Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки міст Угорщини. Місто Еґер

У цьому місті переплелося стільки всього цікавого, що під час подорожі Угорщиною, оминути його буде справжнім злочином. Архітектурні пам’ятки Еґеру переплелися у симфонії готики, бароко та рококо. У місті можна відпочити як тілом так і душею. Термальні купальні Еґеру допоможуть не тільки скинути накопичену втому від «щурячого забігу», а й оздоровитися для нових звершень! Неабияку допомогу в цій справі купальням нададуть винні карти місцевих ресторанчиків, котрі неодмінно відправлять повсякденні клопоти далеко-далеко…..

Старий центр міста побудований навколо середньовічної Еґерської фортеці, яка височить над містом, нагадуючи своєю присутністю про велику історичну перемогу, здобуту тут в XVI столітті.

Докладніше про фортецю Еґерська фортеця

Найбільш затишні куточки Старого міста – це площа Іштвана Добо (Dobó tér) і прилеглі до неї вулички, а також міська пішохідна зона - вулиця Лайоша Кошшута (Kossuth Lajos utca) та вулиця Сєчені (Széchenyi utca), з чарівними будівлями в стилі рококо та бароко, прикрашеними балконами з кованого заліза, на котрих розташовані затишні ресторанчики, пивні бари та тераси-кондитерські. На особливу увагу заслуговує побудована в класичному стилі Базиліка Еґеру, котра входить у трійку найбільших храмів Угорщини. У літню пору тут щодня можна слухати концерти камерної та органної музики.

Докладніше про еґерську базиліку: Еґер. Катедральний собор

Поряд з собором знаходиться барокова будівля місцевого Ліцею – однієї з перших шкіл країни. На другому поверсі знаходиться величезна бібліотека (понад 130 000 томів). Тут можна побачити першу надруковану у 1473 році в Угорщині книгу. У вежі бібліотеки працює перший в країні астрономічний музей, Обсерваторія Шпекула, який зберігає астрономічні прилади з XVIII століття. Палац Архієпископа, розташований неподалік від Базиліки, являє собою музей, наповнений експонатами релігійного мистецтва.

Серед інших архітектурних пам’яток Еґеру особливе місце займає мінарет – це найпівнічніший османський мінарет, котрий нагадує про часи турецького панування в Європі. Його геометрична форма являє собою 14-кутник, висота будівлі складає 40 метрів. Вежа пережила століття і прекрасно збереглася. Всередині башти розміщені високі спіральні сходи з 97 сходинок, що ведуть на круглий балкон, охоплений залізними поручнями. Звідси відкривається вражаючий вид на місто.

На центральному майдані Еґеру – площі Іштвана Добо знаходиться одна з найгарніших барокових церков не тільки Угорщини, а й, напевно, усієї Центральної Європи – церква Міноритів. Церква була побудована в 1773 році орденом францисканців-миноритів та освячена на честь святого Антонія Падуанського.  Дві дзвіниці прикрашають динамічний фасад будівлі. Годинник церкви тричі на день озвучує місто передзвоном: об одинадцятій, о п'ятнадцятій та о вісімнадцятій годині.

Якщо ви любитель ковальства та кованих виробів – вам неодмінно треба побачити ворота майстра Фазоли, котрі знаходяться у передпокої Угорського будинку (Megyeháza) за адресою: Kossuth Lajos utca 16, координати: 47.900669, 20.378304. Ці ворота вважаються вершиною майстерності Генріка Фазоли. На арці з кованого заліза над головним входом розташовані алегоричні зображення Віри, Надії і Любові. Основний орнамент - листя аканта, на одній частині воріт - герб міста, на іншій - грона винограду.

В Еґері знаходиться знаменитий музей марципанів. Сюди варто заглянути не лише любителям солодкого, а любителі солодощів тут просто розтануть…

Докладніше про музей марципанів: Еґер. Музей марципанів

Еґер славиться також своїми цілющими мінеральними джерелами, води яких успішно застосовують в лікуванні багатьох захворювань, пов'язаних з порушеннями опорно-рухової системи та розладами вегетативної нервової системи. А якщо ви повністю здорові – можна просто поплавати, попаритися, поспускатися з гірок в аквапарку купальні та отримати масу задоволення, переходячи з одного в інший басейн купальні.

Докладніше про термальні купальні Еґеру: Еґер. Термальні купальні 

І, нарешті, Еґер – це місце виготовлення знаменитих угорських червоних вин, котрі виготовляються з винограду, що росте на схилах пагорбів, що оточують місто. Найкраще місце для дегустації еґерських вин – Долина Красунь, де можна не тільки спробувати вино, скуштувати страви угорської кухні, а, навіть, відвідати справжній винний погріб з десятками діжок вина. Ці винні льохи вирубані в туфових скелях долини. Долина Красунь є зеленим парком, навколо якого розташовано безліч невеликих таверен і ресторанів, в яких можна продегустувати, в залежності від запропонованої програми, 5-10 сортів місцевого вина під угорські національні страви.

Докладніше про угорські страви: Найцікавіші страви угорської кухні 

Найзнаменитіше місцеве вино – «Бичача кров» - червоне вино з насиченим смаком. Існує кілька легенд про назву вина, одна з яких розповідає, що захисники фортеці у 1552 році напилися вина і безстрашно відбивали атаки турків. Турки побачили червоні краплини, що капали з борід захисників, та подумали, що ті напилися крові биків та стали невразливі і могутні, як бики. Після цього османи від фортеці відступили.

Що ж стосується назви долини – тут усе зрозуміло. Оскільки кожен господар винного льоху тримав біля нього корчму, сюди сходилося розслаблятися усе чоловіче населення міста. Відповідно панянки, аби підчепити жениха, прикрашалися з усієї сили, тож неприкрашених жінок тут не водилося. А після пляшки-третьої доброго вина, негарних жінок не буває……

Докладніше про угорські вина: Угорські вина 

Адреса Долини: Szépasszonyvölgy Eger, координати: 47.890952, 20.358887

Неподалік від Еґеру, у селі Еґержалок є дві цікаві пам’ятки – Barlanglakás Skanzen (перетворені на музей, вирубані в скелях житла мешканців села, координати: 47.867191, 20.334057) та щось типу угорського Памуккале – утворені термальними джерелами з температурою до 68°С вапнякові травертини (координати: 47.854620, 20.333575)