Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Франції. Ніцца. Базиліка Нотр-Дам-де-Ніс

Basilique Notre-Dame de Nice

Будівництво цієї базиліки було спричинене як конфесійими, так і маркетинговими причинами. Конфесійні причини вимагали будівництва католицького храму у новій частині міста на противагу існуючим уже англіканській та православній церквам, а маркетингові причини спонукали забити чільне місце за державною релігією у громаді нової Ніцци та створити умови для навернення в католицизм понаєхавших.

 І справді, Ніцца у середині ХІХ століття вийшла за межі Старого Міста та переживала бурхливий розвиток. Динаміка того розвитку була настільки бурхливою, що мер міста відмовив єпископу у фінансуванні будівництва нової церкви через необхідність розбудови транспортної мережі Ніцци з  залізничним вокзалом включно. Грошей на усе катастрофічно не вистачало.

Але поневіряння католицької громади, представники якої для молитви мали йти аж півтора - два кілометри до старої Ніцци, аби помолитися, роз’їдали єпископу серце, тож він вирішив назбирати необхідні кошти приватним шляхом. Для цього придумали геніальний план. За більш комфортні умови моління та утвердження католицької віри серед старих та нових жителів Ніцци мали заплатити……….. правильно, негри. Для цього церква організувала у колоніях велику кампанію зі збору грошей. Колонії радісно відгукнулися, раби взяли на себе зобов’язання працювати на дві години довше і скоротити час обіду до 23-х хвилин. Одним словом, грошей назбирали достатньо, аби у 1864 році розпочати будівництво.

У ті часи Ніцца остаточно перейшла у французьке володіння, тож перед архітекторами поставили задачу збудувати «француцьку» церкву, аби задати нового «французького» тренду у містобудуванні. От і вийшла Нотр-Дам-де-Ніс схожою на Нотр-Дам-де-Парі, особливо фасадом з характерною розеткою. У 1868 році недобудовану церкву благословив монсеньйор Сола під час месси. Це той монсеньйор, котрий і збирав з негрів гроші. Остаточно церква була добудована та освячена у 1925 році, а титул «Мала базиліка» отримала у 1978 році.

Ефектна будівля найбільшої церкви у Ніцці в неоготичному стилі з двома квадратними вежами заввишки 31 метр, стрілчастими арками і величезним вікном-розеткою виглядає досить привабливо. Нині, після недавньої реставрації, базиліка набула білого кольору із золотистою обробкою та виглядає святково і нарядно. В інтер'єрі на особливу увагу заслуговують чудові вітражі, виконані кращими французькими майстрами XIX століття, копія картини Бартоломео Мурільйо «Свята Родина» і статуї Діви Марії в каплиці. У церкві чудова акустика, і тут регулярно відбуваються різні концерти.

 

39-43 Avenue Jean Médecin, Nice. Координати: 43.703382, 7.266171