Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Греції. Епір. Ущелина Вікос

Χαράδρα Βίκου.

Книга рекордів Гіннесса назвала її найглибшою ущелиною в світі, а її вертикальні круті скелясті схили повні рідкісних квітів і трав. Маючи глибину до 1000 метрів, при ширині від 30 до 100 метрів, ущелина Вікос, довжиною близько 20 кілометрів, не полишає байдужим нікого, а краєвиди просто перехоплюють подих. Цей національний пам'ятник Греції буде цікавий для будь-якого любителя природи та поціновувача пішого туризму.

Це ядро Національному парку Вікос-Аоос у південній частині гірського масиву Пінд. Район є однією з найважливіших екосистем через наявність тут рідкісних видів флори і фауни. Віддаленість регіону і велика різноманітність місць проживання та мікрокліматичних умов сприяють розвитку різних видів рослин. Крім того, в ущелині ростуть п'ять категорій місцевих рослин, які не зустрічаються більше ніде в Греції, а в поєднанні з наявністю вовків, оленів, ведмедів, диких кішок та інших тварин в заповіднику, робить його оазою дикої природи, в котрій суворо заборонена будь-яка людська діяльність.

Найкраща пора року, щоб відвідати Вікос - протягом літніх місяців, коли спадає вода у річці Войдоматис, а також на початку осені. В цей час можна досліджувати ущелину в усій її красі.

Спуск до ущелини знаходиться поблизу села Монодендрі (Μονοδένδρι), хоча, власне, ущелина починається недалеко від села Цепелово (Τσεπέλοβο). Оскільки з села Монодендрі відкривається один з кращих панорамних видів на ущелину, та й саме село вважається одним з найгарніших в регіоні, то варто свою екскурсію розпочати саме звідси.

Крім Монодендрі, можна насолоджуватися видом на ущелину з місць поблизу сіл Врадето (Βραδέτο , координати: 39.897004, 20.777164) і Вікос (Βίκος, координати: 39.952484, 20.707807). Вид на каньйон з цих точок буквально перехоплює подих і змушує відвідувача милуватися цією величчю на всі очі.

Шлях каньйоном від Монодендрі до Вікоса займає близько 6 годин, сама стежка маркована. Початок спуску в Монодендрі знаходиться за церквою в центрі села, а перед церквою є невеликий майданчик, де можна встановити намет. 

Під час перебування в Загорі, варто відвідати декілька сіл, які справлять найкращі враження і залишать значний слід у пам’яті. Невеликі поселення, які лежать на схилах гір, обрамлені віковими деревами і кам'яними доріжками, котрі ведуть до забутих районів і красивих місць, приховують на кожному кроці безліч приємних сюрпризів для відвідувачів. 

Особливо вражають кам'яні мости - прекрасні зразки каменярів Епіру. Густа рослинність та унікальні образи, створені сонячним світлом, відбитим від прозорих вод Войдоматиса, яка є однією з небагатьох річок з водою, придатною для пиття. Все це створює образи незрівнянної краси, чия чарівність буде винагородою за наполегливість кожного мандрівника.

Отже, найгарнішими вважаються  села Вітса та Монодендрі (Βίτσα  τοΜονοδένδρι), села з великою історією і багатими традиціями, в яких починається шлях, що веде до ущелини Вікос.

Монодендрі  знаходиться на висоті 1060 метрів. Назва походить від великого дерева, яке росло в селі до 1840 року.  До 1753 року село вважалося околицею села Вітса. Село процвітало в ХVII і XVIII століттях, та було забудоване маєтками, церквами і школами.

Пам'ятки в селі Монодендрі : кам'яні будинки, церква Святого Афанасія 1801 року, церква Святого Мінаса 1620 року, церква Святого Георгія в монастирі Святої Параскеви 1413 року.

Пам'ятки в селі Вітса: церква пророка Іллі ХVІІ століття, церкви Агіос Ніколаос, Богородиці, кам'яний міст Gefiri Misiou (координати: 39.869383, 20.764914).

Село Цепелово (Τσεπέλοβο, координати: 39.905045, 20.819854) знаходиться на висоті 1080 метрів. До 1868 року воно був столицею турецької провінції Загорія.  З ХVI століття, за допомоги пожертвувань благодійників, тут було відкрито багато шкіл, побудовано будівель і фонтанів. Пам'ятки села: старі маєтки Папазоглу - Тсавалас - Вазіна, церква Святого Миколая 1708 року, церква Діви Марії, храм Като Панагія, монастир Іоанна Хрестителя 1749 року.

На іншому кінці ущелини Вікос також є кілька сіл, вартих уваги.

Папіго (Πάπιγκο, координати: 39.968088, 20.71853) є одним з найкрасивіших сіл Західної Загори. Воно знаходиться на висоті 980 метрів біля підніжжя гори Астрака. Поселення існує з ХIV століття і складається з двох частин Мале і Велике Папіго. Кам’яні будівлі села побудовані в традиціях місцевої архітектури. Це надає селу дуже традиційного стилю. Бруковані вулиці і шляхи, що ведуть до церков, джерела річки Войдоматис, фонтанів. Тут починається маршрут сходження на гору Астрака.

Пам'ятки села: гора Астрака, церква Святого Василія з гексагональною дзвіницею 1852 року, церква Діви Марії XVIII століття, церква Святого Георгія XVIII століття, старовинні маєтки Малого Папіго, Храм Архангелів ХІХ століття, Rogovou (природні басейни), гірські притулки Астрака на висоті 1950 метрів, Драколімні на висоті 2200 метрів.

У селі Вікос (Βίκος, координати: 39.952484, 20.707807), крім приголомшливої панорами на ущелину,: церква Святого Трифона 1871 року, чудовий храм монастиря Панагія 1738 року з гарними фресками через ущелину Вікос.

 

Μονοδένδρι, Ιωάννινα, Ελλάδα.Координати: 39.881184, 20.748724

 

 

Афіни, Греція, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Греції, поїздки, подорожі, тури Європою, самостійні поїздки в Європу автомобілем, на автомобілі. Природні памятки.