Пам'ятки Греції. Македонія. Гора Олімп
Легендарна пам'ятка Греції - гора Олімп. Ніяке відвідування Греції не можна назвати повноцінним без зупинки біля цієї культової Гори. А якщо вирішите її підкорити – ви бог! Колись гора вважалася домом 12 богів, а тепер це біосферний заповідник з приголомшливими видами та чудовим різноманіттям рослин та тварин. Олімп - найвища гора в Греції висотою в 2917 метрів на піку Мітікас.
Гора Олімп була оголошена Національним парком в 1938 році, і щороку приваблює тисячі відвідувачів. Національний парк Олімп, являє собою масив з чотирьох основних вершин Олімпу і більше 1700 каньйонів і плато на кордоні Фессалії та Македонії. Найвища з цих вершин і вища точка Греції - пік Мітікас. Вона звернена до глибокої прірви під назвою Казан. Решта вершин, що оточують прірву, називаються Стефані, Скала і Сколіо. Друга назва Стефані – Трон Зевса, і якщо дивитися на неї під певним кутом, гора дійсно нагадує спинку гігантського крісла або трону.
Ця місцевість була першою в Греції, офіційно названа Національним парком. Потім, в 1981 році, ЮНЕСКО оголосила Олімп частиною «Всесвітнього Природного Надбання», а в 1985 році Олімп став частиною «Археологічної та історичної спадщини».
Територія парку починається на висоті 600 метрів і доходить до «Вершини Зевса» або Мітікасу. Тут ви можете побачити безліч видів рідкісних і унікальних рослин, також тут можна зустріти різних представників тваринного світу: вовк, рись, лисиця, кабан, зайці, олені, гірські кози, їжаки, білки і т.д. Крім того тут живуть деякі види змій, черепах і скорпіонів.
З грецької міфології, гора Олімп відома всім як резиденція дванадцяти головних олімпійських богів Стародавньої Еллади. Палаци на Олімпі були побудовані одноокими велетнями циклопами. Їх таємниче плем'я було звільнено з царства мертвих (Тартару) Зевсом. У подяку вони дали йому владу над громом і блискавками. Гефест у своїй майстерні на Олімпі викував прикраси для палаців. Вхід туди вів через хмарні ворота, які охороняли менш значущі боги.
Житло Зевса і Гери вікнами було звернуто до Афін, Фів, Спарти, Коринфу, Аргосу і Мікенів. В іншому кінці палацу були кімнати слуг, а посередині - кімнати інших богів. Гомер писав, що на Олімпі не дме вітер, там немає ні дощу, ні снігу, там все купається в радісному світлі.
Подібно до того, як спортсмени не можуть встояти на стадіоні в Олімпії, багато відвідувачів відчувають як Олімп тягне їх вгору. Зараз на гору може зійти практично будь-хто. Для досвідчених туристів підйом і спуск в гарну погоду може бути здійснений протягом одного дня. Професійні альпіністи можуть підкорити Олімп самостійно, а звичайні туристи можуть скористатися послугами підйомників або безпечним маршрутом для підйому. Але ті й інші будуть щедро винагороджені: піднявшись на вершину, відкривається захоплюючий вид на всю територію Пієрії, а також інші регіони Греції. Тут панує тиша і спокій, льодовики забезпечують прохолоду, а хмари, що пропливають поряд, можна буквально помацати руками.
Отже, для того, щоб здійснити сходження на Олімп, спочатку необхідно дістатися місцини під назвою Пріонія (Πριόνια) на висоті 1100 метрів. Найближче село – Літохоро (Λιτόχωρο). Якщо ви на власному чи орендованому автомобілі – з Літохоро серпантином їдьте до точки з координатами 40.084430, 22.406831. Якщо громадським транспортом – в Літохоро наймайте таксі, місцеві знають як доїхати.
Пріонія – це базовий табір підкорювачів Олімпу. Там є паркувальний майданчик, ресторан і магазинчик. Паркування безкоштовне. На майданчику залишаєте автомобіль – і вперед, до богів у гості. Доріжка добре позначена, тож не заблукаєте. На майданчику також розташований великий інформаційний щит, який бажано ретельно вивчити та сфотографувати.
Далі шлях простягається до Притулку А, на висоті 2100 м. Тут можна погрітися, підсушитися, підкріпитися та, навіть, заночувати. Багато хто тут ночує перед другим етапом сходження. Обід в середньому коштує 10 – 15 євро на персону, чай – 1,5 євро за кружку, за переночувати в хостелі Притулку – 15 євро з особи. Постілі немає, тому подбайте про власні спальники. Можна поставити власний намет за 10 євро. Але, в такому випадку, одяг для ночівлі має бути ну дуже теплим, хоча і в хостелі Притулку ночі досить прохолодні. Сміття також викинути ніде – все забирається з собою. Що цікаво, продукти та все необхідне у Притулок А щодня доставляють мули. Ось такі.
З спорядження бажано мати трекінгове взуття (можна і в звичайних кросівках, але, по-перше, після спуску вони можуть перетворитися на мотлох після подорожі камінням, а, по-друге, на висоті понад 2000 метрів можливий сніг (на початку літа – точно є) і в трекінговому взутті набагато безпечніше проходити по снігу)
Одяг. Одяг підбирайте з врахуванням того, що нагорі температура на 10°С нижча, ніж внизу і часто присутній пронизливий вітер. Тож радимо взяти з собою вітровку. Також краще взяти запасну суху одіж, в яку можна буде перевдягтися, коли прийдеться надягнути вітровку. Не зайвими будуть пара рукавичок для засніжених ділянок.
Обов’язково подбайте про захист від сонця. Картуз та крем від засмаги – необхідні речі. Трекінгові палиці – обов’язково. На крайній випадок – добрий ніж аби вирізати їх по дорозі. На паркувальному майданчику можна знайти палиці, вирізані попередніми підкорювачами Олімпу.
Вода та їжа. Води має бути 2-3 літри на особу в один бік (туди й назад – 4-6 літрів). Воду можна також набрати в Притулку А. З їжі краще брати шоколадні батончики типу Снікерса та печиво.
Час на сходження та спускання. Від Пріонії до Притулку А підйом в середньому триває 3-4 години, в залежності від вашого спортивного стану. Це з урахуванням привалів та фотосесій по дорозі. Зупинка в Притулку А – хвилин 30. Далі до вершин Олімпу ще 3-5 годин, залежно від обраної вершини. Красування на вершині – хвилин 30 вистачить. Зворотній шлях до Пріонії трохи скоріший, але годин 5-6 займе точно.
ОБОВ’ЯЗКОВО З СОБОЮ МАТИ ОЛІВЕЦЬ ЧИ РУЧКУ ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ В КНИЗІ ПІДКОРЮВАЧІВ ОЛІМПУ, котра знаходиться в захисному контейнері біля грецького прапора на кожній з вершин.
Тож вся пригода займе від 11 до 15 годин. Багато хто розбиває сходження на два етапи: 1 день – від Пріонії до Притулку А, 2 день – від Притулку А до вершини гори і зворотній спуск до Пріонії. Але то вже особиста справа кожного.