історичної зброї в Австрії, представляє надзвичайні експонати та унікальні предмети з воєн найдавніших часів. Чудово обладнана і розділена на вестибюль і гарматну кімнату, Збройна має обладунки для близько 100 озброєних до зубів чоловіків – звичайний гарнізон для захисту замку такого розміру. Прогрес лицарської збройової технології протягом століть ясно задокументований в чудово продуманій броні, шоломах, щитах, зброї та спорядженні з різних епох, а також вражаючій колекції мечів. Вестибюль Збройової містить цікаву колекцію стародавньої селянської зброї, алебард і невеликих гармат ХІV століття.

Каплиця

Каплиця є найбільш прекрасною будівлею замку Кройценштайн, а також перлиною сакральної середньовічної майстерності, ілюструючи пристрасть великого колекціонера і арт- історичний досвід відновників замку.

Стулки чудових дубових вхідних дверей прикрашені рельєфами із зображенням Діви Марії і Святої Елізабет: повторення знаменитих церковних дверей пізньої готики церкви Успіння в Іррсдорфі в Зальцбурзі/Флагшау, створених невідомим Зальцбурзьким майстром близько 1408року.

Найбільш вражаючим експонатом каплиці є готичний крилатий вівтар, що складається з 47 оригінальних дерев'яних панелей з ХV-го століття, створених тірольським скульптором Йоханом Гриссманом з Імста і встановлених мюнхенським художником Алоїсом Мюллером.

Фігура Хреста зі слонової кістки біля вівтаря походить з Барселони, інтер'єр скинії прикрашений золотим шиттям особисто створеним графинею Люсією Вільчек, дочкою власника замку. Пофарбований гобелен за вівтарем є точною копією знаменитого килима з Регенсбургу ХІV століття. Дорогоцінні вітражі з 30 панелей струнких стрілчастих вікон є творами ХV-го століття, деякі походять з каплиці замку в Граці/Австрія. Найдавніші частини каплиці, ймовірно, можуть бути датовані VІІІ століттям: кам'яний рельєф із зображенням раннього хрестиянського хрещення у романській купелі, прикрашені стрічкою прикраси і статуя Святого Роланда з ХІ-го століття поряд з вхідними дверима. Дві стрілчасті арки на південній стіні відокремлюють каплицю від напівкруглої кімнати зі склепінчастим куполом, задня стінка якого підтримується стовпами з Кітзстейнхорн-граніту. На куполі знаходяться мозаїчні зображення Мадонни Сан-Марко у Венеції і двох ангелів з Торчелло.

Лицарський зал

Великий Лицарський зал Кройценштайну з його прекрасними меблями являє собою центр суспільного життя в золотий вік лицарства. Серед його експонатів є кахельна піч з біблійними зображеннями, дорогоцінні гобелени, важкий обідній стіл і стільці-ножиці з епохи Відродження, як нагадування про те, що зал був також головною їдальнею, а також знаменитим «Бріксен кабінетом» що відностить нас до часу близько 1500 року. Це надзвичайно цінний експонат оформлений в так званій техніці інкрустації - рідкісна і особлива майстерність, освоєна в цю епоху лише однією майстернею в Тамсвег/Зальцбург.

Щоб зробити наголос на екстраординарному значенні цього унікального місця, кімната, в деякому відношенні, була побудована навколо кабінету. Інші цікаві експонати в великому лицарському залі включають буфет, повністю функціональний годинник ручного кування і скриньку у вигляді готичної церкви. Вестибюль та питний зал представляє історичні олов’яні келихи для пиття, дерев'яні статуетки і відкритий камін.

Палата принца

 

Кімната принца з його первісними середньовічними меблями є спальнею власника замку, де також іноді дозволяли ночувати благородним гостям. Незвичайними є розміри 500-річного ліжка, що походить з південної Німеччини, яке є разюче коротким відносно до його ширини: для середньовічних дворян було притаманним спати в сидячому положенні і навіть у лицарів середній зріст тоді був набагато меншим, ніж сьогодні.

 Особливостями ліжка з чотирма навісами балдахіну були так звана дошка снів, де сни могли бути записані відразу після пробудження і комірка, яка служила хованкою для ювелірних виробів і цінностей. Біля ліжка сервант, стільці та табурети з різних епох та кінна фігурка святого Мартина завершують історичну інвентаризацію. Стіни прикрашають Бургундські гобелени.

Мисливська кімната.

Мисливська Кімната замку Кройценштайн символізує велику пристрасть свого перебудовника до полювання. Стіни багато прикрашені зброєю, рогами, ігровими вагами і мисливськими ножами. Одним з найбільш незвичайних експонатів, що впадають в око, є гаданий ріг легендарного єдинорога - насправді мисливський сувенір з полярної експедиції графа Йоганна Непомук Вільчека, чия дивно правдива історія буде повідана під час екскурсії.

 

 

Замкова кухня

Замок Кройценштайн не був би повним без його великої кухні, куди можна потрапити через вузькі ворота з внутрішнього двору. Для того, щоб обслужити всіх жителів і захисників, все на кухні мало бути зроблено відповіднго розміру, її низьке розташування під першим поверхом дозволило поліпшити зберігання продуктів харчування в прохолодних підвалах, а також забезпечувало кращий захист від нападу ворогів. У центрі загальної кухні є єдиний величезний 7,5 метровий кухонний стіл,  виготовлений з твердої дубової дошки, що колись був мостом через річку Зальцбурга. Серед численного автентичного середньовічного кухонного приладдя є вафельниця з декоративними прикрасами, так звана "Windbrater" (гаряче пневматичне барбекю) і знаменитий "NoodlePrinter", спагетті -машина ХVІ століття.

Головна вежа.

Головна вежа замку, висотою 60 метрів з приміщенням дзвонаря на сьомому поверсі, ймовірно, найбільш значний елемент замку. За основу її форми взяті вежі укріплень в Perchtoldsdorf (Нижня Австрія) і Freistadt (Верхня Австрія). Величезний циферблат з годинником, що сходить до ХV століття і походить з Юберлінгена на Баденському озері, має характерний девіз "Werrastet, derrostet" ("використовувати або втратити") - дуже підходящий девіз для насиченого пригодами і, в той же час, дуже чуттєвого і успішного життя реставратора замку Kreuzenstein.

Burggasse, 2100 Leobendorf, Österreich. Координати: 48.380285, 16.309091.

Проїзд на поїзді S45 з вокзалу WienPratersternдо Залізничного вокзалу Leobendorf-Kreuzenstein + 40 хв. пішки. Проїзд на автобусі до автовокзалу Leobendorf-Kreuzenstein + 40 хв. пішки. Більш детальну інформацію про напрямки на поїзді і автобусі: www.oebb.atабо www.postbus.at

 

Розклад роботи:

Замок відкритий щодня з 1 квітня по 1 листопада

·         в будні дні з 10.00 до 16.00;

·         по неділях і святкових днях з 10.00 до 17.00.

Без вихідних.

Пропонуються тільки екскурсії! Екскурсії зазвичай проходять на початку кожної години і тривають від 45 до 60 хвилин, залежно від розміру групи.

Ціни квитків

Дорослі: €10,00, діти: (6-16 років) €5,00.