Пам'ятки Греції. Метеори. Монастир Святого Варлаама
Μονής Βαρλαάμ
Вважається, що назву монастир отримав від імені монаха Варлаама - сучасника Святого Афанасія Метеорського (засновника монастиря Мегала Метеора), котрий був першим поселенцем, який піднявся на скелю в першій половині ХІV століття і збудував маленький храм, присвячений Трьом ієрархам, резервуар для води і келію для себе. Більше ніхто не пішов за прикладом Варлаама, і після його смерті це місце довгий час було закинутим, поки у 1510 році два багатих брата Феофан і Нектаріос не заснували там монастир.
На скелі Варлаама, поміж руїн попереднього скиту, Нектарій та Феофаній за допомоги ще двох ченців розпочали відбудову монастиря. Коли братія збільшилась, вони у 1541 році побудували Собор Всіх Святих.
Після смерті в середині ХVІ століття, братів поховано під південно-східним хрещатим нефом Собору, над своєю домовиною вони тримають копію храму. Проте й після смерті братів-засновників монастир продовжує існування.
У ХVІІІ столітті монахом Христофором була зроблена надзвичайно цінна робота -впорядкування архіву монастиря та повний опис писемних реліквій. Деякі з них нині експонуються в музеї обителі.
Піднявшись на скелю Святого Варлаама, пройшовши 117 сходинок, першою з'являється лікарня, далі каплиця Святих Анагірон, Собор та підйомна вежа. Зліва — вівтар, маленький храм Трьох ієрархів, келії та приміщення для гостей.
Схема монастиря: 1 — Собор; 2 — вівтар; 3 — головний собор; 4 — лікарня; 4a — храм Святих Анагірон; 5 — каплиця Трьох ієрархів; 6 — допоміжні приміщення; 7 — підйомна вежа; 8 — келії; 9 — сучасний вівтар; 10 — приміщення для гостей.
Собор Всіх Святих.
Собор подубований досить швидко через те, що в якості будівельного матеріалу монахи використали туф. Неф хрестоподібний. У південно-східній частині Собору знаходиться могила творців. Під склепінням храму над вікном написано: «Нектарій та Феофан — ієромонахи та творці, із Янніни, Апсара. Рік створення — 1542.»
Собор розписаний настінними фресками високої майстерності, іконопис храму ошатний і зображає багато фігур. Вінцем є фігури Всемогутнього на куполі та Платитери під аркою святилища. Іконопис Собору поділяється на 4 пояси. У нішах та верхній частині стін зображено сцени християнського циклу. В центрі ніш фігури пророків. В нижній частині — фігури святих.
Напис у наві свідчить, що автором розпису був відомий іконописець того часу Франко Кателано: «Почалось оздоблення нефу у червні місяці та закінчилось у жовтні 1566 року руками священника Георгія із Фів та брата Франко.»
Фрески Кателано Собору монастиря Святого Варалама носять ознаки переходу від манери «критської школи» до барокового живопису. Усі композиції насичені рухом та життям. Вторинні їх елементи утворюють послідовні змістовні рівні. Фігури Кателано, на відміну від критських, не сповнені спокою, вони динамічні, усе - одяг, пози - підкреслюють пластичність фігур.
На східній стіні Собору зображено Друге пришестя, яке вражає стрімким вогненим потоком, що несе всіх грішників до пащі чудовиська-кита.
На західній стіні центральною композицією є монах Сисой перед могилою Олександра Великого. Перед скелетом великого царя Сисой оплакує земну суєту: «Тіло Великого Олександра у славі і після довгих років, але смерть не щадить, і великих світу цього».
Інші будівлі монастиря.
Лікарня — квадратна будівля, побудована у південно-східній частині скелі. Дах зовні спирається на чотири колони. Цією системою утворюються дев'ять приміщень, з яких вісім вкрито хрестоподібними склепіннями і доповнюються дев'ятим, яке вкрите куполом, що переходить в піч.
Подібний зовнішній вигляд має й лікарня Великого Метеору. З північної сторони лікарні прибудоване маленьке приміщення, каплиця Святих Анаргірон, відведена для хворих і старих.
Підйомна вежа з балконом у монастирі Варлаама має висоту 40 м. На ній видно напис, де відзначаються імена творців і рік створення — 1536 рік: «Нектарій та Феофан, творці цього, 1536 рік.»
Каплиця Трьох ієрархів — Василя Великого, Григорія Діолога й Іоанна Златоуста — вкритий дерев'яним дахом храм, що складається з одного приміщення з переходом у напівкругле склепіння. У 1627 році, через сто десять років після відновлення братами Апсара, каплиця Трьох ієрархів була побудована наново і прикрашена настінними фресками. Нині закрита для відвідування. Для того, щоб відвідати каплицю, треба взяти дозвіл у ченців.
В розписі каплиці переважають теми Благословіння, Святого Іоанна Христосома та поклоніння Богоматері, Небесна Літургія, Помазання, Розп'яття. Відсутність куполу, де мав бути зображений Всемогутній, компенсується 57 фігурами Прабатьків у верхніх частинах північної, південної та західної стін.
Вівтар являє собою продовгуату будівлю, яка зовні переходить у тристоронній купол. Всередині — низька колонада, що складається з п'яти стовпів та розділяє приміщення на дві ніші. Сьогодні вівтар перероблено на музей скарбів монастиря. Там відвідувач може побачити бесцінні переносні ікони, з яких найзначнішою може вважатися ікона Богоматері з немовлям — робота Еммануїла Тзанеса. Виставлені також предмети виключно майстерної роботи: вишиті золотом епітафії, шати, літургічні приналежності тощо.
Καστράκι, Τρίκαλα, Ελλάδα. Координати: 39.725964, 21.630876.
Час роботи монастиря:
·зима: 9.00-13.00, 15.00-17.00;
·літо: 9.00-13.00, 15.20-18.00;
·зачинено – четвер, п'ятниця.
Інші монастирі в Метеорах:
Метеори. Монастир Мегала Метеора
Метеори. Монастир Русану або Святої Варвари
Метеори. Монастир Святої Трійці
Метеори. Монастир Святого Миколая Анапавсаса
Метеори. Монастир Святого Стефана
Фессалія, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі.