Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Польщі. Краків. Королівський замок на Вавелі

Zamek Królewski na Wawelu

Цей замок був Резиденцією польських королів протягом більш ніж 500 років. Одночасно він був місцезнаходженням найзначніших державних установ: скарбниці, монетного двору, судів, а також головним військовим штабом королівства. Замок уособлював могутність та авторитет Речі Посполитої – не першого, але і не другого королівства Європи. Поки столиця не переїхала до Варшави.

Наприкінці І тисячоліття нашої ери Вавель став центром політичної влади. У IX столітті цей пагорб був головним оплотом племені віслян. Перший польський історичний правитель, Мешко I з династії П'ястів (правив у 965-992 роках), а також його наступники Болеслав Хоробрий (992-1025) і Мешко II (1025-1034) вибрали Вавель в якості однієї зі своїх резиденцій. Прийнявши у 966 році християнство, Мешко І створив Краківську єпархію і на території свого дерев’яного замку на Вавелі побудував церкву, котра з часом розрослася до величного собору, перша коронація в якому відбулася у 1320 році. 

У XIV столітті за короля Казиміра Великого (1333-1370), коли Краків став столицею держави, і надалі, за правління Ягеллонів, королівський замок на Вавелі досягає найбільшого розквіту, розбудовується та прикрашається. У кінці ХV століття велика пожежа майже повністю знищила старий готичний замок, а тому під час правління Зигмунта I Старого, італійськими архітекторами протягом 1502-1536 років була побудована нова резиденція – одна з найгарніших резиденцій в стилі ренесансу в Центральній Європі. У нову споруду гармонічно вписалися вцілілі елементи будівлі XIV століття. Нині ми бачимо якраз цей палац.

Після укладення унії між Польським королівством та Великим князівством Литовським, Краків опиняється на околиці величезної Речі Посполитої та поступово втрачає своє політичне значення, поступаючись Варшаві, розташованій в центрі держави. Нарешті, в 1609 році король Сигізмунд III Ваза переносить столицю до Варшави. Останнім поштовхом до перенесення столиці стала пожежа в замку на Вавелі 1595 року.

Значна частина укріплень замку, які дійшли до наших днів, побудована в XVII столітті за короля Владислава IV Вази. Боялися Хмельницького! Частково стіни були перероблені австрійцями під час їх перебування в замку. Могутні ж укріплення, що виходять на Віслу і мають в основі план зірки, побудовані в 1790-1794 роках – це були останні фортифікації часів незалежної Польщі.

Після третього поділу Польщі в 1795 році, Вавель перейшов у володіння австрійців. У 1815 році після розгрому Наполеона, Краків стає вільним містом. Але в 1846 році на Вавель повертаються австрійські військові, і розміщують там свої казарми. Нарешті, в 1905 році, замок викупляють у австрійців, і відразу ж на Вавелі починаються відновлювальні та реставраційні роботи. А з 1930 року замок знову стає парадною резиденцією глави держави, а частина його приміщень призначається під музей.

Нині в замку відкриті для огляду королівські помешкання та парадні зали, а також розміщені кілька музеїв. Для відвідування відкрита частина першого поверху, де демонструються предмети з королівської скарбниці та арсеналу (польська і західноєвропейська зброя XV - XVIII століть, коронаційні мечі, лицарські обладунки), а також зали другого і третього поверхів східного і північного корпусів будівлі. На другому поверсі західного корпусу представлена Східна колекція.

У приміщеннях першого поверху знаходилися скарбниця і архів, а також кімнати слуг. У залах другого поверху знаходилися житлові апартаменти королівської родини. Одине з найцікавіших приміщень – спальня короля Зигмунта I з розписною стелею і ліжком з балдахіном. На третьому поверсі знаходилися парадні зали, де королі приймали закордонних послів. Стіни Посольської зали вкриті гобеленами, а всередині стельових кесонів знаходяться виліплені голови людей. Одна з найгарніших зал називається Під птахами, стіни якої вкриті шкірою з позолоченим тисненням. У прекрасній сенаторській залі відбувалися прийоми і придворні урочистості.

У дворі Королівського замку знаходиться найстаріша збережена будівля в Кракові - ротонда Пресвятої Діви Марії, вона є частиною виставки Втрачений Вавель. А у колишньому королівському палаці розташовується Державне зібрання творів мистецтва на Вавелі, основу якого складають картини з колекції Кароля Лянскоронського, котру у 90-х роках ХХ століття передали Кракову його нащадки. Колекція складалася з 122 картин, 87 з яких, в першу чергу італійських майстрів ХІV – XVI століття, представлені у королівському замку Вавель у Кракові.

Виставка «Втрачений Вавель» - це, в основному, зібрання археологічних знахідок  та фрагментів збережених фундаментів колишніх будівель, побудованих на вавельському пагорбі. Крім того, в лапідарії демонструються фрагменти кам’яного оздоблення замку.

Собор Святих Станіслава і Вацлава на Вавелі

Це один з найбільш значних храмів Польщі. Це і коронаційний собор, і місце поховання польських королів. Побудований він був в XI-XII століттях як собор Св. Вацлава, але нині з тих часів збереглися лише частина вежі Срібних дзвонів і крипта Св. Леонарда, де похований, зокрема польський полководець Юзеф Пілсудський.

Нинішня будівля в готичному стилі побудована в XIV столітті. У центрі собору розміщений Вівтар Вітчизни, на який королі покладали військові трофеї. Поряд знаходяться королівські кам'яні саркофаги. У соборі багато гарних деталей і ряд капел, які заснували правителі і єпископи, найпрекрасніша з них - капела Сигізмунда в стилі ренесансу.

Цікава деталь – перед входом до собору висять кістки. Це кістки мамонта. За середньовічними забобонами кістки такої дивовижної тварини несуть мир і процвітання тій землі, на якій знаходяться. Ну чим не шамани!

 

Печера дракона на Вавелі.

Ще одна визначна пам'ятка Вавельського пагорбу – Печера дракона. За легендою в ній жив страшний дракон, який вимагав собі в жертву найкрасивіших дівчат. А переміг його один з синів короля Крака, засновника міста Кракова. Перша інформація про печеру, а також легенда, з'явилася в Польській Хроніці в XII/XIII столітті завдяки магістру Вінценту. Це був один з найвідоміших ходів у замок.

У XVII-XVIII століттях в печері знаходилася відома корчма – її часто описували у подорожніх нотатках відомі мандрівники та іноземні дипломати. З розділом Польщі, коли цю частину зайняли австрійські війська, печера була закрита, а нижні входи в неї замуровані.

Нині печера – одна з туристичних атракцій Вавельського пагорба.Загальна довжина підземель складає 270 метрів, з яких 81 - туристична траса; максимальна висота залів - 10 метрів.

droga Do Zamku, 31-001 Kraków. Координати: 50.054075, 19.938176.

Розклад роботи: щодня, крім понеділка, 10.00 – 17.00, але кожна виставка замку має свій розклад роботи, який відрізняється в деталях, залежно від сезону. Тому для планування краще зверніться до інформації на сайті.

Вартість квитків: кожна виставка замку відвідується та оплачується окремо, тому цю інформацію також краще подивитися на сайті.