Пам'ятки Польщі. Краків. Музей Чарторийських
Muzeum Książąt Czartoryskich
Цей музей був створений завдяки патріотичним устремлінням польської еліти після остаточного поглинання Польщі Російською імперією в кінці ХVIII століття. Перші експонати колекції, мета якої полягала у збереженні і передачі майбутнім поколінням відомостей про історію Речі Посполитої, її королів, великих полководців і членів знатних родин, були зібрані в маєтку князів у Пулавах, в спеціально побудованому для цього будинку.
Цей будинок княгиня назвала «Храм Сивілли». Будівля храму була зведена на високому пагорбі в мальовничому парку в англійському стилі – одному з найгарніших європейських парків того часу. Зразком для цієї споруди послужив римський храм в Тіволі. Напис на фронтоні будівлі: «Минуле - майбутньому» - відображала ідейні передумови створення колекції.
Після придушення польського повстання 1831 року, Адам Єжи Чарторийський прийняв рішення про вивезення колекції до Парижу. Значно збагачена онуком Ізабелли - князем Владиславом Чарторийським, вона все ж повернулася до Польщі в 70-х роках XIX століття і з тих пір зберігається в Кракові.
Новий для музею період почався з передачі містом Краковом будівлі Арсеналу і кількох сусідніх будинків, які були перебудовані для цілей музею і обладнані спеціально спроектованими меблями. Тодішній «Науковий інститут XX. Чарторийських» включав велику колекцію, архів і бібліотеку, згідно античної традиції «musaeum» - храму Музи - покровительки мистецтв і наук. Нова експозиція, швидше художня, ніж сентиментальна, була створена стараннями князя Владислава під керівництвом Маріана Соколовського - першого польського університетського професора мистецтвознавства.
У музеї відкриті постійні експозиції:
· Стародавнє мистецтво (єгипет та греція);
· Європейський живопис XVI - XVIII століть;
· Європейські художні та військові ремесла;
· Зібрання Пулавської колекції.
Перлиною колекції є картини Леонардо да Вінчі «Дама з горностаєм», і «Пейзаж з милосердним самаритянином» Рембрандта.
św. Jana 19, Kraków. Координати: 50.064652, 19.939763
Розклад роботи:
· вівторок – четвер, субота, неділя: 10.00 – 15.00;
· п’ятниця: 10.00 – 17.00;
· понеділок – вихідний.