Пам'ятки Одеси. Археологічний музей
Одеський археологічний музей - один з найстаріших музеїв України, заснований у 1825 році, як Одеський музей старожитностей. Нині це найбільш значна збірка археологічних джерел зі стародавній історії півдня України. Речі із зібрання охоплюють величезний хронологічний період - від кам’яного віку до середньовіччя. Музей також зберігає колекції старожитностей Давнього Єгипту, Греції, Кіпру, Італії.
У 1839 р. було засновано Одеське Товариство історії та старожитностей (ОТІС), котре розвивало три основних напрямки діяльності. Це польові дослідження і охорона пам’яток, збір та зберігання музейних експонатів, видання наукових праць.
Товариство здійснювало розкопки багатьох пам’яток на всій території Північного Причорномор’я, включаючи території сучасної Республіки Молдова, Одеської, Миколаївської, Херсонської областей та Криму. А з 1847 року діяльність товариства поширилася також на Чорноморське узбережжя Кавказу, де, зокрема, були здійснені заходи стосовно збереження і реставрації храму в Піцунді.
В 1843 році зібрання ОТІС було об’єднане з міським музеєм старожитностей.
Музейні колекції зберігаються і експонуються в старовинній двоповерховій будівлі, побудованій в стилі «неогрек» у 1883 році спеціально для міської бібліотеки і музею старожитностей, в основному за рахунок особистих коштів тодішнього міського голови Одеси. З 1908 року бібліотека переїхала в іншу будівлю, а уся стара будівля була надана для розміщення археологічного музею.
Нині найбільшими колекціями музею є наступні:
· Античні вази - близько 800 екз.
· Античні теракоти - більше 1200 екз.
· Антична скульптура і лапідарні написи - більше 300 екз.
· Колекція Стародавнього Єгипту - більше 400 екз.
· Скульптура древнього Кіпру.
· Колекція античного скла.
· Колекція середньовічної скульптури і архітектурних деталей - близько 50 екз.
· Колекція нумізматики і торевтики - 55000 екз.
Одеса, вулиця Ланжеронівська, 4. Координати: 46.484889, 30.743238.