Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Угорщини. Еґер. Катедральний собор

 

EgriBazilika.

Це один з п’ятнадцяти угорських соборів, що має почесний статус малої базиліки. Крім цього, разом з базилікою Святого Адальберта в Естергомі та базилікою Святого Іштвана в Будапешті, це один з трьох найбільших храмів Угорщини. Повна назва храму – Базиліка Святого Апостола та Євангеліста Івана, святого Михайла та Непорочного зачаття.

Базиліка була побудована в 1831-1837 роках на місці історичного собору Еґера, який за часів турецької окупації був переобладнаний на мечеть. Попередня, ще середньовічна, церква Святого Михайла, до 1820 року, коли приймалося рішення про її подальшу долю, була вже вкрай зношеною та поруйнованою минулими війнами. Тож її вирішили знести. У травні 1837 року новий собор був освячений.

Автор проекту, угорський архітектор Йозеф Хільд змінив звичну схему будівництва соборів із входом на західному боці та перемістив головний вхід на східний бік церкви, звернений до Ліцею і Старого міста. Головний фасад у грецькому стилі оформлений портиком, що складається з шести 17-метрових колон коринфського ордеру. На фронтоні напис латиною «Venite adoremus Dominum» (Прийдіть, поклонітеся Господу). Три великі статуї над тимпаном зображують чесноти – Віру, Надію та Співчуття. По боках сходів стоять статуї апостолів Петра і Павла, а також королів Стефана і Владислава роботи італійського скульптора Марко Касагранде, йому ж належить авторство рельєфів на фасаді входу з колонадою (П'єта, Діва Марія з мертвим тілом Ісуса на колінах, Ісус в храмі, вигнання торговців із храму).

Крім того Марко Касагранде доклав руку до оформлення інтер'єру собору. Особливої уваги варті зображення Святих Стефана і Владислава на бічному вівтарі роботи барочного художника Йоганна Лукаса Кракера, а також головний вівтар, побудований з мармуру та розписаний віденським майстром Йозефом Данхаузером. На ньому зображена смерть Св. Іоанна. У соборі знаходиться найбільший орган Угорщини, який має 52 регістри та був побудований в кінці XIX століття Людвігом Мозером із Зальцбурга. Літом тут часто організовуються концерти органної та камерної музики.

Eszterházy tér, Eger. Координати: 47.899085, 20.374126