Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Франції. Прованс. Містечко Сен-Поль-де-Ванс

St-Paul-de-Vence

Як і містечко Бьо, це містечко зажило своєї слави завдяки людям мистецтва, котрі у 20 роках ХХ століття шукали у цій місцині натхнення. І знаходили. Нині Сен-Поль-де-Ванс є живою галереєю сучасного мистецтва та центром арт-торгівлі Лазурового узбережжя. А все через те, що бідній богемі початку ХХ століття не було чим платити за проживання та харчі, окрім своїх робіт. А готельєри вправно опанували мистецтво торгівлі мистецтвом…

Містечко заснували у VIII столітті втікачі від сарацинів, котрі грабували прибережні села. Місце для оборони виявилося досить вдалим – на горі, а природні укріплення доповнили збудованими стінами. Потім, протягом віків містечко добудовувалося та перебудовувалося і розширювалося. Нинішній Сен-Поль-де-Ванс – це будинки XVI – XVIII століть у центрі та більш пізня забудова на околицях.

Прогулюючись вузькими мальовничими вуличками центру містечка, від Королівських до Південних воріт уздовж пішохідної вулиці Гранд, очі милуватимуть чудові кам'яні фасади старовинних будинків з майстерно обробленими порталами віконних прорізів і дверей, приватні доглянуті садки, мініатюрні середньовічні майдани зі старовинними фонтанами та вибіленими стінами каплиць, що ніби злітають у небо. І, звичайно ж, відкриєте для себе безліч ремісничих крамничок, артистичних ательє, в яких можна познайомитися з місцевими художниками, та арт-галерей найвищого рівня. Тут продаються роботи найвідоміших художників і скульпторів ХХ століття, котрі пов'язали своє життя з Ніццою і з цим затишним куточком Французької Рів'єри.

Першим готелем, що прийняв художників, став «Золота голубка» (La Colombe D'Or). Господар готелю Поль Руо безумовно не залишився у програші: зараз готель є власником значної колекції творів таких відомих всьому світу художників, як Утрилло, Вламінк, Дюфі, Боннар, Сутін, Пікассо, Модільяні, Кокто і Шагал. Ці картини розвішані по всьому готелю, в тому числі і в номерах, і вже є невід'ємною частиною унікальної артистичної атмосфери «Золотий голубки». Після ери художників, до готелю потягнулися кінозірки. Жили у «Золотій губці» майже усі зірки французького та італійського кіно – Бріджит Бардо, Софі Лорен, Грета Гарбо, Катрін Денев та інші. Для того, аби нині пообідати у ресторані знаменитого готелю, столик необхідно бронювати за кілька місяців – богема до сих пір шукає тут натхнення. Адреса: 2-8 Route de Vence, Saint-Paul-de-Vence. Координати: 43.698680, 7.121911.

Серед інших пам’яток Сен-Поль-де-Ванса цікаве місце займає Каплиця братства Білих спокутних грішників (Chapelle des Pénitiens Blancs), котра датується XV – XVI століттями. Братства різнокольорових грішників, що каються - чорних, білих, зелених, червоних, коричневих - виникли в Генуї в XIV столітті. Через століття вони з'явилися на французькому узбережжі та в містах Провансу. Братства об'єднували прихожан-католиків, які брали на себе обов'язки з догляду за хворими, поховання померлих, надання гостинності паломникам і бездомним. Прикольна технологія запрягти народ до чорної роботи – після обов’язкового сповідування піп каже, що твій гріх можна спокутувати тільки ставши членом братства спокутних грішників. Спаєш членом братства і працюєш на загальне благо. Потім у тебе знаходять новий гріх……. Члени братства пізнавали один одного за кольором одягу. Братство чорних спокутних грішників об'єднувало в основному моряків і рибалок, а білих - хліборобів. Об'єднання цих подвижників збереглися на Лазуровому березі досі, хоча сьогодні вони дуже нечисленні (влада попів, котрі знаходять у тебе гріхи стала досить обмеженою). У каплиці збереглися унікальні фрески Джованні Канавезіо, одного з кращих представників школи «примітивістів Ніцци». Адреса: 2 Montée de la Castre, Saint-Paul-de-Vence. Координати: 43.697028, 7.122347.

Поряд з каплицею знаходиться місцевий історичний музей. Король Франциск I, Вобан, королева Жанна і багато інших історичних діячів зібралися в старовинному сільському будинку, щоб перерахувати події, які ознаменували історію Сен-Поль-де-Ванс. Воскові манекени в музеї були виготовлені в Парижі і одягнені в костюми відповідно до своєї епохи. Вартість квитків: дорослі – 4,00€, учні, студенти – 3,00€.

В чудовому  пінієвому гаю знаходиться один з найзнаменитіших малих музеїв світу, присвячений мистецтву ХХ століття – музей «Фонд Мае» (Fondation Maeght). В експозиції фонду картини Боннара, Браку, Матісса, Шагала, Кандінського, Леже, скульптури і мозаїка Миро, Арпа, Колдера, Джакометті. Музей, крім іншого, славиться ще зібранням курйозної архітектури авторства каталонця Хосе Луїса Серта. В оформленні музейного комплексу скляні мозаїки, відновленої поряд каплиці та фонтану в саду скульптур, були створені Браком, дизайн меблів в невеличкій садовій кав’ярні розробив Джакометті, а Шагал виконав настінне мозаїчне панно для основної будівлі фонду. Особливою знахідкою саду скульптур стали оглядові майданчики, що дозволяють одночасно насолоджуватися навколишньою панорамою і творами мистецтва. А місцева бібліотека, яка налічує понад 30 000 томів, присвячених сучасному мистецтву, відкрита для вільного відвідування.

Але, якщо ви не любитель сучасного мистецтва - не тартьте часу, все одно не зрозумієте всієї глибини таких от картин:

Координати: 43.701127, 7.115782. Відчинено 10.00 – 18.00 (липень – вересень, до 19.00). Вартість квитків: дорослі 15,00€, учні та студенти – 10,00€. Фотозйомка – 5,00€.

 

Поряд з Сан-Поль-де-Вансом знаходиться містечко Ванс – таке ж мальовниче, але значно менше набите туристами. Тож, якщо набридне штовхатися з понаєхавшими у Сен-Полі – їдьте у Ванс – отримаєте аналогічні емоції, тільки з меншою кількістю народу у кадрі. У Вансі варто відвідати каплицю Анрі Маттіса, котру митець побудував в середині ХХ століття. На створення цієї каплиці художника надихнула монахиня-бенедиктинка, котра доглядала за Матісом у лікарні Ліону. Свій проект він зміг реалізувати після візиту в Ніццу та знайомства зі священником з Ванса. Так на світ з'явилася мініатюрна каплиця з мінімалістично скромним оздобленням і феєрією фарб і сонячного світла на вітражах і настінних мозаїках. Адреса: 466-528 Avenue Henri Matisse, Vence. Координати: 43.727603, 7.112839.

 

З іншого боку Сен-Поль-де-Ванса розташувалося ще одне мальовниче провансальське містечко Ля-Коль-сюр-Лу (La Colle-sur-Loup), яке відоме своїми парфумерними композиціями з «травневої троянди» і кварталом антикварів і художників поблизу вулиці Кляйн.