Сам собі Мандрівник

Якщо бажаєш, щоб вийшло добре - зроби Сам

Пам'ятки Миколаєва. Миколаївський Зоопарк

Сьогодні колекція зоопарку налічує близько 460 видів (понад 5600 особин) тварин, з яких 220 видів, занесених до Міжнародної Червоної книги. Це найбільша колекція в Україні. Більше 90 видів тварин серед українських зоопарків представлені тільки тут. Зоопарк бере участь в 28 європейських програмах (ЕЕР) з розведення рідкісних видів тварин.

 Миколаївський зоопарк був заснований міським головою Миколою Павловичем Леонтовичем. Як сам він пише у звіті Миколаївського окружного виконавчого комітету за 1923 рік, Госакваріум заснований 26 квітня 1901 року. До революції Акваріум був його приватною колекцією і розміщувався в будинку міського голови. Вже в дореволюційний час колекція Леонтовича була широко відома в Російській імперії та Європі. Акваріум був обладнаний за останнім словом техніки того часу: мав електричні компресори, підігрівачі. Риби були розміщені в 75 акваріумах. Обсяг деяких з них доходив до 3000 літрів. Колекція налічувала близько 50 видів риб і земноводних, понад 1000 екземплярів. 

Подібних колекцій у всій Європі було тільки сім.  У 1918 році колекція Леонтовича була націоналізована, а він сам був призначений першим директором Держакваріуму. У цьому ж році Микола Павлович був перший раз заарештований. Після його арешту колекція стала гинути, оскільки керував нею недосвідчений червоноармієць. На захист Леонтовича виступив нарком Луначарський, і за його клопотанням Микола Павлович був звільнений.  З великими втратами Акваріум пережив громадянську війну.

25 червня 1922 року відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Держакваріуму. Цього року його відвідало близько 40 тисяч чоловік. Відвідування було безкоштовним. У 1925 році при Акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і заклад став іменуватися Акваріум-Зоосад. З Асканії-Нови були привезені бізони, верблюди, яки, олені, муфлони, страуси. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи. Територія була збільшена до 0,75 га. Побудовані вольєри для копитних тварин, клітини хижаків, розбитий парк. 

Ось що писав в 1927 році альманах «Вся Миколаївщина»:

«Миколаївський акваріум є пам'яткою не тільки Миколаєва, а й єдиним в Союзі Радянських республік.  Після Неапольського і Монакського він є третім в Європі за багатством експонатів і тому представляє великий інтерес.  Зараз акваріум налічує до трьох тисяч експонатів і ділиться на ряд відділів. Тут відвідувач знаходить дивні види лабірінтових риб: гурамі, макроподія, екзотичні вуалехвости, живородки, земноводні аксолотлі та інші. Тут зібрані представники морських і річкових вод всієї земної кулі. Тут - в акваріумі - видно наочно все різноманіття природної творчості. Від крихітної рибки, буквально з шпилькову головку, до величезної японської саламандри, від африканських гуппі до риби - кулі з Ост- Індії ... 

Багато в акваріумі рідкісних рослин. Тут зібрані увірандри, японські водні лілії, бамбук, валліснеріі та ін.  Зоологічний сад містить велику колекцію птахів - від мініатюрних колібрі до величезних орлів, групу папуг, какаду, журавлів ... Є колекція мавп різних порід ... крокодили, вовки, ведмеді, лисиці, бики, удави, зубри, олені та інші тварини. Тут, крім того, зібрана вся фауна Миколаївщини.  Відвідують його як поодинці, так і екскурсіями у великій кількості».

У 1928 році штат зоосаду складався з 9 чоловік. Н.П.Леонтовіч, його родина і деякі співробітники жили на території зоопарку.  У 1934 році почалися нічим не обгрунтовані репресії Н.П.Леонтовіча і його сім'ї. За сімейною легендою Н.П.Леонтовіч помер в Тамбовській в'язниці в 1940 році. Однак, ці дані нічим не підтверджуються, в Тамбові його ніколи не було. Дата і місце смерті Леонтовича достеменно не відомі.

Для того, щоб повністю ознайомитися з колекцією зоопарку, необхідно виділити цілий день.  Колекція тварин зоопарку розподілена між п'ятьма основними зоологічними відділами: акватераріум, орнітології, копитно-хоботних тварин, хижих і гризунів, приматів.  У 2011 році Миколаївський зоопарк відзначав свій стодесятилітній ювілей.  За ці 110 років зоопарк не мав жодного вихідного дня. І в дні революцій, і в дні громадянської та вітчизняної війн. Навряд чи в Миколаєві знайдеться ще одна така установа.  Більше 15 мільйонів відвідувачів побували в ньому за ці роки. 5 поколінь співробітників віддавали і віддають свої сили і знання улюбленій справі. Тисячі і тисячі тварин пройшли через його колекцію - народжувалися тут, дорослішали й завершували свій шлях.  Цей заповідний куточок міста володіє величезним позитивним зарядом. Він притягує людей і через спілкування з природою зцілює їх душі. Це звучить банально, але зоопарк дійсно улюблене місце багатьох городян.

площа Леонтовича 1 (Жовтневий проспект 15), Миколаїв. Координати: 46.960313, 32.034212.

Розклад роботи

·         в зимовий період – 9.00 – 17.00;

·         в літній – 9.00 – 18.00;

·         у вихідні та святкові дні – 9.00 – 19.00;

Вартість квитків.

·         дорослі - 40 грн ;

·         діти до 14 років - 25 грн;

·         діти до 6 років – безкоштовно.

 

 

Миколаїв, Україна, цікаві місця, пам’ятки, що подивитися, де побувати, що відвідати в Миколаївській області, поїздки, подорожі, тури Україною, самостійні поїздки.

Останні додані пам'ятки