Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Франції. Прованс. Лазуровий берег. Місто Антіб

 

З цього міста почалася нова історія французького Кот-д'Азур. Його першим з міст Лазурового узбережжя вподобала богема в пошуку натхнення для творчості. Тут жили і творили і Пікассо і Фіцжеральд і Тюре та багато інших митців, адже таку творчу наснагу, яку дає схід та захід сонця у цьму місті, не знайдеш більше ніде! А потім завдяки кінематографістам, котрі знімали кіно за романами, написаними в Антібі, розпочалася розкішна історія французької Рів’єри.

Місто Антиполіс виникло в VI столітті до н.е., як колонія Масалії (Марселя). Назва міста утворилася, напевне, через його розташування навпроти острова Корсіка, який був колонізований греками раніше. За часів Римської імперії місто отримало статус важливого стратегічного форпосту на шляху з Риму в Галію і довгий час залишався єдиним укріпленим містом на узбережжі від Марселя до кордонів Італії. У ІІ столітті в місті була заснована єпископська кафедра і він почав називатися Антігуль, а згодом - Антіб. В середньовіччі місто належало монакській династії Грімальді, чий замок ХІІ століття зберігся донині.

Протягом свого довгого існування Антіб укріплювався кілька разів: римлянами, в часи середньовіччя та в кінці XVII століття, коли на околиці міста був побудований вражаюче масивний форт Карре в формі чотирикінцевої зірки (нині належить французьким військовим і закритий для відвідування). У 1794 році в цьому форті був заточений молодий Наполеон Бонапарт - йому, як прихильникові Робесп'єра, загрожувала смертна кара, але генерал Дюгомье зумів переконати суддів, що Франція не повинна втрачати такого обдарованого воїна. З Антіба почалися останні 100 днів правління Наполеона, саме тут він висадився з острова Ельба у 1815 році.

Антіб, Прованс, Франція

Нині Антіб є курортом, в якому кожен може знайти своє місце. Тут комфортно почуватимуться як любителі спокійного відпочинку, так і прихильники життя в шаленому ритмі, як любителі тихого споглядання творів живопису, так і поціновувачі екстриму. Антіб має двадцять п'ять кіломерів пляжів - приватних і загальнодоступних, найвідоміший з яких знаходиться поруч з Фортом Карре, тут галькові «італійські» пляжі переходять у «французькі» піщані. У цьому районі узбережжя також розташовано 5 портів, що пропонують свої послуги в організації водних розваг.

Антіб, Прованс, Франція

Найбільше пам’яток розміщено в Старому місті. Найцікавішими з них є замок Грімальді XII-XVI століть, в якому нині розміщений музей Пікассо, Музей археології у середньовічному бастіоні, міський катедральний собор IX-XVI століття з розкішним середньовічним запрестольним образом, чудовий провансальський ринок на cours Massena, вілла Тенар, квітковий парк на 5 гектарах площі і лісорозплідник (2 тисячі видів дерев), Морський музей і музей Пейне. І, звичайно, вузенькі вулички з будинками антібенян, неспішна прогулянка якими, наповнює очі радістю, а душу умиротворенням.

Отже, замок Грімальді, побудований у V столітті на місці римських укріплень, спочатку був єпископською резиденцією. З 1385 по 1608 рік перебував у володінні сімейства Грімальді, яке в XVI столітті розширило замок до нинішніх розмірів. Потім у замку перебував міський уряд, а у ХІХ столітті – військові казарми. У 1925 році напівзруйновану будівлю купив з аукціону муніципалітет Антіба і перетворив її на історико-археологічний музей. Подальша доля замку пов'язана з ім'ям Пабло Пікассо, якому міська влада у 1946 році запропонувала використати частину замку під студію, коли знаменитий художник шукав просторе приміщення для роботи в Антібі. Пікассо працював в ньому півроку і на знак вдячності за гостинність подарував місту 23 картини, серед яких «Нічний вилов риби в Антібі», 44 малюнки та ескізи. Все це стало основою музею Пікассо, який нині міститься у замку. В його експозиції, крім багатьох робіт  Пабло Пікассо, представлені роботи Ніколя де Сталя, Лєже, Модільяні, Пікабіа, а поруч з музеєм, на терасі розташовані скульптури Міро, Пажеса, Армана та Ріш’є.

