Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Миколаєва. Костел Св. Йосипа

Через три роки після заснування міста, у Миколаєві з'явилася офіційно зареєстрована католицька громада. Оскільки в місті на той час перебувало багато іноземних спеціалістів, то громада складалася з  французів, бельгійців, італійців та поляків. У 1794 році католицькій церкві був переданий один з державних будинків. Цей будинок був перебудований в перший католицький храм Святого Йосипа і освячений 20 травня 1796 року. Він знаходився на місці двору нинішнього костелу, виходив фасадом на вулицю Молдованську (нині — Декабристів). Вулиця, що перетинає її біля храму, отримала назву: «Католицька», (нині — вулиця Адмірала Макарова).

У 1880 р., настоятель миколаївської католицької парафії Никодим Черняхович отримав дозвіл на початок збору грошей для звелення нової будівлі храму. 

Будівельні роботи почалися в 1891 році. У 1893 році будівлю було зведено, а в 1895 остаточно завершено. Велику допомогу будівництву храму надала Міська Дума.

Церква була побудована в еклектичному стилі (з характерними елементами неороманських і неоготичних будівель) за проектом одеського архітектора Владислава Домбровського. У проектуванні Миколаївського костелу був використаний ранній проект Нового Католицького костелу в Одесі. Храм споруджений з червоної цегли в плані хреста, розміром 45х28 метрів. Фасад був прикрашений кам'яними архітектурними деталями. Дві вежі, заввишки 49 метрів, увінчані конусними дахами, були збудовані в такому ж еклектичному стилі. Вікна, прикрашені вітражами, були виготовлені в Німеччині: три — в Мюнхені, а два — у Фрейбурзі. Бічні каплиці та вівтарну частину прикрашали фрески Антонія Стшалецького. По обидві сторони головного нефа були встановлені статуї Серця Ісуса і Марії, а між головним і бічними нефами — святий Антоній Падуанський, що подає хліб жебракові, котрий сидить біля його ніг. Усі скульптури були виготовлені в майстерні Шпетковського у Варшаві. У церкві був встановлений новий орган, німецького виробництва, вартістю 100 тисяч рублів.

Освячена нова миколаївська церква була 15 вересня 1896 року Тираспольським єпископом Антонієм Церро, у присутності численного духовенства з Херсона, Одеси та інших міст.

15 вересня 1900 року, стараннями настоятеля о. Никодима Черняховича і допомоги парафіян, було побудовано двоповерхову будівлю приходської школи. Знаходилася вона з південного боку костелу. Розміщувалася в ньому не тільки школа, а й притулок.

У 30-х роках ХХ століття почалися гоніння на католиків. Настоятеля миколаївського приходу о. Християна Зиско було розстріляно в 1934 році, після абсурдного звинувачення у шпигунстві, а сам храм був закритий у жовтні 1935 року. Будівля була передана міському історико-археологічному музею.

Після війни спаплюжений храм знаходився у розпорядженні міськвиконкому. Той здав його в оренду військово-будівельній організації ВМСУ-44 під клуб. У 1956 році будівля храму була передана обласному управлінню профтехосвіти під будинок культури. З метою розміщення чиновницького апарату в будівлі храму була проведена «реконструкція». Приміщення з унікальною акустикою було перегороджено горизонтальним перекриттям і на другому поверсі була розміщена велика зала. На вежах, замість хрестів почепили зірки, на місці вівтаря влаштували сцену. У такому вигляді будівля простояла до кінця 80-х років.

На початку 90-х облвиконком прийняв рішення про передачу будівлі храму місцевій католицькій громаді. За радянських часів католицьких священиків в Україні не готували, тому перший ксьондз — о. Кароль Тваровський прибув з Польщі. 15 лютого 1992 храм урочисто освятив єпископ Кам'янець-Подільський, отець Ян Ольшанський. Отець Кароль з парафіянами змогли розібрати залізобетонне перекриття, встановити хрести на дзвіницях, замінити дах і дещо опорядити храм зсередини.

До 110-річчя храму були встановлені нові дзвони, а німецькі католики з м. Бохума подарували великий орган. Інструмент вироблений в 1950 році фірмою Братів Штокман з м. Верль у Вестфалії, має 28 регістрів, два мануала і ножну клавіатуру. Спільними зусиллями миколаївських католиків та іноземців, на Різдво 2008 року орган заграв. 28 березня 2009 року орган був урочисто освячений єпископом Броніславом Бернацьким.

В даний час Миколаївський Римо-Католицький Костел Святого Йосипа - діючий храм, який продовжує відновлюватися. Органні концерти проводяться під час католицьких свят за участю відомих органістів України та Європи.

вул. Декабристів, 32, Миколаїв. Координати: 46.968862, 31.986303.

 

 

Миколаїв, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Миколаївській області, поїздки, подорожі, тури Україною.

Останні додані пам'ятки