Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернігова. Чернігівський художній музей

 

Основу колекції Чернігівського художнього музею склали твори з фамільної колекції нащадка старовинного козацького роду, чернігівчанина Григорія Павловича Галагана (1819-1888), переданої Прилуцьким краєзнавчим музеєм на початку 50-х років ХХ століття. У 1965 році у пам'ятнику архітектури XVII століття - будинку Якова Лизогуба відкрився художній відділ Чернігівського історичного музею.

Власне окремий Чернігівський художній музей був заснований в 1983 році на базі художнього відділу Чернігівського історичного музею. У музеї функціонує три зали.

Згадана унікальна колекція Галаганів, репрезентована творами західноєвропейського та вітчизняного мистецтва XVII-XIX століть, народною картиною, зокрема славнозвісними Козаками Мамаями, портретами представників восьми поколінь цього знаного козацько-старшинського роду та їх відомих родичів – Розумовських, Дараганів, Маркевичів, Ламсдорфів. 

Чільне місце в музейній колекції посідають твори іконопису, здебільшого українського, серед яких канонічний „Архистратиг Михаїл”, колекція Богородичних ікон, самобутня народна ікона зі своєрідним трактуванням того чи іншого образу святого – покровителя.

Значною є і збірка творів відомих українських та російських художників – академістів, серед яких „Ворожіння дівчат на вінках про заміжжя” І.Соколова, „Готичний місток у Сокиринському парку” О.Волоскова, „Осіння оранка в Малоросії” М.Клодта, „Буря на морі” І.Айвазовського та багатьох інших.

Невеликою, але достатньо цікавою є колекція західноєвропейського живопису, зокрема творів італійських художників ХVIIVIII століть, здебільшого невідомих. Голландський та фламандський живопис знайомить з творами батального та побутового жанру – „Військовий табір” Блумена ван Стандарта, „В корчмі” Швеєра, різноманітними натюрмортами, полотнами на міфологічні та євангельські сюжети. Окрасою збірки, безумовно, є живописне полотно „Концерт” відомого голландського художника Тербрюггена, датоване 1626 роком.

Мистецтво Франції XVIII-XIX століть представлено іменами таких знаних майстрів як Робер, Мейссоньє, Трезер, Фальконе, Помпон.

Найбільшу частку музейної колекції складають твори українських корифеїв ХХ століття – Жука, Самокиша, Шишка, Глущенка, Григор”єва, Дерегуса, Яблонської, Коцки та багатьох інших представників соцреалізму.

Значну частину фондового зібрання складають твори декоративно-ужиткового мистецтва України, створені як фаховими художниками, так і самобутніми майстрами протягом майже двох століть. Аплікація, вишивка та розпис, вироби зі скла та порцеляни, кераміки та дерева представлені відомими іменами родини Саєнків, Тимченко, Примаченко, Апполонова, Денисенка, Штепи та багатьох інших майстрів.

Самобутньою є і колекція народної іграшки України, Росії та Білорусії, що налічує близько 350 експонатів з дерева, глини, соломи та тіста, і є яскравим проявом національної культури народів.

вул. Горького, 6, Чернігів. Координати:  51.48916, 31.307328

 

 

Чернігів, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернігівській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.

Останні додані пам'ятки