Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Франції. Прованс. Ботанічний сад в Езі

Eze

Краєвиди, що відкриваються з околиць цього провансальського села, мають великий філософський ефект. Недарма тут 18 років жив та працював Фрідріх Ніцше, тут він написав один зі своїх найзначніших творів – «Так говорив Заратустра». Стежка, якою Ніцше бродив у своїх роздумах нині називається на його честь. Напевно, на тій стежці фокусується якась тонка енергія, що людина 18 років тиняючись туди-сюди кількасотметровою стежиною, старалася пізнати частину Буття…….

Стежка Ніцше сполучає дві частини містечка Ез – гірську та морську. Морська або нижня частина називається Ез-сюр-Мер, там розташовані приватні садиби, невеликий вузький пляж і залізнична станція. Туди можна спуститися, мабуть, один раз заради цікавості або купання. Тому що всі найцікавіші пам'ятки Еза знаходяться у його горішній частині - гірському селі, розташованої на висоті понад чотириста метрів над рівнем моря.

Головною визначною пам’яткою Еза є ботанічний сад, основними рослинами котрого є кактуси, від мініатюрних до гігантських, від вкритих пухом до вкритих гострющими голками та шипаками. Доріжки та алеї ботанічного саду оточили мальовничі руїни старовинної фортеці, яка була зруйнована на початку XVIII століття військами Людовіка XIV, а побудована фортеця була ще в 1388 році для захисту від набігів сарацинів. В саду були висаджені різні види теплолюбних рослин - пальм, агав, але найбільш екзотичними в ньому є кактуси гігантських розмірів. Всього тут живе понад 3000 видів цих колючих рослин, деякі при цьому вже досягли 20-метрової висоти і більше півметра в діаметрі. Найдивовижніше сад виглядає під час цвітіння кактусів.

Ботанічний сад має два оглядових майданчики, з яких відкриваються прекрасні види на море, саме містечко і його передмістя. В різних частинах саду встановлені скульптури, що зображують молодих жінок, а також елегантні лавки і фонтани. Скульптури - це своєрідний реверанс у бік давньоєгипетської богині Ізиди, від імені якої, як вважається, пішла назва Еза.

Поселення на цьому місці існувало ще в VI столітті до нашої ери, а будівництво першої фортеці було здійснене в I столітті римлянами. Свій нинішній вигляд село Ез отримало близько десяти століть тому. Вузькі мощені каменем вулиці села забудовані старовинними кам'яними будинками, в яких можна знайти безліч сувенірних крамниць і кафе. Найстарша будівля села - це церква, побудована на початку XIII століття і відома як храм Братства спокутних білих грішників. Ще одна примітна церква з'явилася тут в XVIII століття і була присвячена Успінню Пресвятої Богородиці.

Автостоянка в Езі: Avenue du Jardin Exotique, Èze. Координати: 43.729690, 7.361804.