Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святої Трійці
Μοναστήρι της Αγίας Τριάδας
Чоловічий православний монастир, що розташований на вершині однієї з найбільш струнких і мальовничих скель Метеори. Достовірних свідчень про дату заснування обителі немає. Один з непідтверджених переказів свідчить, що монастир був заснований монахом Дометієм у 1438 році. Проте існує історичне свідчення про монастир Святої Трійці разом із монастирем Великий Метеор, датоване 1362 роком у наказі Симеона Уреша Палеолога. Достеменно відомо, що будівництво собору відбулось у 1476 році, на це вказує напис на південному фасаді храму.
Нині до комплексу обителі входять каплиця Шанованого Попередника, підйомна вежа, вівтар та вкриті низькими склепіннями чернечі келії. Собор, присвячений Святій Трійці є справжньою окрасою монастиря. Позаду Собору розташований балкон, з якого відкривається мальовнича панорама на монастирі Святого Стефана, Русану, Святого Варлаама та Великий Метеор, а також на дві скелі — Аліси та Святого Модеста. Колись на цих скелях також діяли монастирі: на скелі Святого Модеста — однойменний монастир, на скелі Аліси — монастир Святого Петра. Монастир Святого Модеста був найдавнішим серед Метеорських, побудований у ХІІ столітті, монастир Святого Петра був заснований близько 1400 року. Сьогодні в монастирі Святої Трійці проживає всього кілька ченців, що створює особливу атмосферу усамітнення та спокою.
Склепінчастий двоколонний Собор Святої Трійці був побудований у 1475-1476 роках. Нава храму традиційна — хрестоподібна у плані, під тристороннім куполом, як і храм монастиря Святого Миколая Анапавсаса. На куполі знаходиться єдине двопільне вікно та імітаційні арки з трьох інших сторін. Вхід до нави облаштований через низькі двері південної стіни. Зв'язок нави із основним храмом здійснюється через три проходи. Вівтар розташований поруч із ризницею, добудованою до храму в 1648 році.
Собор монастиря Святої Трійці прикрашений настінними фресками. Серед живописних прикрас збереглись два написи творців. Відповідно до першого, оздоблення нави розпочалось 1692 року за митрополита Стагона Арсенія та за ініціативою Міхо Курика Кіріака із міста Велоні, ієромонаха та священика Іоанна Дамаскіна. Власне іконопис виконували два майстри: Димитрій Різос та Афанасій.
У центрі куполу нави зображений Всемогутній, оточений ангельськими силами та Богоматір'ю, а нижче — п'ятнадцять пророків. В основі куполу, між двома східними трикутниками, зображено Благовіщення. У центрі сцени Богородиця та архангели. Східну стіну займають фігури Святого Ананія, Азарія та Михайла, а також Прабатьків.
У центральній частині західної стіни зображено одну з найбільш монументальних сцен Собору — Успіння Богородиці. Поясом нижче Криза Пилата, Каяття та Повішення Іуди.
Живопис нави собору характерний яскравістю барв, надзвичайною різноманітністю тем та їх композиціонуванням на відносно невеликих поверхнях. Живописці Іоанн Різос та Афанасій, представники «Критської школи», створили легкі, гармонійні та добре сплановані образи, при цьому дуже детально передані вирази облич, промальовані деталі вбрання тощо.
Іконопис основного храму, відповідно до напису на західній стіні, над південною аркою, було здійснено за митрополита Стагона Феофана, за сприяння ігумена обителі Парфенія у 1741 році. Іконопис був виконаний двома братами священиками Антонієм та Миколаєм
На куполі основного храму Святої Трійці традиційно зображено Всемогутнього, оточеного поясом ангельських сил, Богородицею (на заході) та Попередником (на сході). На наступному поясі зображені пророки. У трикутних формах постають євангелісти зі своїми знаками, усі за виключенням Луки, який малює Богородицю, а не пише Євангеліє. Під аркою куполу вівтаря зобрежно Богородицю серед янголів та Богородицю Платитеру небес.
Під час Другої світової війни монастир сильно постраждав і практично всі його скарби були розграбовані.
Καλαμπάκα, Τρίκαλα, Ελλάδα. Координати: 39.71336, 21.636503.
Час роботи монастиря:
· зима: 9.00-12.30, 15.00-17.00;
· літо: 9.00-12.30, 15.20-17.00;
· зачинено – четвер.
Інші монастирі в Метеорах:
Метеори. Монастир Мегала Метеора
Метеори. Монастир Русану або Святої Варвари
Метеори. Монастир Святого Варлаама
Метеори. Монастир Святого Миколая Анапавсаса
Метеори. Монастир Святого Стефана
Фессалія, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.