Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Польщі. Краків. Музей Чарторийських

Muzeum Książąt Czartoryskich

Цей музей був створений завдяки патріотичним устремлінням польської еліти після остаточного поглинання Польщі Російською імперією в кінці ХVIII століття. Перші експонати колекції, мета якої полягала у збереженні і передачі майбутнім поколінням відомостей про історію Речі Посполитої, її королів, великих полководців і членів знатних родин, були зібрані в маєтку князів у Пулавах, в спеціально побудованому для цього будинку.

Цей будинок княгиня назвала «Храм Сивілли». Будівля храму була зведена на високому пагорбі в мальовничому парку в англійському стилі – одному з найгарніших європейських парків того часу. Зразком для цієї споруди послужив римський храм в Тіволі. Напис на фронтоні будівлі: «Минуле - майбутньому» - відображала ідейні передумови створення колекції.

Після придушення польського повстання 1831 року, Адам Єжи Чарторийський прийняв рішення про вивезення колекції до Парижу. Значно збагачена онуком Ізабелли - князем Владиславом Чарторийським, вона все ж повернулася до Польщі в 70-х роках XIX століття і з тих пір зберігається в Кракові.

Новий для музею період почався з передачі містом Краковом будівлі Арсеналу і кількох сусідніх будинків, які були перебудовані для цілей музею і обладнані спеціально спроектованими меблями. Тодішній «Науковий інститут XX. Чарторийських» включав велику колекцію, архів і бібліотеку, згідно античної традиції «musaeum» - храму Музи - покровительки мистецтв і наук. Нова експозиція, швидше художня, ніж сентиментальна, була створена стараннями князя Владислава під керівництвом Маріана Соколовського - першого польського університетського професора мистецтвознавства.

 

У музеї відкриті постійні експозиції:

·         Стародавнє мистецтво (єгипет та греція);

·         Європейський живопис XVI - XVIII століть;

·         Європейські художні та військові ремесла;

·         Зібрання Пулавської колекції.

Перлиною колекції є картини Леонардо да Вінчі «Дама з горностаєм», і «Пейзаж з милосердним самаритянином» Рембрандта.

św. Jana 19, Kraków. Координати: 50.064652, 19.939763

Розклад роботи:

·         вівторок – четвер, субота, неділя: 10.00 – 15.00;

·         пятниця: 10.00 – 17.00;

·         понеділок – вихідний.