Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Польщі. Краків. Костел Святих Петра і Павла

Kościół Świętych Piotra i Pawła

Цей костел свого часу єзуїти створили за всіма правилами сьогоднішнього маркетингу. Місце розташування – близько до Королівського замку, зручність огляду – будівля ніби «втоплена» у вулицю так, що її можна оглянути повністю та помилуватися її красою, рекламні агенти – статуї 12 апостолів, котрі розміщені на огорожі костелу, ніби закликають зайти саме у його двері.

А оскільки монашеські ордени у середньовіччі утримували школи – то можна здогадатися, яка школа була найпрестижнішою у середньовічному Кракові. А, оскільки костел Святих Петра і Павла у Кракові був на момент будівництва першою культовою спорудою міста у новомодному стилі бароко, то він дуже сильно виділявся серед міських будівель, що неабияк додавало йому популярності.

Костел був побудований орденом єзуїтів, невдовзі після їхнього прибуття до Кракова. Роботи були розпочаті в 1596 році, а закінчені у 1635 році, тоді ж костел був освячений. Під впливом скарбника, ксьондза Петра Скарги, участь у будівництві костелу взяв король Зигмунт III. Автором проекту, затвердженого в Римі, був головний архітектор єзуїтів Джовані де Росіс. У 1809-1815 роках костел навіть був освячений як православна церква, проте з 1842 року тут знову відкрився католицький прихід.

Будівля костелу дещо відсунута вглиб вулиці. Зроблено це було для того, аби костел не губився на тлі навколишніх будинків, щоб людям було зручніше його розгледіти на вузькій вулиці середньовічного міста та не задирати голову, як на інші церкви, котрі містилися впритул до дороги. Зовні костел огорожений гарною кованою огорожею, прикрашеною фігурами 12 апостолів, які встановили у 1715-1721 роках. Над головним порталом знаходиться герб єзуїтів, а ще вище - герб короля Зигмунта III. Фігури в нішах на фасаді - це фігури святих.

Інтер'єр декорований витонченою роботою Джованні Баттіста Фальконі і розкішним оздобленням у стилі бароко. Особливо виділяються головний вівтар і перегородка органу, які спроектував Кацпер Бажанка. А серед безлічі надгробків особливо виділяється надгробок з чорного та білого мармуру єпископа Анджея Томицького, котрий знаходиться ліворуч від вівтаря.

  

Праворуч від костелу Св. Петра і Павла знаходиться костел св. Анджея. Це один з найстаріших костелів Кракова, побудований в 1079-1098 роках воєводою Сетехом. На початку XIII століття костел перебудовується, і в 1316 році костел переходить до монастиря кларисок, який раніше знаходився на Скалці. Святині з костелу були перенесені в костел Св. Ідзі біля підніжжя Вавеля. Служби у кларисок проводили францисканці. Сьогодні монастир кларисок (біла стіна, що виходить на вулицю Гродська - це стіна монастиря) є одним з найбільш закритих. Його черниці ніколи не полишають монастирських стін.

 

Grodzka 52, Kraków. Координати: 50.056935, 19.938257.