Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Польщі. Краків. Сукеннице

Sukiennice

Спочатку тут були примітивні кам'яні комори з вулицею посередині, куди приїжджали на ніч купці зі своїм крамом. Виходи закривали гратами, забезпечуючи таким чином безпеку приїжджим купцям та їхньому краму. Комори з'явилися на Ринковому майдані як один з елементів заснування міста за магдебурзьким правом. Невдовзі два ряди комор перекрили спільним дахом, утворивши ніби єдину споруду.

В ХІV столітті на місці примітивних комор була збудавана кам'яна готична споруда розмірами 108x18 метрів. Вхід до цього Критого ринку вів через стрілчасті цегляні аркади, котрі збереглися до нашого часу. Назва Сукеннице закріпилася за будівлею через те, що тут продавалися в основному тканини (сукно).

За століття, що минули Суненнице кілька разів знищувалося пожежею та знов відбудовувалося. Після пожежі 1555 року на будівлі з'явилися різні прикраси, маскарони (маски). Кажуть, що прообразами для маскаронів послужили особи міських начальників (напевне, в ті роки начальство теж не особливо полюбляли). У ХІХ столітті будівлю ледве не знесли, і тільки фінансові труднощі міста не дали це зробити (грошей не було навіть на знесення). Проте, невдовзі криза минула і будівлю Сукеннице вирішили відновити.  Свій нинішній вигляд будівля отримала в результаті реставрації в романтичному стилі, яку в 1875-1879 роках здійснив Томаш Прилінський.

В одній з арок Сукенниць висить ніж. За переказами цим ножем злодіям відрізали волосся та вуха. Тобто після першого впіймання відрізали волосся і відразу було видно: хто без волосся - той злодій. Ну а коли волосся вже було відрізане - тоді вже відрізали вуха.

Нині на першому поверсі будівлі розміщені кафе і лавки з сувенірами, а на другому - Галерея польського живопису. Експозиція  представлена в чотирьох залах:

·           Зала Bacciarellego: Нірвана – мистецтво другої половини ХVIII і початку ХІХ століття;

·         Зала Michałowskiego: Романтизм – народне мистецтво - яке фокусується на питаннях національних форм у мистецтві;

·         Зала Siemiradzkiego: Навколо академії – університетське викладання мистецтва у другій половині ХІХ століття;

·         Зала Chełmońskiego: Реалізм, польський імпресіонізм, початок символізму – об'єднання робіт молодого польського мистецтва.

 

Rynek Główny 3, Kraków. Координати: 50.061634, 19.937492.

Розклад роботи:

·         понеділок – вихідний;

·         вівторок – неділя: 10.00 - 18.00.

Ціни квитків:

·         діти до 7 років – вхід безкоштовний;

·         учні та студенти до 26 років - 1 злотий (€0,20);

·         дорослі – 14 злотих (€3,00);

·         пільгові (пенсіонери) – 8 злотих (€1,60);

·         сімейний (до 5 осіб, включаючи дитину до 18 років) - 26 злотих (€5,00).

         Неділя - день безкоштовного відвідування постійних експозицій