Антіб, Прованс, Франція

6 Rue du Bateau. Координати: 43.580931, 7.128053

Розклад роботи:

·         16.09 – 14.06: вівторок – неділя, 10.00 – 12.00 / 14.00 – 18.00;

·         15.06 – 15.09: вівторок – неділя, 10.00 – 18.00.

·         Каса зачиняється о 17.30.

·         В липні та серпні, по середах і п'ятницях відчинено до 20.00. Каса зачиняється о 19.30.

·         Зачинено 1 січня, 1 травня, 1 листопада і 25 грудня

Вартість квитків: дорослі – 6,00 €, учні, студенти, пенсіонери – 3,00€.

Поряд з замком Грімальді розташований колишній катедральний собор, який був резиденцією єпископа Антіб з V століття до 1244 року, коли єпископська катедра була переведена в Грасс. У давньоримські часи на місці собору знаходився храм, присвячений Діані та Мінерві. Нинішній храм побудований у 1125 році після того, як попередній був спалений сарацинами у 1124 році. Собор зазнав ще кількох руйнувать та відновлень, останнє з яких сталося у ХІХ столітті. Тоді значно реконструювали фасад церкви.

Серед прикрас собору виділяються двері початку XVIII століття з фігурками святого Роха і святого Себастьяна, обидва з яких є захисними Антіба. Всередині привертає увагу вівтарний образ Богоматері Розарії 1515 року, роботи Луї Бреа.

 Куртинним променадом Амірале де Грасс, що знаходиться між морем та замком Грімальді, гуляють ті, хто любить насолоджуватися прекрасними морськими видами. Променад веде до величного бастіону Сент-Андре, в якому знаходиться музей археології.

Серед визначних пам'яток Антіба особливе місце займають залишки міських укріплень, споруджених уздовж моря. Протягом довгого часу Антіб вважався найбільш укріпленим містом на узбережжі. Найзначнішою з оборонних споруд міста був бастіон Сент-Андре, побудований відомим фортифікатором і інженером Себастьяном Вобаном у XVII столітті. З 1963 року в стінах бастіону розміщується археологічний музей, за експонатами якого можна прослідкувати життя Антіба протягом майже трьох тисячоліть. По дорозі до фортеці очі насолоджуються прекрасним видом на море, мис Антіб і старе місто. В музеї археології та історії можна побачити предмети, знайдені дослідниками під час розкопок на території Антиполіса - стародавнього міста, на місці якого виріс сучасний Антіб, а також «трофеї» численних підводних експедицій. В експозиції, яка розміщується під круглими кам'яними склепіннями бастіону, представлені керамічні вироби, похоронні урни, вцілілі фрагменти античних кораблів і предмети побутового призначення. Найбільшу увагу відвідувачів привертає надгробний камінь з могили юного раба, який служив танцюристом в стародавньому Антібського театрі. Також в зібранні музею представлені скарби, знайдені на затонулих кораблях - амфори, монети і прикраси.

1 Avenue du Général Maizière. Координати: 43.577680, 7.126081

Розклад роботи:

·         15 червня – 15 вересня: вівторок – неділя, 10.00 – 12.00/14.00 – 18.00;

·         16 вересня – 14 червня: вівторок – неділя, 10.00 – 13.00/14.00 – 17.00;

·         Зачинено: 1 січня, 1 травня, 1 листопада і 25 грудня.

Вартість квитків: дорослі – 3,00 €, учні, студенти, пенсіонери – 1,50€.

 Провансальський критий ринок.

