Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Греції. Монастирі в Метеорах

Μοναστήρια των Μετεώρων

До недавнього часу доступ до цих монастирів був свідомо складним, для підняття до кожного з них потрібні були або довгі драбини, або великі сітки - для підняття продуктів, необхідних товарів і речей. Багато сучасних альпіністів не ризикнули б підніматися цими практично прямовисними стінами незвичайних скель. Але підвівши очі вгору, на вершини стовпів, можна помітити - практично на кожному з них стоїть храм.

Монастирі в Метеорах - один з найбільших монастирських комплексів у Греції, другий за розміром після Афону,прославлений, перш за все, своїм унікальним розташуванням на вершинах скель Фессалії, на півночі Греції, поблизу містечка Кастракі.

Скелі Метеори є також геологічним феноменом. Вони з'явилися близько 60 000 000 років тому, коли у цій місцевості плескалося прадавнє море. Під дією геологічних сил води, вітру, під впливом перепадів температур поступово утворювались кремезні кам'яні «стовпи», що ніби зависли у повітрі. Власне, з грецької «μετέωρα» перекладається як «ті, що ширяють у повітрі». Середня висота скель - 300 метрів, але деякі з них досягають 600-метрової висоти.

За переказами, перші монахи-відлюдники з'явилися на цих неприступних та відрізаних від світу скелях ще в IX столітті. Вони жили в скельних поглибленнях і природних печерах, а поруч створювали невеликі майданчики для спільного вивчення духовних текстів і здійснення молитов. Пізніше постійні набіги розбійників змусили ченців покинути свої печери і побудувати на вершинах скель монастирі.

Перша спроба об'єднати монастирі належала монаху Нілу, який у ХІV столітті поєднав ченців, що усамітнено жили у печерах скель навколо скита Дуп'яні. Єдине, що збереглося від монастиря, — це маленький храм Матері Дуп'яні, на північ від Кастракі, навпроти монастиря Святого Миколая.

Більшість монастирів на Метеорах виникла у ХІV столітті, колись їх було більше 20. Інколи засновниками ставали лише двоє відлюдників, які разом несли тягар самотності та віри, розбудовували  та утримували монастирі. Брати Максим та Іосаф — засновники монастиря Русану, Нектарис та Феофаніс — монастиря Варлаама, Афанасій Метеорський та старець Григорій Синаїт, що разом покинули Святий Афон та облаштувались на Метеорі.

Складно навіть уявити, скільки праці було покладено для будівництва цих монастирів в таких екстремальних умовах. До 1920 року храми були закриті для відвідування сторонніми людьми - монахи вели дуже відлюдний спосіб життя, а продукти харчування їм доставляли мешканці сусідніх міст. Транспортування посилок на вершини скель здійснювалася за допомогою мотузок і кошиків. Біля підніжжя скелі кожен храм мав у своєму розпорядженні ділянку землі, яку ченці обробляли і вирощували там овочі і плоди. Піднімалися і спускалися вони за допомогою складної системи сіток, корзин, мотузок і драбин. Якщо внизу виникала небезпека, мешканці монастиря обривали всі контакти із зовнішнім світом - піднімали мотузки та сітки, тоді вже ніхто не міг порушити їх спокій і гармонію.

У XV столітті монастирі занепали у зв'язку з остаточним розпадом Візантійської імперії та захопленням Фессалії Османською Туреччиною. Тільки наприкінці останньої чверті XV століття під час заснування монастиря Святої Трійці та іконописом Великих Метеор розпочалося відновлення монастирів. Цей підйом був початком справжнього розквіту монастирського комплексу у наступному столітті. Утворювались все нові й нові монастирі, все ошатнішим ставав іконопис.

Під час турецького панування у Фесалії протягом 1383—1881 років монастирі в Метеорах були місцем порятунку для багатьох православних християн. Як не старалися відлюдники захистити свою територію різними хитрощами і пастками, храми все одно були зруйновані і розорені. Найбільших руйнувань монастирі зазнали на початку ХІХ століття, під час нашестя війська Алі-Паші.

На сьогодні відновлено 6 монастирів Метеорів, збережено більшу частину іконопису. У 1988 році ЮНЕСКО занесла монастирі Метеори до списку обєктів світової спадщини.

Всі шість монастирів відкриті тільки в суботу та неділю. Нижче вказаний час роботи монастирів та вихідні дні. Щоб відвідати всі 6 монастирів за один день і встигнути розглянути їх пам'ятки, рекомендується почати з монастирів Святого Миколая, Варлаама і Великого Метеору, до обідньої перерви о 13.00, коли монастирі закриваються для відвідувачів. А потім, уже після обіду, помандрувати в Русану, монастир Св.Трійці і Св. Стефанія.

У всіх монастирях дотримується суворий дрес-код: плечі повинні бути закриті, чоловіки повинні бути одягнені в довгі штани, а жінки- в довгі спідниці.                                           

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Мегала Метеора

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Русану або Святої Варвари

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святої Трійці

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святого Варлаама

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святого Миколая Анапавсаса

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святого Стефана

 

 

Фессалія, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.