Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Франції. Ніцца. Майдан Массена

Place Massena

Майдан зародився в період інтенсивного розвитку міста протягом 1820-1830 років. Його розвитку сприяло ідеальне розташування між Старою Ніццою і центральною авеню Жан Медсін, що веде до міського вокзалу. Спочатку розміри майдану, який іменувався на честь короля Сардинії Карла Альберта, були значно менші, а близькі до нинішніх обриси він отримав до історичного для Ніцци 1860 року, коли місто остаточно анексувала Франція. Саме тоді майдан назвали ім'ям маршала Массена.

Майдан Массена розташований відразу на двох берегах труби, в якій протікає річка Пайон та нагадує здоровенну шахівницю: він майже суцільно вимощений темними і світлими кам'яними плитами і являє собою величезну пішохідну зону. Виняток – центральна вісь майдану. У XIX столітті тут бігала конка, потім трамваї і автомобілі, що призвело до транспортного колапсу. Було прийнято рішення прокласти через майдан Массена лінію сучасного швидкісного трамваю, а все інше віддати пішоходам.

У південній частині майдану шумить фонтан Сонця. Його оточують бронзові статуї Землі, Марса. Венери, Меркурія і Сатурна роботи скульптора Альфреда Жанніо. У центрі фонтану - семиметровий мармуровий Аполлон, якого в 1970 році  звідси були прибирали через майстерно виконаного у статуї статевого органа. Хтось із міського начальства комплексував, напевно.  У 2011 році статуя, однак, повернулася на своє місце. Трохи раніше на площі з'явилися сім десятиметрових металевих стовпів, увінчаних пластиковими фігурами сидячих чоловіків. Вечорами вони світяться різними кольорами. Композиція називається «Діалог в Ніцці», і її автор, каталонський скульптор Жауме Пленса, вважає, що фігури символізують сім континентів Землі.

У ХХ столітті майдан був одним з головних громадських центрів міста. У 1941 році пронацистський режим Віші організував тут великий пропагандистський фестиваль Жанни д 'Арк. Чотири роки по тому сто тисяч городян співали на площі «Марсельєзу», вітаючи генерала де Голля, який приїхав у звільнену столицю Приморських Альп. У наші дні в лютому тут вирує найбільший у Франції двотижневий міський карнавал, в грудні працюють відкритий каток і Різдвяний ринок, а протягом всього року відбуваються ріхзні виставки. Повз завсідників кафе проносяться ролери і скейтбордери, в аркадах навколишніх будинків з красивими червоними фасадами – маса цікавих магазинчиків.

 

 Place Masséna. Координати: 43.697125, 7.270311