Антіб, Прованс, Франція

Якщо ви споглядали картину Еміля Чарльза Дамерона «Le marche du Cours Massena a Antibes», тобто «Ринок на вулиці Массена в Антібі», то прогулюючись старою частиною Антіба, можете потрапити на об’єкт натхнення митця – той самий провансальський ринок, який, як і в ХІХ столітті, щоранку (крім неділі) відкривається в Антібі. В неділю тут панують ресторатори. Ринок варто відвідати, аби не тільки відчути атмосферу Провансу та оцінити нескінченну різноманітність свіжих місцевих продуктів, ковбасних виробів та сирів, вироблених в горах, національних страв, спецій, а також букетів свіжозрізаних або засушених квітів, але і для того, аби поласувати місцевими смаколиками, покуштувати конфітюр з квітів лаванди або спробувати м'які козячі сири - ще один спеціалітет регіону. Тут можна придбати цікаві сувеніри та знамените провансальське мило, як собі, так і на подарунки близьким. Цікаво, що багато яток закріплені за сім'ями фермерів вже не одне покоління, про що свідчать фотографії бабусь і дідусів нинішніх продавців, що красуються на прилавках поруч з овочами або між пляшками оливкової олії.

Cours Masséna, 8. Координати: 43.580544, 7.127552.

 

Прогулянка мисом Антіб з порізаними скелястими берегами, що заходить на 4 кілометри в море та забудований розкішними віллами, що потопають у квітах та зелені,  не залишить байдужим жодного відвідувача. Більшість вілл, щоправда, ховаються за високими парканами, але споглядання морських хвиль, котрі з піною розбиваються об мальовничі скелясті береги, значно компенсує невдоволену цікавість до панської архітектури. Південну частину півострова займає місцина навколо легендарного Hotel du Cap Eden Roc, котру називають «затокою мільйонерів». Побудований в 1870 році палац стояв порожній майже півстоліття, поки його не придбав американський мільйонер Гордон Беннет. Він і перетворив порожню будівлю в готель, який нині входить до десятки найгарніших у світі. Що цікаво, в готелі не приймають до оплати кредитні карти і в номерах готелю немає телевізорів. Проте, на територію готелю туристів не пропускають охоронці.

Адреса готелю: 165 Boulevard John Fitzgerald Kennedy, Antibes. Координати: 43.548857, 7.121543.

Поряд з готелем розташований цікавий об’єкт – форт Ґраїллон. В самому форті міститься морський музей, який через освітні анімації дозволить відкрити для себе багатство морської та наземної фауни регіону. А з оглядового майданчику форту відкривається просто запаморочливі види на море та Лазуровий берег. При музеї працює Центр догляду за черепахами, котрий можна відвідати. Крім цього організовуються морські екскурсії на байдарках (ціна від 15,00 до 20,00 €, залежно від віку).

Адреса: Rampe du Graillon, Antibes. Координати: 43.549145, 7.120423.

Музей відчинений з 15 червня до 15 вересня. Вхід вільний.

Антіб, Прованс, Франція

Від вілли Еленрок (точка з координатами 43.547804, 7.130157) до пляжу Де ла Ґароуп (точка з координатами 43.554035, 7.137201) (або навпаки, залежно від місця старту) вздовж південного узбережжя мису тягнеться пішохідна 3,5 кілометрова стежка, прогулянка якою надасть очам нескінченного естетичного задоволення від безлічі мальовничих бухт з яхтами. Прогулянку можна поєднати з купанням у морі, що, навіть, не подвоїть задоволення, а повосьмерить. Сама вілла Еленрок славиться своїм садом з більш ніж 1000 кущів троянд. Приміщення вілли використовують для прийомів різних високих панів та начальників, а сад з 1988 року відкритий для народу. Сад вілли відчинений у середу та 1 і 3 суботу місяця, з 14.00 до 17.00. З 1 квітня до 30 вересня вхід – 2,00 €, діти до 12 років – безкоштовно. З 1 жовтня до 31 березня – вхід вільний.

