Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Чернігова. Колегіум

 

Колись ця будівля, розташована на краю валу колишньої фортеці – стародавнього історичного центру міста, входила до складу резиденції чернігівських архієпископів - кафедрального Борисоглібського монастиря. Нині вона відома як Колегіум.

Розбудовувати кафедру почав чернігівський архієпископ Лазар Баранович, який 1672 року переїхав до Чернігова. Можливо, за його ініціативою і розпочалося будівництво двоповерхової монастирської трапезної. В 1700 – 1702 роках чернігівський архієпископ Іван Максимович за підтримки та фінансування гетьмана Івана Мазепи прибудував до неї впритул дзвіницю, зв’язавши її з другим поверхом трапезної, яка в східній частині мала церкву Всіх Святих.Куполи цієї церкви до нашого часу не збереглися.

Про меценатство гетьмана свідчить закладна дошка дзвіниці з гербом Івана Мазепи та записом про пожертвування гетьмана, яка зараз експонується в одній з виставкових зал. Дзвіниця мала церкву названу на честь патронального святого гетьмана - Іоанна Предтечі. Відомий описувач краю XVIII ст. Опанас Шафонський повідомляв, що коли копали фундамент під цю дзвіницю, то був знайдений срібний ідол. З нього була виготовлена срібна  царська брама для іконостасу кафедрального собору. На брамі також викарбуваний герб гетьмана Івана Мазепи.

В кінці XIX ст. з заходу дзвіниці був прибудований ганок у стилі московської архітектури. На думку дослідників об’ємно – просторова композиція цієї будівлі походить від російських комплексних споруд, видовжених по осі схід – захід, які включали двоповерхову трапезну з церквою та дзвіницею. Стилістично близьким до російського є надзвичайно багате декоративне оформлення будівлі, особливо південного фасаду, зверненого до Борисоглібського собору: різні за формою наличники, півколонки, бордюри, майолікові вставки, ніші, колончастий фриз. Верхню частину дзвіниці прикрашають керамічні ікони “Богоматір Знамення” та “Спас Нерукотворний”.

За браком приміщень у Борисоглібському кафедральному монастирі з 1749 року в трапезній відбувалися заняття класу філософії Чернігівського колегіуму, який розташовувся на території цього монастиря в 1700- 1776 рр. Чернігівський колегіум— перший навчальний заклад вищого рівня в Лівобережній Україні, що діяв з 1700 по 1786 рр., заснований з ініціативи церковних і політичних діячів, видатних письменників другої половини XVII — початку XVIII століть Лазаря Барановича та Івана Максимовича. Колегіум створювався за зразком Києво-Могилянської академії, яка в свою чергу, наслідувала принципи організації навчальні програми західноєвропейських університетів та колегіумів. 

Основна увага приділялася вивченню латинської мови, менше уваги - церковнослов’янській, пізніше стали вивчати російську. Вивчалася також польська, грецька, німецька, французька мови, а також поетика риторика, філософія, математика, географія тощо. В ньому здобували освіту вихідці з козацтва, міщанства, духовенства, селян. Колегіум готував освічені кадри для державної служби, перекладачів, літераторів, церковних діячів. медиків. Серед вихованців Чернігівського колегіуму імена близько двадцяти відомих медиків XVIII століття: це і П.А. Загорський – академік, засновник першої анатомічної школи в Росії, Ю.Т. Білопольський - головний лікар в армії О.В. Суворова. Ф.І. Політковський – професор Московського університету, видатний клініцист та ін. В 1786 р. колегіум був реорганізований в духовну семінарію.

Під час перебудови пам’ятки та пристосування її для різних установ після ліквідації монастиря були знищені залишки декоративних деталей. В роки Другої світової війни будівля була спалена. Відреставровано її в 1954 – 1959 роках за проектом київського архітектора М.М. Говденко, поновлено і архітектурний декор. Нині тут розміщується  адміністрація Національного архітектурно – історичного заповідника “Чернігів стародавній”, постійно діючі виставки українського іконопису, експозиція, присвячена Чернігівському колегіуму, а також виставка “Чернігів та чернігівці 100 років тому”.

вул. Горького, 6, Чернігів. Координати:  51.48916, 31.307328

 

 

Чернігів, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Чернігівській області, поїздки, подорожі, тури Україною.

Останні додані пам'ятки