Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святого Стефана

Μονής Αγίου Στεφάνου

Розташований на високій скелі, що височіє над містом Каламбака. Це діючий жіночий монастир, до котрого з міста веде кам'яний пішохідний міст довжиною 8 метрів. Монастир заснували у ХІV столітті, проте сама скеля була заселеною ще з ХІI століття. Творцем обителі вважається нащадок родини Кадакузінос ченець Антоній. Реставратором давнього собору монастиря в середині ХVI століття, а відтак і другим творцем, був монах Філофей.

У 1552 році над створенням фресок у монастирі працював знаменитий художник Феофан. Ці фрески є одним з кращих взірців поствізантійського монументального живопису. У цей же період, приблизно у 1545 році, патріарх Єремія І оголосив монастир патріархальним та незалежним — цей привілей діяв понад 200 років.

Старий собор монастиря, відреставрований монахом Філофеєм, складається з основного храму та нави. Нава собору є квадратним приміщенням, сполученим із рештою храму трьома склепіннями, що охоплюють усю ширину храму. Основний храм дуже об'ємний, під дерев'яним дахом, на сході переходить у тристоронню нішу.

Під час Другої Світової Війни монастир регулярно бомбардували, внаслідок чого велика кількість фресок була зіпсована. Їх відновленням займався художник Власі Тсотсоні.

Наприкінці ХVIІІ століття був побудований новий собор, присвячений Святому Харалампію, який ще з ХVIІ століття вважався другим покровителем обителі після Святого Стефана. Церкву звели за афонським типом і прикрасили позолоченим хрестом і різьбленням по дереву.

Від входу вздовж північної стіни відкривається велика нава. Тут повторюється система перекриття дев'ятьма хрестоподібними склепінчастими куполами, як у наві Великого Метеору. Основний храм повторює тип склепінчастого хрестоподібного, з трьома нішами, чотириколонного храму із куполом. Східна частина храму закінчується трьома напівкруглими склепіннями та куполами. Собор Святого Харалампія нині є основним храмом жіночої обителі, тому закритий для відвідувачів.

Серед інших давніх споруд монастиря збереглися келії, вогнище (або трапезна) та вівтар — усі відновлені. Останній являє собою також невелику споруду, вкриту двома еліпсоїдними куполами, нині тут діє ризниця-музей. Експозиція представлена рукописами, обрядовим посудом та давніми іконами, що належать майстру з Криту Еммануїлу Цане, взірці високомайстерної різьби по дереву, а також рукопис Божественної літургії, яку написав один із засновників монастиря.

Καλαμπάκα, Τρίκαλα, Ελλάδα. Координати: 39.712894, 21.631672.

Час роботи монастиря:

·         зима: 9.00-13.00, 15.00-17.00;

·         літо: 9.00-13.00, 15.20-18.00;

·         зачинено – понеділок.

 

Інші монастирі в Метеорах:

Метеори. Монастир Мегала Метеора

Метеори. Монастир Русану або Святої Варвари

Метеори. Монастир Святої Трійці

Метеори. Монастир Святого Варлаама

Метеори. Монастир Святого Миколая Анапавсаса

 

 

Фессалія, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.