Антіб, Прованс, Франція

В центрі мису Антіб знаходиться прекрасний сад Тюре. Він був закладений ботаніком Гюставом Тюре, який в 1857 році купив тут чотири гектари землі і почав свої досліди з акліматизації тропічних рослин задля створення вічнозеленого саду. Гюстав Тюре був французьким аташе та багато подорожував світом і Францією. Для того, щоб бути ближче до об'єкту своїх досліджень, він оселився на морському узбережжі - спочатку в Шербурі, а потім, у 1857 році, в Антібі, де побудував віллу і на кількох акрах землі розбив ботанічний сад. Насіння деяких рослин йому висилали з інших країн колеги-науковці, а місцеві жителі охрестили вченого «божевільним ботаніком». Але, завдяки йому, на Лазуровому березі з'явилися рідкісні для цих місць австралійські евкаліпти, кипариси і багато видів пальм.

Антіб, Прованс, Франція

Сад відразу ж став місцевою пам'яткою. Гостей міста приваблює можливість прогулятися тінистими алеями, оточеними тропічними рослинами і величними деревами, побачити прекрасні розарії. Нині в ботанічному саду налічується близько 1600 видів дерев і чагарників, привезених з Південної Африки, Австралії, півдня Північної Америки, Китаю, Японії, Нової Зеландії, а також з берегів Середземного моря. Щорічно в парку висаджуються від 50 до 100 нових видів рослин. Територія парку становить близько 3,5 гектарів.

90 Chemin Gustave Raymond, Antibes. Координати: 43.563147, 7.125064.

Розклад роботи: квітень – вересень, 8.00 – 18.00, жовтень – березень, 8.30 – 17.30, субота, неділя – вихідний.

Вхід індивідуальним туристам вільний.

Іншим цікавим парком в Антібі є парк Exflora, який поєднує в собі різні стилі парків - римський і середземноморський з приємними оливковими гаями, озерами і фонтанами.

Адреса: 83 Avenue de Cannes. Координати: 43.573390, 7.087187.

А неподалік від саду Тюре на мисі Антіб розташований маяк Гаруп. Поруч з яким знаходиться каплиця Нотр-Дам-де-Гаруп. У ній зберігаються церковні реліквії, вивезені з Російської імперії в ході Кримської війни. Це ікона «Богоматір з немовлям» XVI століття, дерев'яний хрест і вишита плащаниця сім'ї Воронцових. Все це передано в каплицю капітаном одного з кораблів Бартоломео Обером - він врятував реліквії від пожежі в одній з церков Севастополя. Оскільки це найвища місцина мису, звідси відкриваються прекрасні види на навколишню місцевість та море. Адреса: Route du Phare, Antibes. Координати: 43.563741, 7.131682.

Якщо ви любитель аквапарків – вам в Марінеланд в Антібі. Проте, навіть якщо ви не любитель аквапарків, сюди варто завітати та помилуватися океанаріумом з акулами, пінгвінами, черепахами, дельфінами та морськими левами. Для усіх звірів відтворені відповідні середовища. Якщо мандруєте з дитиною – оминути Марінеланд буде справжнім злочином, адже подорож акулячим тунелем та кумедна незграбність пінгвінів на суші в поєднанні з їхньою спритністю у воді залишать незабутні враження.

Адреса: Avenue Mozart, Antibes. Координати: 43.613923, 7.124927.

Відчинено з квітня по вересень, з 10.00 до 18.00 у квітні та вересні, до 19.00 у травні-червні та та до 23.00 у липні-серпні. Ціни на день перебування для дорослого – 45,00€, для дитини – 36,00€.

http://www.marineland.fr/

 

Найбільш активна та динамічна частина Антіба – район Жуан-ле-Пін (Juan Les Pins). Це місце де життя кипить цілодобово. Тут розташовані заклади, де туристи та відпочивальники насолоджуються нічним життям у танцювальних клубах, барах та ресторанах. Тож якщо ви молоді та енергія з вас пре несамовито – вам сюди.